Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie

Redakcja
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie.
Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie.
Wzmiankę o świątyni farnej, czyli głównym miejskim kościele, znajdujemy już w dokumentach z XIII w. Kroniki wspominają o kościele drewnianym, w miejscu którego w latach 1401-1441 r. wzniesiono gotycką budowlę.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie wyślij SMS o treści:

NAMYSLOW.1 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Na przestrzeni wieków (XV i XVI) obiekt był własnością ewangelików. Przez trzy ostatnie stulecia świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Jej dzisiejsza bryła to efekt neogotyckich zmian, jakich dokonano w drugiej połowie XIX w.

Warto dodać, że wcześniej, bo już w 1713 r., teren przykościelny otoczono murem. W jego granicach mieścił się również cmentarz, zlikwidowany ostatecznie pod koniec XIX w. Dzisiaj jest tam plac kościelny. W południowo-zachodnim narożniku muru umieszczono późnobarokową bramę wejściową do świątyni wzniesioną wraz z jej murami. Zdobią ją rzeźby św. Jana Nepomucena z dwoma aniołami.

Przy południowej ścianie kościoła jest również figura św. Jana Nepomucena, która do 1939 r. stała na rynku miejskim. Jest to figura późnobarokowa z 1730 r., ufundowana przez rajcę Andrzeja Wachsmanna.

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie
Na zwiedzanie kościoła, trzeba koniecznie zarezerwować sobie więcej czasu. Jest tam co oglądać: strzeliste łuki stropów opierające się na dwunastu potężnych filarach, ogromny dach z czerwonej dachówki pokrywający trzy nawy: główną i dwie boczne. Z nich można wejść do kaplic modlitewnych i zobaczyć bogato zdobione ołtarze. Co prawda pochodzą z czasów późniejszych, bo z renesansu, jednak ich forma doskonale uzupełnia gotyckie kształty świątyni. Układ, w którym trzy nawy są pokryte jednym ogromnym dachem, określany jest jako halowy.

Z kościołem związana jest tajemnica jednego ze skarbów Namysłowa. Do dzisiaj nie udało się znaleźć kosztowności, jakie podobno zamurowano w jednym z filarów kościoła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska