Kościół ewangelicko-augsburski w Kluczborku

  Kościół ewangelicko-augsburski w Kluczborku

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Kościół ewangelicko-augsburski w Kluczborku.

  Kościół ewangelicko-augsburski w Kluczborku.

  Gotycki kościół wraz z wieżą widokową jest jednym z najcenniejszych zabytkowych obiektów Kluczborka. Został zbudowany w XIV w. na miejscu poprzedniego, pochodzącego z 1298 r.
  Kościół ewangelicko-augsburski w Kluczborku.

  Kościół ewangelicko-augsburski w Kluczborku.

  Głosuj

  Głosuj


  Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Kościół ewangelicko-augsburski w Kluczborku wyślij SMS o treści:

  KLUCZBORK.1 na nr 71051.

  Koszt - 1,22 zł z VAT.  Z powodu częstych pożarów kościół był wielokrotnie odbudowywany, przez co zmieniał swój wygląd. Od 1527 r. jest świątynią ewangelicką. Pożar z 1737 r. całkowicie zniszczył świątynię, ratusz i budynki mieszkalne.

  Odbudowano wieżę, nawę boczną i część zachodniej, a drewniany strop zastąpiono sklepieniem. W latach 1743-1745 wnętrza kościoła zostały ponownie gruntownie przebudowane. Obecny wystrój świątyni w stylu rokokowym, z rzeźbami i płaskorzeźbami, datowany jest na lata 1750-1760. W latach 1708-1769 plac wokół kościoła służył jako cmentarz.

  Z kościołem związana jest ciekawa legenda o zakonnicy. Głosi ona, że rycerze, którzy najechali na Kluczbork, zbrukali cześć dziewczyny, a potem żywcem zamurowali w wykutej w ścianie kościoła niszy, by prawda nie wyszła na jaw. Inna wersja tej legendy mówi, że została w ten sposób ukarana za nierząd. Po pewnym czasie na zewnętrznej ścianie kościoła, w miejscu gdzie dokonała żywota, wyrosła kamienna głowa. Jakieś 20 lat temu w czasie prac renowacyjnych ktoś miał ją odłupać. Kolejny wątek legendy mówi, że głowa znów się pojawi, gdy ten, kto ją odłupał, zginie tragiczną śmiercią.

  Kościół ewangelicko-augsburski w Kluczborku
  Wieża widokowa kościoła, z której można podziwiać panoramę miasta i okolic, dostępna jest dla turystów w okresie od maja do września w środy, piątki i soboty w godz. 15-17.

  W kościele ewangelickim co roku od września do maja odbywają się koncerty w ramach Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo