Koronawirus. Zasiłek za opiekę nad dzieckiem, kwarantannę, izolację i pobyt w szpitalu? Gdzie składać wniosek o zasiłek?

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Koronawirus. Jakie zasiłki opiekuńcze dla rodziców w przypadku zawieszenia zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Jaka pomoc dla osób w kwarantannie, izolacji i szpitalu?
Koronawirus. Jakie zasiłki opiekuńcze dla rodziców w przypadku zawieszenia zajęć w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Jaka pomoc dla osób w kwarantannie, izolacji i szpitalu? Sławomir Mielnik
Szkoły, przedszkola i żłobki od 12 do 25 marca będą zamknięte. Rodzice mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Z kolei osoby poddane kwarantannie lub izolacji w związku z koronawirusem mają prawo do świadczeń z tytułu choroby. Podstawą do ich wypłacenia przez ZUS jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.

Koronawirus - zasiłek opiekuńczy gdy zamknięta szkoła, przedszkole, żłobek

Rząd zdecydował o zamknięciu placówek oświatowych - szkół, żłobków i przedszkoli - od 12 marca do 25 marca.

Pierwsze dwa dni (czwartek i piątek, 12-13 marca) to okres przejściowy. W okresie przejściowym w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie zajęcia opiekuńcze.

Od poniedziałku, 16 marca, zajęcia zostają zawieszone. Uczniowie nie przychodzą do przedszkola, szkoły, placówki oświatowej.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Czy okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego wlicza się do limitu 60 dni?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, a przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Wystarczy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.

Kogo powinienem poinformować o korzystaniu z zasiłku?

Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.

Jak liczyć 14 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Infolinia ZUS – jaki numer?

Dodatkowe pytania można zadawać na specjalnej infolinii ZUS. Numer: 22 560 16 00.

Są dwie dedykowane linie:

  • „ulgi i umorzenia dla płatników składek: gdzie będą mogli uzyskać informacje m.in. dotyczące ulg w spłacie należności, umorzeń, rozłożenia należności z tytułu składek na raty, zawieszenia działalności gospodarczej,
  • „koronawirus – zasiłki” dotycząca zasiłku opiekuńczego dla opiekunów oraz zasiłku chorobowego w związku z COVID-19, w tym z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji.

Koronawirus - zasiłek w przypadku kwarantanny lub izolacji

Za okres kwarantanny bądź izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez pracodawcę lub ZUS.

Decyzję o kwarantannie bądź izolacji może wydać państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny.

  • Może ona dotyczyć osoby przebywającej na terytorium Polski, jeśli jest zakażona, chora na chorobę zakaźną albo podejrzana o zakażenie.
  • Może być też wydana wobec kogoś kto miał styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.

Decyzję o kwarantannie bądź izolacji można dostarczyć pracodawcy bądź do placówki ZUS już po zakończeniu odosobnienia, w zależności od tego, kto jest płatnikiem świadczeń – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS województwa opolskiego i dodaje: - Jeżeli lekarz uzna, że z racji hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny uzasadnione jest wystawienie zwolnienia lekarskiego i je wystawi, to będzie ono podstawą do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby. Oczywiście ocena, czy stan zdrowia uzasadnia wystawienie zaświadczenia lekarskiego, pozostaje w kompetencji lekarza.

Gdy ubezpieczony dobrowolnie powstrzyma się od pracy i nie otrzyma zaświadczenia lekarskiego ani decyzji inspektora sanitarnego, to nie przysługuje mu prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby wypłacanych przez ZUS

Dla kogo zasiłek opiekuńczy za czas kwarantanny dziecka?

Rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.

- Kwarantanna czy izolacja dziecka jest traktowana tak samo jak choroba dziecka. Jedna i druga sytuacja wiąże się z tym, że rodzic nie pójdzie do pracy, bo będzie musiał zapewnić dziecku opiekę w domu – Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska