Kosmetyki do opalania. Prawda i mity

fot. Archiwum
Opalaj się z głową.
Opalaj się z głową. SXC
Nie ma plażowania bez filtrowania. Korzystajmy z uroków opalania z głową.

Obalamy mity dotyczące kosmetyków do opalania: - Powszechne jest przekonanie o tym, że mamy smarować się kremami, olejkami i innymi specyfikami do opalania aż 20-30 minut przed wyjściem na słońce - mówi dr n. med. Brygida Beck z przychodni BB Med w Opolu.

To reguła lansowana głównie przez dermatologów, którzy chcą ustrzec nas przed czerniakiem - czyli bardzo złośliwym i praktycznie niewyleczalnym nowotworem skóry, jego przyczyną jest często nadmierna ekspozycja na słońce. - Pamiętać jednak należy, że w ciele eksponowanym na słońce dochodzi do naturalnej produkcji witaminy D - zauważa tymczasem Brygida Beck.

Niedobory witaminy D mogą doprowadzić do chorób układu kostnego, krzywicy, osteoporozy. Witamina D odgrywa też ważną rolę we wchłanianiu wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. - Dlatego doradzam, aby smarować się kremem po 5-10 minutach pobytu na plaży. Ale nie później! - mówi nasz ekspert.

American Medical Association zaleca 10 minut dziennie na słońcu kilka razy w tygodniu (bez filtrów), by dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość witaminy D.

Kolejne błędne przekonanie: filtry z kosmetyków wodoodpornych zachowują swe właściwości dłużej i są niezmywalne. Owszem - sama emulsja kremu nie jest łatwo zmywalna (choć i ona po paru zamoczeniach w wodzie w końcu spłynie). Jednak substancje chemiczne łagodzące skutki działania promieni słonecznych nie są wieczne i niezniszczalne.

Od lewej: - Olejek Ambre Solaire Garnier, - Seria kosmetyków AA Wrażliwi na słońce, - Mineralne emulsje Lirene Sensitive
(fot. fot. Archiwum)

Dlatego należy smarować się kremem kilka razy podczas plażowania, także po wyjściu z wody. Kupując kremy, zwykle zwracamy uwagę na symbol: SPF. Sądzimy, że im wyższa towarzyszy mu liczba - tym krem jest lepszy. To prawda - symbol ten wskazuje, ile razy przedłużamy czas bezpiecznego pobytu na ostrym słońcu (jeśli nie używamy kremu, to ten czas wynosi zaledwie 15-20 minut).

Ale SPF nie wskazuje, że kosmetyk chroni nas tak samo dobrze przed promieniowaniem UVA i UVB. Należy więc doczytać, czy dany kosmetyk ma zarówno filtry UVA, jak i UVB. Są oprócz tego filtry chroniące przed promieniowaniem podczerwonym - ich symbol: IR. Warto też wiedzieć, że filtr o nazwie Oxybenzone bardzo łatwo przenika przez skórę i wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu.

PRZYKŁADOWE KOSMETYKI, KTÓRYCH MOŻESZ UŻYWAĆ PODCZAS OPALANIA

Olejki do opalnia Ambre Solaire Garnier
Olejki o faktorze 30 (to rzadkość wśród olejków). Ich formuła jest również wzbogacona w witaminę E o właściwościach przeciwutleniajacych. Olejki te są wodoodporne.

Seria kosmetyków AA Wrażliwi na słońce.
Kremy, balsamy, olejki zawierające ekstrakt z ryżu i L-arginina, które chronią DNA komórek skóry i zapobiegają jej starzeniu się. Filtry UVB i UVA. Faktor SPF od 10 do 50.

Mineralne emulsje do opalania Lirene Sensitive
Emulsje zawierają minerały, substancje antyoksydacyjne, antybakteryjne i łagodzące. Posiadają zarówno filtry UVA, jak i UVB. Faktor SPF - od 10 do 30.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska