Kościół w Małujowicach jest siódmym Pomnikiem Historii na Opolszczyźnie. Prezydent Andrzej Duda wręczył proboszczowi dokument

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Ksiądz proboszcz parafii w Małujowicach odebrał z rąk prezydenta RP dokument potwierdzający nadanie małujowickiej świątyni statusu Pomnika Historii
Ksiądz proboszcz parafii w Małujowicach odebrał z rąk prezydenta RP dokument potwierdzający nadanie małujowickiej świątyni statusu Pomnika Historii archiwum prywatne
W piątek (3 lutego) w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył opiekunom i zarządcom dziewięciu obiektów podpisane rozporządzenie o wpisie na listę Pomników Historii, co nadaje wyjątkową rangę dla tych zabytków. Wśród nich jest kościół w Małujowicach.

- To dla mnie zawsze radosna i bardzo ważna uroczystość, bo w mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna i jej związek z teraźniejszością mają istotne znaczenie dla przyszłości naszego kraju, dla budowania postaw obywatelskich i patriotycznych, które są niezwykle istotne – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jednym z dziewięciu wyróżnionych zabytków jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Dokument z rąk prezydenta odebrał proboszcz małujowickiej parafii ks. Mieczysław Tomasz Sałowski.

To jedyny taki kościół

Świątynia funkcjonuje nieprzerwanie od stuleci i jest niemym świadkiem burzliwej historii Śląska. Zachowano w niej wyjątkowe w skali Polski wnętrze. Znajdują się tam największe i najbogatsze polichromie gotyckie w Polsce. Malowidła były tworzone od końca XIV wieku do około 1483 roku oraz w kolejnych fazach.

Zajmują one ponad 1000 m² powierzchni i pokrywają ściany prezbiterium, nawy, wysklepki, konsole, służki z głowicami, żebra i zworniki, glify okien oraz podłucze tęczy. Kościół wyróżnia się autentyczną substancją oraz znaczącą wartością artystyczną. Średniowieczne polichromie są realizacją wybitnych warsztatów śląskich i czeskich. Wysoką klasę malowideł ściennych podkreślają wszyscy badacze zajmujący się zagadnieniami gotyku. Polichromie małujowickie wyróżnia dobry stan zachowania i występujący tutaj bogaty program ikonograficzny (tzw. Biblia Pauperum) - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W kościele znajduje się także piętnastowieczny strop patronowy będący jednym z najstarszych i najbardziej okazałych stropów tego typu w kraju. Malowidła stropu są wykonane na około 640 deskach drewnianych i mają łączną powierzchnię 258 m². Wartą wspomnienia jest również dekoracja rzeźbiarska portalu zachodniego z XIV w. Kościół znajduje się na turystycznym szlaku polichromii brzeskich.

Pomnik historii to jedna z form ochrony zabytków w Polsce. Taki status dla obiektu ustanawiany jest w drodze rozporządzenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest zabytkom nieruchomym wyróżniającym się szczególną wartością historyczną, naukową i artystyczną, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Listę Pomników Historii tworzą obecnie 123 obiekty, z czego 7 znajduje się na Opolszczyźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska