Kościół w Małujowicach jest siódmym Pomnikiem Historii na Opolszczyźnie. Prezydent Andrzej Duda wręczył proboszczowi dokument

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Ksiądz proboszcz parafii w Małujowicach odebrał z rąk prezydenta RP dokument potwierdzający nadanie małujowickiej świątyni statusu Pomnika Historii
Ksiądz proboszcz parafii w Małujowicach odebrał z rąk prezydenta RP dokument potwierdzający nadanie małujowickiej świątyni statusu Pomnika Historii archiwum prywatne
W piątek (3 lutego) w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył opiekunom i zarządcom dziewięciu obiektów podpisane rozporządzenie o wpisie na listę Pomników Historii, co nadaje wyjątkową rangę dla tych zabytków. Wśród nich jest kościół w Małujowicach.

- To dla mnie zawsze radosna i bardzo ważna uroczystość, bo w mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna i jej związek z teraźniejszością mają istotne znaczenie dla przyszłości naszego kraju, dla budowania postaw obywatelskich i patriotycznych, które są niezwykle istotne – mówił prezydent Andrzej Duda.

Jednym z dziewięciu wyróżnionych zabytków jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Dokument z rąk prezydenta odebrał proboszcz małujowickiej parafii ks. Mieczysław Tomasz Sałowski.

To jedyny taki kościół

Świątynia funkcjonuje nieprzerwanie od stuleci i jest niemym świadkiem burzliwej historii Śląska. Zachowano w niej wyjątkowe w skali Polski wnętrze. Znajdują się tam największe i najbogatsze polichromie gotyckie w Polsce. Malowidła były tworzone od końca XIV wieku do około 1483 roku oraz w kolejnych fazach.

Zajmują one ponad 1000 m² powierzchni i pokrywają ściany prezbiterium, nawy, wysklepki, konsole, służki z głowicami, żebra i zworniki, glify okien oraz podłucze tęczy. Kościół wyróżnia się autentyczną substancją oraz znaczącą wartością artystyczną. Średniowieczne polichromie są realizacją wybitnych warsztatów śląskich i czeskich. Wysoką klasę malowideł ściennych podkreślają wszyscy badacze zajmujący się zagadnieniami gotyku. Polichromie małujowickie wyróżnia dobry stan zachowania i występujący tutaj bogaty program ikonograficzny (tzw. Biblia Pauperum) - czytamy na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W kościele znajduje się także piętnastowieczny strop patronowy będący jednym z najstarszych i najbardziej okazałych stropów tego typu w kraju. Malowidła stropu są wykonane na około 640 deskach drewnianych i mają łączną powierzchnię 258 m². Wartą wspomnienia jest również dekoracja rzeźbiarska portalu zachodniego z XIV w. Kościół znajduje się na turystycznym szlaku polichromii brzeskich.

Pomnik historii to jedna z form ochrony zabytków w Polsce. Taki status dla obiektu ustanawiany jest w drodze rozporządzenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest zabytkom nieruchomym wyróżniającym się szczególną wartością historyczną, naukową i artystyczną, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Listę Pomników Historii tworzą obecnie 123 obiekty, z czego 7 znajduje się na Opolszczyźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie