Koronawirus w powiecie oleskim. Już ponad 70 osób zarażonych, w tym małe dzieci

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Szpital powiatowy w Oleśnie.
Szpital powiatowy w Oleśnie. fot. Mirosław Dragon
Duża ilość zakażeń jest dowodem na to, jak bardzo zaraźliwy jest wirus SARS-CoV 2. Do zakażeń dochodzi bowiem w kilku ogniskach, koronawirusem zakażają się domownicy i członkowie rodzin.

Jak podaje Opolski Urząd Wojewódzki, już 73 mieszkańców powiatu oleskiego jest zarażonych koronawirusem. Więcej osób z SARS-CoV 2 jest tylko w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim i opolskim.

- Z informacji, jakie do nas docierają, wynika, że nie ma nowych ognisk choroby, natomiast od osób z koronawirusem zarażają się domownicy, członkowie rodzin. Czyli są to zarażenia poziome - mówi starosta oleski Roland Fabianek.

W powiecie oleskim jest kilka takich ognisk koronawirusa:

 • w gminie Dobrodzień (w mieście oraz w wioskach),
 • w gminie Olesno (w mieście i w wioskach),
 • w gminie Radłów - w tym w Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach.

Gwałtowny przyrost zarażonych w powiecie oleskim nastąpił w ostatnich 10 dniach.

Przede wszystkim to efekt zachorowań w Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach. Po wydaniu decyzji przez wojewodę Adriana Czubaka wszyscy podopieczni tej placówki zostali ewakuowani do szpitali.

- Moja babcia strasznie się bała i płakała, kiedy rozmawiałam z nią ostatni raz przez telefon [wizyty u seniorów były wstrzymane już od 12 marca - red.]. Prosiła mnie, bym przyjechała, a ja tak bardzo chciałabym ja zobaczyć i przytulić. To bardzo ciężka sytuacja, kiedy nie można odwiedzić swojej najbliższej rodziny - mówi pani Małgorzata, wnuczka jednej z podopiecznych DSS w Kościeliskach.

Na zakażenie koronawirusem narażone są nie tylko starsze osoby. W ostatnich dwóch dniach wirus SARS-CoV 2 stwierdzono u kilkuletnich dzieci z gminy Olesno.

Już czterech mieszkańców powiatu oleskiego zmarło w wyniku epidemii COVID-19.

Zakażenia SARS-CoV 2 w powiecie oleskim w ostatnich dwóch tygodniach:

 • 27 kwietnia - 4 przypadki, w tym dwoje dzieci: kilkuletnia dziewczynka i chłopiec. Ich stan jest dobry, przebywają w kwarantannie domowej. Zakazili się lokalnie. Do tego dwoje mieszkańców powiatu oleskiego w wieku senioralnym. Ich stan jest dobry, leczeni na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Transmisja lokalna.
 • 26 kwietnia - 6 przypadków, tym dwie kilkuletnie dziewczynki. Wśród zakażonych jest także kobieta w wieku senioralnym, kobieta w średnim wieku i mężczyzna w sile wieku. Zakażonym jest także mężczyzna w średnim wieku. Jego stan jest dobry, przebywa na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
  Zmarła 81-letnia kobieta, która hospitalizowana była w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu.
 • 24 kwietnia - w szpitalu jednoimiennym Kędzierzynie-Koźlu zmarł mężczyzna w wieku 85 lat z powiatu oleskiego.
 • 22 kwietnia - 7 przypadków, potwierdzono zakażenie koronawirusem u 3 osób w sile wieku i 4 w średnim. Łącznie to 6 kobiet i 1 mężczyzna.
 • 21 kwietnia - 2 przypadki, mężczyzna w sile wieku oraz nastoletnia dziewczynka.
  Zmarła 90-letnia kobieta z powiatu oleskiego. Zgon nastąpił w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu.
 • Jest także dobra wiadomość: wyzdrowiała mieszkanka powiatu oleskiego w wieku senioralnym, która była hospitalizowana w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu.
 • 20 kwietnia - łącznie 12 osób, z czego 9 stanowią kobiety. Niemal wszyscy w wieku senioralnym, za wyjątkiem jednej osoby.
 • 19 kwietnia - zmarła 82-letnia mieszkanka powiatu oleskiego, która była hospitalizowana w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu.
 • 18 kwietnia - 4 przypadki, trzy kobiety oraz mężczyzna. Mężczyzna oraz kobieta w wieku senioralnym. Pozostałe dwie panie (jedna w wieku średnim, druga w sile wieku) zakaziły się lokalnie.
 • 17 kwietnia - 13 przypadków. 10 z nich to osoby z Domu Spokojnej Starości w Kościeliskach. Tylko jedna z 10 osób jest w sile wieku, reszta to osoby w wieku senioralnym. Łącznie 8 kobiet oraz 2 mężczyzn. Do tego zakażoną koronawirusem została kobieta w wieku średnim, mężczyzna i kobieta w sile wieku.
  Zmarła 84-letnia kobieta z powiatu oleskiego. Zgon nastąpił w szpitalu jednoimiennym w Kędzierzynie-Koźlu.
 • 16 kwietnia - kobieta z powiatu oleskiego, w średnim wieku.
 • 15 kwietnia - 3 przypadki zakażenia koronawirusem. To dwie panie w wieku średnim oraz jedna w wieku senioralnym. Dwie hospitalizowane w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu, trzecia na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Raport o koronawirusie. Tu znajdziecie aktualizowane na bieżąco informacje z województwa opolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska