Kościół w Pakosławicach świętuje 800-lecie istnienia. To najstarsza świątynia na Opolszczyźnie. Powodem jego powstania był szlak św. Jakuba

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Kościół w Pakosławicach jest najstarszy na Opolszczyźnie.
Kościół w Pakosławicach jest najstarszy na Opolszczyźnie. Jan Mika
Pakosławice są zaliczane do grona najstarszych wsi znajdujących się na terenie powiatu nyskiego, a tamtejszy kościół pw. św. Piotra i Pawła to najstarsza świątynia na Opolszczyźnie. W 2021 roku minęło 800 lat jego istnienia, ale ze względu na reżym sanitarny nie zorganizowano uroczystości. Odbędą się one w połowie września września.

Pakosławice założono na prawie polskim iure polonico ponad 700 lat temu. Wspomina o tym „Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego” spisana w latach 1295-1305, kiedy biskupem był Henryk z Wierzbna. Nazwa miejscowości widnieje tam w łacińskiej formie „Bithwini villa”. Do przełomowego roku 1945 wieś nosiła niemiecką nazwę „Bösdorf”. Obecną nazwę zatwierdzono administracyjnie w listopadzie 1946 roku.

Przez kilkaset lat istnienia w Pakosławicach i okolicy powstało wiele wartościowych obiektów mających dziś niebywałe walory kulturowe. Ważnym zabytkiem jest kościół parafialny pw. śś. Piotra i Pawła. Świątynia powstała w pierwszej połowie XIII w. w stylu romańskim. Jego fundatorem była Kolegiata Otmuchowska. Trzeba zaznaczyć, że osiem wieków temu była to niewielka kaplica, którą z biegiem czasu rozbudowywano i przebudowywano, m.in. w latach 1806 i 1955, przez co widać tam nawarstwienia stylowe.

- Kościół składa się w sumie z trzech głównych części. Możemy wyróżnić absydę romańską, prezbiterum gotyckie i nawę, która została dobudowana w stylu barokowym – tłumaczy ks. Stanisław Dworzak, proboszcz pakosławickiej parafii – Warto zaznaczyć też wieżę mającą cechy renesansowe.

Obecnie wieża przykryta jest spadzistym dachem kopertowym, ale nie zawsze tak było.

- Była tam piękna wieża zbudowana w roku 1806. Nazywaną ją „dumną wieżą”. Znajdował się na niej wiatromierz w kształcie anioła. Z wieży był doskonały widok na okolicę w promieniu 20 kilometrów – wyjaśniał ksiądz proboszcz.

Niestety wieża została zniszczona w wyniku działań wojennych prowadzonych w czasie II wojny światowej.

W środku świątyni zachowało się także wczesnogotyckie krzyżowo-żebrowe sklepienie prezbiterium i koncha apsydy. Żebra sklepienne prezbiterium mają rzeźbione wsporniki. Śladem najdawniejszych czasów świątyni jest również częściowo zachowany romańsko-gotycki portal.

Warto przyjrzeć się również XVI-wiecznemu murowi, który otacza świątynię. Przy murze znajdują się kapliczka z przełomu XVIII i XIX wieku i granitowy krzyż. Mówi się, że jest to jeden z wielu obecnych na Śląsku krzyży pokutnych, które były stawiane przez morderców na znak pokuty i pojednania.

Są przypuszczenia, że powodem powstania świątyni był przebiegający w tamtym miejscu szlak św. Jakuba. To dziedzictwo wyznacza kierunki działania również współczesnym. Od kilku lat mieszkańcy, turyści i pątnicy zmierzających Nyską Drogą św. Jakuba mogą cieszyć się parkiem i wiatą wypoczynkową zwaną Przystankiem na Szlaku św. Jakuba.

Już za niespełna trzy tygodnie w pakosławickim kościele odbędą się uroczystości rocznicowe. Jubileusz 800-lecia kościoła będzie świętowany 17 września. W planach jest Msza święta i koncert plenerowy w jakubowym parku.

W Pakosławicach widzimy, że aby dotknąć wielkiej historii, nie trzeba odbywać dalekich podróży. Czasem wystarczy odwiedzić swój kościół parafialny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska