Koszty pokrywa lokator

Prezes Zarządu mgr Tadeusz Jeżyk
Sprawy związane z finansowymi warunkami przekształcenia spóldzielczych mieszkań lokatorskich we własnościowe budzą wiele emocji. Problem wyjaśnia Tadeusz Jeżyk, prezes Regionalnego Związku Rewizyjnego Spóldzielczości Mieszkaniowej w Opolu, który nadesłał list tej treści:

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 29 maja 2001 r. (sygn. akt K. 5/2001) uznał za niezgodny z Konstytucją RP przepis ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych określający przenoszenie własności lokali na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych, którym przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.
Trybunał zakwestionował art. 46 ust. 1 ustawy modyfikujący regulację zawartą w art. 12 ustawy, w którym nałożono na spółdzielnię mieszkaniową obowiązek rozporządzenia częścią jej majątku przez przeniesienie własności lokalu na żądanie członka spółdzielni, któremu w dniu wejścia w życie ustawy tj. 24 kwietnia 2001 r. przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
Przeniesienie własności uzależnione zostało m. in. od dokonania przez członka spółdzielni uprzedniej wpłaty różnicy między wartością rynkową praw odrębnej własności lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego oraz spłat długów i innych zobowiązań spółdzielni związanych z budową lokalu.
Zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis art. 46 ust. 1 ustawy precyzował, że wpłata powyższej różnicy nie mogła przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 3 proc. aktualnej wartości rynkowej prawa własności lokalu.
Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego ma charakter ostateczny (obowiązuje od 9 czerwca 2001) i nie może być kwestionowane. Tak więc, w aktualnym stanie prawnym nie jest możliwy wykup mieszkań za nie więcej niż 3 proc.
Nadto, w związku z zawetowaniem przez Prezydenta RP ustawy z dnia 25 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych warunki finansowe przekształceń spółdzielczych mieszkań określone zostaną w ramach prowadzonych prac legislacyjnych przez Sejm RP, w znowelizowanej ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.
Niezależnie od warunków finansowych przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu mieszkaniowego w prawo odrębnej własności, członek spółdzielni żądający tego przekształcenia ponosić będzie koszty określenia wartości rynkowej lokalu, koszty zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu oraz koszty założenia księgi wieczystej dla lokalu i wpisu do księgi wieczystej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska