Koronawirus w Polsce. Nowy dekret biskupa opolskiego: Na pogrzebie nie może być więcej niż 50 osób

Krzysztof Ogiolda
Uroczystości pogrzebowe – pisze w poniedziałkowym dekrecie bp Andrzej Czaja – należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie) w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób (wliczając w to kapłana i pracowników firm pogrzebowych).
Uroczystości pogrzebowe – pisze w poniedziałkowym dekrecie bp Andrzej Czaja – należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie) w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób (wliczając w to kapłana i pracowników firm pogrzebowych). Piotr Guzik
Uroczystości pogrzebowe należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie) w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób. Do V niedzieli wielkiego postu włącznie (29 marca) zawieszona posługa nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.

Uroczystości pogrzebowe – pisze w poniedziałkowym dekrecie bp Andrzej Czaja – należy ograniczyć do trzeciej stacji (przy grobie) w obecności grona ludzi nie większego niż 50 osób (wliczając w to kapłana i pracowników firm pogrzebowych). Msza pogrzebowa może być odprawiana w dniu pogrzebu (według tych samych zasad, czyli nie więcej niż dla 50 uczestników) albo w terminie późniejszym, w zależności od ustaleń z rodziną zmarłej osoby.

W praktyce oznacza to, że nie będzie mszy pogrzebowych z trumną w kościele ani wspólnego przejścia z kościoła na cmentarz.
Zawieszone zostają wszelkie rekolekcje, misje, wyjazdy i spotkania formacyjne, a także konferencje dekanalne.

Kościoły mają pozostawać otwarte w ciągu dnia, z zaleceniem, aby nigdy nie przebywało w nich więcej niż 50 osób równocześnie. Zaleca się częstsze wystawianie Najświętszego Sakramentu, aby wierni mogli Go adorować. W czasie adoracji należy umożliwić wiernym przystąpienie do sakramentu pokuty, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem. W czasie adoracji należy też udzielać Komunii św. wszystkim, którzy tego pragną.

Należy szczególnie dbać o zasady higieny i myć dokładnie ręce przed każdą czynnością liturgiczną.

Zawieszona zostaje posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Posługę wobec chorych mają pełnić jedynie duchowni, którzy winni się jej oddać z wielką gorliwością.

Kuria Diecezjalna będzie czynna dla petentów od poniedziałku do piątku od 9.00 do 13.00. Ale przyjeżdżać do kurii należy jedynie w sprawach niecierpiących zwłoki. Wszelkie sprawy należy załatwiać telefonicznie lub mailowo. Jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, po uprzednim umówieniu, można będzie zgłosić się do kurii osobiście.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska