Korzystanie z bankowości elektronicznej. Jakie bariery mają Polacy?

IAR
Wielu badanych mówiło, że ma różne obawy związane z rachunkiem bankowym. (fot. sxc)
Wielu badanych mówiło, że ma różne obawy związane z rachunkiem bankowym. (fot. sxc)
Brak zaufania do instytucji bankowych i lęk przed technologiami to główne czynniki odstraszające Polaków od korzystania z bezgotówkowych form płatności.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie NBP wynika, że Polacy narzekają na małą liczbę bankomatów i sklepów obsługujących karty płatnicze.

Zobacz: Banki coraz częściej ostrzegają swoich klientów przed przestępcami

Profesor Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że do wielu osób nie dociera argument niższej ceny usług bankowych w internecie i oszczędności czasu. Wielu Polaków wciąż lubi odwiedzać pocztę i instytucje, bo to daje możliwość kontaktu z innymi ludźmi.

Ankietowani opowiadali, że szkoda im kilku złotych na utrzymanie konta, ale co miesiąc potrafią dać listonoszowi nawet 20 złotych za przyniesienie emerytury do domu. Z drugiej strony podkreślali, że bardzo cenią sobie na przykład rozmowę z miłym listonoszem.

Wielu badanych mówiło, że ma różne obawy związane z rachunkiem bankowym: obawiają się utraty swoich oszczędności, czy ujawnienia wysokości zarobków. Nawet osoby posiadające konta bankowego często boją się korzystać z karty płatniczej, bo to grozi "szałem zakupów" - mówiła Maison.

Zobacz: Uważaj! Sprawdź ile płacisz w swoim banku!

"One miały wrażenie, że to jest jak z kasynem czy heroiną - raz się weźmie i człowiek jest zgubiony na całe życie"- relacjonowała profesor UW.

Dla wielu osób mieszkających na wsi i w małych miasteczkach korzystanie z konta bankowego jest kłopotliwe. Zamiast otrzymać wypłatę w gotówce, którą mogą płacić na targowiskach i małych sklepach, muszą skorzystać z nielicznych bankomatów.

Z danych NBP wynika, że na obsługę gotówkowych form płatności: utrzymanie punktów czy drukowanie banknotów Polska traci rocznie 1% PKB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska