Kotlarnia. Nowy zbiornik powstanie na Opolszczyźnie! Kiedy zaleją wodą wielką dziurę w ziemi?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Zbiornik ma powstać na terenie kopali kruszyw w pobliżu Kotlarni. Ma mieć pojemność 40 mln m sześc. wody z czego 24 mln m sześc. rezerwy powodziowej. Inwestycja o powierzchni lustra wody 853 ha składałaby się z dwóch przylegających do siebie akwenów  o powierzchni kolejno 655 ha i 198 ha.
Zbiornik ma powstać na terenie kopali kruszyw w pobliżu Kotlarni. Ma mieć pojemność 40 mln m sześc. wody z czego 24 mln m sześc. rezerwy powodziowej. Inwestycja o powierzchni lustra wody 853 ha składałaby się z dwóch przylegających do siebie akwenów o powierzchni kolejno 655 ha i 198 ha. TOM
Wody Polskie chcą wydać kilkaset milionów złotych na zabezpieczenia przeciwpowodziowe górnej Odry. Jednym z elementów ma być budowa zbiornika Kotlarnia w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim.

O nowych planach dotyczących zabezpieczenia przeciwpowodziowego południowej części Polski poinformowali na briefingu prasowym przedstawiciele Wód Polskich oraz Ministerstwa Infrastruktury. Przypomnieli, że ostatnio zrealizowana inwestycja - zbiornik Racibórz Dolny - zdołała uratować jesienią 2020 r. kozielski szpital covidowy, kędzierzyńską oczyszczalnię ścieków i wiele miejscowości położonych nad Odrą w woj. opolskim.

W ciągu kilku najbliższych lat Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach ma przeprowadzić warte blisko miliard złotych inwestycje na górnej Odrze i Wiśle, z czego 27 zadań dotyczyć będzie naszej rzeki (9 kontynuowanych i 18 nowych). Trwają właśnie konsultacje w tej sprawie. Aktualizowane są także tzw. plany zarządzania ryzykiem powodziowym.

Jednym z najważniejszych zadań ma być budowa zbiornika Kotlarnia. Miałby się znajdować przy granicy woj. opolskiego i śląskiego, głównie na terenie gminy Bierawa. Ma mieć pojemność 40 mln m sześc. wody, z czego 24 mln m sześc. rezerwy powodziowej. Inwestycja o powierzchni lustra wody 853 ha składałaby się z dwóch przylegających do siebie akwenów o powierzchni kolejno 655 ha i 198 ha.

Funkcja przeciwpowodziowa byłaby tylko jedną z kilku. Zbiornik pomógłby także w walce z negatywnymi skutkami suszy, zapewniałby dostęp do wody na wypadek zagrożenia pożarowego w pobliskich lasach. Ponadto mógłby pełnić także funkcję rekreacyjną.

- W najbliższym czasie planujemy podjąć działania mające na celu opracowanie studium wykonalności, potem dokumentacji projektowej i rozpocząć działania związane z budową takiego zbiornika wielofunkcyjnego - mówił podczas konferencji Marcin Jarzyński, wicedyrektor gliwickiego RZGW ds. ochrony przed powodzią i suszą.

Dokumentacja budowy zbiornika była gotowa już wiele lat temu, ale się zdeaktualizowała. Za uruchomieniem zbiornika są między innymi samorządowcy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego a także mieszkańcy.

Zbiornik powstałby w miejscu kopalni kruszyw na terenie gminy Bierawa, gdzie w wyniku prac odkrywkowych powstała wielka dziura.

Na Opolszczyźnie planowane są też budowy i modernizacje wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Odry. Chodzi o nasyp[y od Dziergowic do Kędzierzyna-Koźla i od przysiółka Lasaki do miejscowości Poborszów. Zabezpieczony miałby być także teren przy miejskiej oczyszczalni ścieków.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska