Kościół pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach

  Kościół pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Kościół pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach.

  Kościół pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach.

  Drewniany kościółek, znajdujący się na Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego, mieszkańcy wsi wybudowali w 1686 r. Obecnie spełnia on rolę kaplicy cmentarnej. Z budowlą tą wiąże się ciekawa legenda.
  Kościół pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach.

  Kościół pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach.

  Głosuj

  Głosuj


  Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Kościół pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach wyślij SMS o treści:

  KLUCZBORK.7 na nr 71051.

  Koszt - 1,22 zł z VAT.  W 1608 r., kiedy mieszkańców tych okolic dziesiątkowała dżuma, przejeżdżała przez te okolice hrabina Brygitta Buchta von Buchticz ze swoją matką i orszakiem, śpiesząc się na pogrzeb krewnego.

  Zatrzymała się w Laskowicach, by przed nocą znaleźć schronienie. Jednak nie dotarła na miejsce, bo obie - i matka, i córka - padły ofiarą zarazy. Pochowano je w grobowcu wymurowanym pomiędzy starą kaplicą a dzwonnicą. Nad grobowcem wybudowano potem drewniany kościółek. Którejś nocy pewien młodzieniec z wioski wkradł się do krypty, licząc, że znajdzie tam jakieś precjoza.

  Po otwarciu trumien znalazł tylko pierścień na palcu hrabiny. Zabrał go i nazajutrz podarował ukochanej. Ta z obawy przed rodzicami schowała pierścień, mając nadzieję, że niedługo wyjmie go ze schowka. Widziała go jednak ostatni raz. Tej samej nocy poczuła tylko chłodny podmuch. Rankiem rodzice znaleźli ją w łożu martwą z wyrwanym z piersi sercem.

  Kościół pw. św. Wawrzyńca w Laskowicach
  Ciało było wysuszone, nie było ani jednej kropli krwi. Uznano to za czary i sprawkę złych mocy. Ale z czasem w ten sam sposób umierały inne wiejskie dziewczyny. Okazało się, że wszystkie, które zginęły, były pannami, a w kościele siadały w ławkach nad grobowcem, w którym czyhała na nie klątwa hrabiny. Od chwili tego odkrycia ani jedna panna nie zasiadła już w ławce nad kryptą.

  Ponoć do dziś siadają tam tylko mężatki. Zmarłą hrabinę, której ciało w nienaruszonym stanie przetrwało do dziś (a nie została zabalsamowana), nazywają Laskowicką Śmiercią.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo