Koronawirus w Polsce. Nowy dekret biskupa opolskiego: Na pogrzebie nie może być więcej niż 50 osób

Krzysztof Ogiolda
Uroczystości pogrzebowe – pisze w poniedziałkowym dekrecie bp Andrzej Czaja – należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie) w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób (wliczając w to kapłana i pracowników firm pogrzebowych).
Uroczystości pogrzebowe – pisze w poniedziałkowym dekrecie bp Andrzej Czaja – należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie) w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób (wliczając w to kapłana i pracowników firm pogrzebowych). Piotr Guzik
Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie) w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób. Do V niedzieli wielkiego postu włącznie (29 marca) zawieszona posługa nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.

Uroczystości pogrzebowe – pisze w poniedziałkowym dekrecie bp Andrzej Czaja – należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie) w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób (wliczając w to kapłana i pracowników firm pogrzebowych). Msza pogrzebowa może być odprawiana w dniu pogrzebu (według tych samych zasad, czyli nie więcej niż dla 50 uczestników) albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby.

W praktyce oznacza to, że nie będzie mszy pogrzebowych z trumną w kościele ani wspólnego przejścia z kościoła na cmentarz.
Zawieszone zostają wszelkie rekolekcje, misje, wyjazdy i spotkania formacyjne, a także konferencje dekanalne.

Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zaleceniem, aby nigdy nie przebywało w nich więcej niż 50 osób równocześnie. Zaleca się częstsze wystawianie Najświętszego Sakramentu, aby wierni mogli Go adorować. W czasie adoracji należy umożliwić wiernym przystąpienie do sakramentu pokuty, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem. W czasie adoracji należy też udzielać Komunii św. wszystkim, którzy tego pragną.

Należy szczególnie dbać o zasady higieny i myć dokładnie ręce przed każdą czynnością liturgiczną.

Zawieszona zostaje posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Posługę wobec chorych mają pełnić jedynie duchowni, którzy winni się jej oddać z wielką gorliwością.

Kuria Diecezjalna będzie czynna dla petentów od poniedziałku do piątku od 9.00 do 13.00. Ale przyjeżdżać do kurii należy jedynie w sprawach niecierpiących zwłoki. Wszelkie sprawy należy załatwiać telefonicznie lub mailowo. Jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, po uprzednim umówieniu, można będzie zgłosić się do kurii osobiście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska