Kościół świętej Anny ma zostać Pomnikiem Historii. Jest pozytywna opinia [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Niezwykły kształt XVI-wiecznego kościoła św. Anny w Oleśnie najlepiej widać z lotku ptaka. Z najstarszej części świątyni odchodzi łącznik i 5 kaplic, które tworzą kształt róży.
Niezwykły kształt XVI-wiecznego kościoła św. Anny w Oleśnie najlepiej widać z lotku ptaka. Z najstarszej części świątyni odchodzi łącznik i 5 kaplic, które tworzą kształt róży. Wojciech Szczepański
Niezwykły kształt XVI-wiecznego kościoła św. Anny w Oleśnie najlepiej widać z lotku ptaka. Z najstarszej części świątyni odchodzi łącznik i 5 kaplic, które tworzą kształt róży.

W poniedziałek na specjalnej konferencji prasowej w Oleśnie p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski ogłosił, że ogólnopolska inauguracja 26. Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się właśnie u nas.

- Dla nas ważne jest, aby w Europejskie Dni Dziedzictwa angażowały się społeczności lokalne. Chodzi o to, żeby zwrócić to dziedzictwo kulturowe jego gospodarzom - dodał Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Bardzo wiele ciekawych obiektów nie jest znanych. Europejskie Dni Dziedzictwa są po to organizowane, aby je pokazać. W Oleśnie mamy bardzo cenny i interesujący obiekt z wyjątkową architekturą i ciekawą historią - drewniany kościół św. Anny.

Bartosz Skaldawski nieprzypadkowo wymienił kościół św. Anny.

Drewniany XVI-wieczny kościół świętuje w tym roku 500-lecie. „Oleska róża zaklęta w drewno”, nazwana tak ze względu na niezwykły architektoniczny kształt, ma szansę trafić na prezydencką listę Pomników Historii.

Wniosek oleskiego proboszcza ks. Waltera Lenarta jest już w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Trudno powiedzieć, kiedy decyzja ostatecznie zapadnie - mówi burmistrz Sylwester Lewicki.

- Narodowy Instytut Dziedzictwa zawsze przygotowuje opinie do Rady Ochrony Zabytków. W tym wypadku nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że kościół św. Anny zasługuje na uzyskanie tytułu Pomnika Historii. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy dokładnie to nastąpi.

Aktualnie w całej Polsce jest 81 Pomników Historii, z czego cztery na Opolszczyźnie:

  • Góra Św. Anny,
  • kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła i św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy w Nysie,
  • żelazny most łańcuchowy w Ozimku,
  • stare miasto w Paczkowie ze średniowiecznym systemem fortyfikacji.

Z okazji 100-lecia niepodległości lista Pomników Historii zostanie poszerzona do 100 zabytków.

Wniosków z całej Polski jest bardzo dużo (od kilku lat o wpisanie na listę starówki z murami obronnymi stara się Byczyna), ale władze Olesna mocno lobbują, aby 500-letni kościół św. Anny był wśród 100 największych zabytków Polski.

Delegacja z Olesna była m.in. u wiceministra kultury Jarosława Sellina.

Wicewojewoda opolska Violetta Porowska zdradziła, że rozmawiała również z premierem Mateuszem Morawieckim o niezwykłym kościele drewnianym w Oleśnie. Jego 500-lecie będzie świętowane podczas odpustu 27-29 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska