Kościół na tysiąclecie

Anita Koszałkowska
Ponad 500 tys. zł w robociźnie i materiałach budowlanych pochłonęła już budowa nowego kościoła w Skrońsku. Każda złotówka nadal jest mile widziana.

Roboty ruszyły równo rok temu. Zaraz po wmurowaniu kamienia węgielnego, wprawieniu tablicy pamiątkowej, poświęconej przez Jana Pawła II, i mszy św. odprawionej przez opolskiego arcybiskupa ks. Alfonsa Nossola, mieszkańcy wsi ruszyli do pracy.
Drewniany zabytkowy kościółek, który spłonął przed dwoma laty, był ich dumą. Kiedy stanął w ogniu, do akcji ratowniczej ruszyło kilkanaście jednostek straży pożarnej. Dołączyli do nich mieszkańcy Skrońska. Łuna była widoczna z odległości 30 km. Ogień błyskawicznie zajął kościółek, drzewa wokół rosnące, uszkodził także sąsiednie groby. Nietknięty został tylko murowany biały krzyż, stojący blisko kościółka.
Długo prowadzone śledztwo, nie przyniosło żadnych konkretnych rezultatów. Zostało umorzone.

Mieszkańcy postanowili: budujemy nowy kościół. Momentalnie powstał Komitet Budowy Kościoła. Projekt architektoniczny kościoła przygotował Zdzisław Budziński z Opola.
- Codziennie, nawet zimą, na budowie było po dwadzieścia osób - mówi Alojzy Jabłonka, przewodniczący komitetu. Tak jest ciągle.
Do dziś ich pracę oraz materiały budowlane ofiarowane przez firmy i prywatne osoby wyceniono na 500 tys. zł. Pieniądze wpłacane są także na konto.
- Ludzie są nieprawdopodobni. Nie wołamy o pieniądze, a oni wpłacają - dodaje przewodniczący.
Cegły na budynek ofiarował kozłowicki "Cerpol", resztę dokupiono za datki, dachówki na nowy dach ofiarowała firma "Bartyla". - A drewno na podłogi, boazerie i parapety dali ludzie z swoich prywatnych lasów - mówi Alojzy Jabłonka. - Budowę wsparła też opolska kuria.
W kościele wstawiono już wszystkie okna z witrażami, okna, przygotowano miejsce pod ołtarz. Jutro do budynku kościoła wejdą stolarze, by kłaść parapety i boazerię.
- Chcemy zakończyć robotę na wiosnę - dodaje Jabłonka.
Oficjalne otwarcie i poświęcenie kościoła w Skrońsku zaplanowano na 2004 rok. Wtedy przypadnie tysiąclecie istnienia starego kościoła w miejscowości, bowiem pierwsze wzmianki o tym, że w Skrońsku stał kościół, pochodzą z 1004 roku.
Nadal czynne jest konto, na które można wpłacać ofiary na budowę kościoła w Skrońsku: Parafia Rzymskokatolicka w Kościeliskach, BS w Zawadzkiem, oddział w Gorzowie Śl., nr: 890910581922-27006-1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska