Koszt kampanii

Katarzyna Kownacka [email protected]
Kampania wyborcza była bezbarwna.
Kampania wyborcza była bezbarwna.
1,85 mln złotych na Opolszczyźnie i 76 milionów 829 tysięcy w całym kraju - tyle mają kosztować wybory do Parlamentu Europejskiego.

Ile kosztuje kampania
Kandydaci reklamują się w mediach, internecie, na plakatach, billboardach i ulotkach. Koszt ogłoszeń w prasie - w zależności od gazety - to od 200 do 3 tys. zł. Ulotka kosztuje od 20 do 60 groszy za sztukę. Jej cena zależy m.in. od tego, czy jest czarno-biała czy kolorowa, od wielkości, nakładu, jakości papieru. Na wyprodukowanie spotu radiowego trzeba wyłożyć od 200 do 500 złotych. Emisja w lokalnych radiach to od 30 do 90 złotych za 30 sekund - w zależności od stacji i czasu, w którym spot jest nadawany. Za umieszczenie na miesiąc reklamy na billboardzie o wymiarach 5,5 na 2,3 metra trzeba zapłacić 300-400 złotych. Wyprodukowanie jednego billboardu to koszt rzędu 80-100 złotych za metr kwadratowy. Koszt strony internetowej to od tysiąca do 2 tys. złotych. Do wszystkich tych wydatków dochodzą jeszcze koszty paliwa, organizacji imprez, księgowości itp.

To suma porównywalna do tej, jaka została wyłożona na wybory do Sejmu i Senatu w 2001 roku - twierdzi Krzysztof Lorentz, ekspert z Krajowego Biura Wyborczego. - Na tamte poszło prawie 73 miliony złotych, ale trzeba wziąć pod uwagę, że mimo iż odbyły się one trzy lata temu, to drukowanych było znacznie więcej kart do głosowania.

Na Opolszczyźnie największa część budżetu wyborów do europarlamentu przeznaczona jest na zryczałtowane diety dla 7,5 tys. członków komisji wyborczych. Każdy z nich dostanie po 140 złotych. W sumie przeznaczono na nie prawie 1 mln 50 tys. złotych. Reszta planowanego budżetu obejmuje m.in. druk i transport kart do głosowania, szkolenia członków komisji, koszty utrzymania komisji (na Opolszczyźnie znajduje się 790 komisji obwodowych) - wliczane są tu opłaty za media, sprzątanie, itp.
- Wybory te przeprowadzane są bardzo oszczędnie - mówi Stanisław Kunstler, szef delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. - Wydajemy pieniądze tylko tam, gdzie jest to niezbędne. 1,85 miliona złotych, o których mowa, to tak zwane koszty preliminowane, czyli takie, w których przewidziana jest rezerwa na wypadek, gdyby na przykład trzeba było przenosić z różnych przyczyn któryś z lokali wyborczych czy drukować dodatkowe materiały. Faktyczne koszty na pewno będą niższe.
W koszty wyborów wpisane są też koszty kampanii prowadzonych przez komitety wyborcze. Pieniądze na kampanię kandydatów mogły pochodzić tylko ze specjalnie tworzonych funduszy wyborczych partii, które powstawały z wpłat partii oraz darowizn od osób fizycznych, spadków i zapisów. Jedna osoba mogła wpłacić najwyżej 12 tys. 360 złotych (wyłącznie czekiem, przelewem lub kartą płatniczą). Limit wpłat na komitet wyborczy wyborców wynosił 16 tys. 480 złotych.
Krajowe komitety wyborcze nie mogły wydać na kampanię wyborczą więcej niż 8 mln 943 tys. 910 złotych i 20 groszy każdy. Z tego jak pozyskiwały pieniądze i jak je wydawały komitety będą się musiały rozliczyć w specjalnych sprawozdaniach. Na ich złożenie mają czas do 13 października 2004 roku.

- Do wczoraj koszty kampanii, jaką prowadziliśmy na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, nie przekroczyły 15 tysięcy złotych - mówi Jarosław Radimersky, pełnomocnik finansowy i szef sztabu wyborczego Stanisława Jałowieckiego, kandydata Platformy Obywatelskiej. - Najwięcej wydaliśmy na internet - prowadzenie strony internetowej i reklamę w portalach gazet. Sporo pochłonął też druk tysiąca plakatów i około ośmiu tysięcy ulotek. Ile będzie kosztować wszystko razem - to się okaże za kilka tygodni.

- Kampania miała być profesjonalna, ale skromna - stwierdza Marcin Rosół, pełnomocnik finansowy krajowego komitetu wyborczego Platformy Obywatelskiej. - Wyborców miały przyciągać głównie nazwiska kandydatów. Cała kampania nie kosztowała nas więcej niż 3 miliony złotych.
SLD - zarówno komitet ogólnopolski i wojewódzki - też nie wie jeszcze, jak wiele przyjdzie im zapłacić za kampanię.
- Będziemy to wiedzieć za półtora, dwa miesiące - twierdzi Marek Dyduch, sekretarz generalny SLD. - Przypuszczam, że nie przekroczymy połowy ustawowego limitu.
- Nie mieliśmy na Opolszczyźnie żadnych środków na kampanię - mówi z kolei Henryk Tylak z opolskiej Samoobrony. - Pieniędzmi na kampanię dysponowała centrala. Trudno mi więc powiedzieć, ile wydali opolscy kandydaci z Samoobrony.
LUDZIE STĄD

Na kartach do głosowania znajdą się kandydaci następujących komitetów wyborczych (podajemy także miejsca na listach kandydatów z Opolszczyzny)

Lista 1 - Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej: 2 Jałowiecki Stanisław; 4 Jazłowiecka Danuta
Lista 2 - Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy (brak kandydatów z Opolszczyzny)
Lista 3 - Komitet Wyborczy Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej: 3 Szymański Adam; 9 Opacka Krystyna
Lista 4 - Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej - Unia Pracy: 2 Pilarczyk Józef; 5 Miza Agnieszka
Lista 5 - Komitet Wyborczy Unii Polityki Realnej: 3 Sygidus Sławomir; 8 Wianecki Andrzej
Lista 6 - Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców: 2 Krajczy Norbert
Lista 7 - Komitet Wyborczy Inicjatywa dla Polski: 2 Plewa Zbigniew; 8 Gwozdecki Krzysztof; 9 Szypczyński Jan
Lista 8 - Komitet Wyborczy Wyborców Socjaldemokracji Polskiej: 2 Saska Joanna; 6 Chojdys Katarzyna Wioletta
Lista 9 - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: 2 Dąbrowski Ireneusz; 5 Gudaniec Przemysław; 7 Ceglecka-Zielonka Teresa; 8 Mutwin Roland; 9 Denys Łukasz
Lista 10 - Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin: 3 Banaszewski Tomasz; 8 Malinowska Jolanta
Lista 11 - Komitet Wyborczy Wyborców - Ogólnopolski Komitet Obywatelski "OKO": 8 Ratajczak Dariusz; 9 Zdrzewielski Roman
Lista 12 - Komitet Wyborczy Unii Wolności: 3 Smagała Dariusz; 6 Pilc Jarosław; 8 Koska Anna
Lista 13 - Komitet Wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego: 2 Figas Zbigniew; 3 Karol Teresa Maria; 5 Prorok Genowefa Katarzyna; 7 Kowalczyk Jarosław Paweł
Lista 14 - Koalicyjny Komitet Wyborczy KPEiR-PLD: 2 Grzebieniak Zdzisław; 3 Gajek Ewa
Lista 15 - Komitet Wyborczy Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja" (brak kandydatów z Opolszczyzny)
Lista 16 - Komitet Wyborczy Polskiej Partii Narodowej (brak kandydatów z Opolszczyzny)
Lista 17 - Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych: 4 Sypnicka Magdalena; 8 Żołnowska Jadwiga
Lista 18 - Komitet Wyborczy Wyborców Zieloni 2004: 8 Słodczyk Krystyna
Lista 19 - Komitet Wyborczy Narodowego Odrodzenia Polski: 3 Greniuch Tomasz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska