Kozielski port nie może być tylko miejscem do składowania węgla

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Kozielski port dziś świeci pustkami.
Kozielski port dziś świeci pustkami. Archiwum
Firmy zamierzające zainwestować w nabrzeża mają przedstawić szczegółową koncepcję. Będzie znana za miesiąc.

To już pewne, informacje o inwestorach chcących wyłożyć pieniądze na reaktywację kozielskiego portu nie były wyborczą zagrywką, jak podejrzewali niektórzy.

Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska potwierdziła, że są chętni do współpracy. Inwestorzy do połowy lutego mają przygotować koncepcje zagospodarowania portu. Wiadomo, że chodzi m.in. o handel węglem.

- Będziemy nad tym pracować, nie chcielibyśmy, żeby teren portu w przyszłości był jedynie miejscem składowania węgla - zaznacza Sabina Nowosielska. Jest szansa, że tak się stanie. Jednym z inwestorów jest grupa Warsaw Equity, która współpracuje z zakładami chemicznymi Baltchem w Szczecinie. Oni są zainteresowani przeładunkiem materiałów płynnych. Rozmowy z tym inwestorem prowadzone były już od ponad roku. Dopiero po kilku miesiącach dołączyli do nich przedsiębiorcy ze Śląska. To właśnie oni chcą przeładowywać węgiel. Rada miasta jeszcze w zeszłym roku zgodziła się na przekazanie portu do Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego, który teraz będzie uzgadniał szczegóły współpracy. Port miałby zostać przebudowany i uruchomiony w ciągu dwóch lat.

To nie są jedyni inwestorzy, jacy chcą zarabiać pieniądze w Kędzierzynie-Koźlu dając miejsca pracy.

Jak poinformowała prezydent, w kwietniu powinna ruszyć budowa zakładu przeróbki popiołów na terenie tzw. Pola Południowego - 77-hektarowej działki w lesie za osiedlem Blachownia. Szacuje się, że przy tej inwestycji pracę może znaleźć do 50 osób.

Niewykluczone, że w przyszłości do Pola Południowego będą dojeżdżać autobusy MZK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator

pamiętam ktorąś wypowiedź pani Pelnomocnik Prezydenta od spraw odrzańskich- mowiła ze port kozielski to Górny Śląsk, widać miala pojęcie co mówi o gospodarczym znaczeniu portu w historii Śląska. A propos gdzie się podziewa? Działała intensywnie nie bacząc na lokalną politykę

G
Gość

To jest nasza wspólna Ziemia. Kochajmy ją i szanujmy bez względu na pochodzenie i poglądy.

G
Gość
W dniu 02.02.2015 o 16:51, Gość napisał:

Ja "odnośnie do faktów historycznych" nie przyswajam. Coś tu zgrzyta!!!

Uczucie "zgrzytania" jest, w tym przypadku, wrażeniem subiektywnym. Aby ułatwić "przyswajanie" proszę zajrzeć do Słownika Języka Polskiego. Pozdrawiam miłosników Śląska.

G
Gość

Ja "odnośnie do faktów historycznych" nie przyswajam. Coś tu zgrzyta!!!

G
Gość

Z prawdziwą przyjemnością czyta się wpisy osób piszących o Sląsku. Szacunek dla ich wiedzy i kompetencji odnośnie do faktów historycznych! Warto aby (niektórzy) dziennikarze uczyli się od swoich czytelników.

G
Gość

Kędzierzyn-Koźle leży na ŚLĄSKU. Uściślając, na GÓRNYM ŚLĄSKU.

Śląsk to kraina historyczna rozciągająca się mniej więcej od Nysy Łużyckiej (granica Polska-Niemcy) do rzeki Brynicy (Sosnowiec).

Górny Śląsk to wschodnia część tej krainy - granica z Dolnym przebiega na zachód od Opola. Górnym Śląskiem są Opole, Krapkowice, Kędzierzyn-Koźle, Katowice, Gliwice. Dolnym Śląskiem są Brzeg, Wrocław, Legnica.

l
licho
Z kolega sie zgadzam. Opolszczyzna to jest slask, tylko ostatnio wymysla sie jakies dziwne jezykowe potworki. Co do portu to swietna wiadomosc, pracowalem w portach rzecznych na terenie Niemiec i widzialem jaki w tym tkwi potencjal. Oby sie udalo, zycze tego Pani prezydentowej z calego serca .
n
najwyzszy80

Jak zwykle dyskutujecie o rzeczach nieistotnych. Jaki to ma związek z tematem?

A
Apis

W podziale na krainy nie ma pojęcia "oplszczyzna". Jest Śląsk: Dolny i Górny. Opolszczyzna to Górny. Linia podziału przebiegała gdzieś w okolicach Popielowa. Nazwa całej krainy i zamieszkującej ją Ślężan pochodzi od nazwy góry Ślęża, która leży koło Wrocławia i to Wrocław był (i powinien być nadal) stolicą Śląska. Mówienie więc o "przedsiebiorcach ze Śląska" może dotyczyć równie dobrze przedsiębiorców dolnosląskich - nieprawdaż?

G
Gość
Powinno być jedno, wielkie województwo śląskie z Wrocławiem, Katowicami i Opolem. Śląsk, to Śląsk!
G
Gość
W dniu 01.02.2015 o 17:48, KK napisał:

Kędzierzyn-Koźle leży w woj. Opolskim według informacji. Jest to blisko granicy ze Śląskiem ale to jeszcze Opolszczyzna.

Dziękuję Ci, nieznany, dobry człowieku , za chęć pomocy. Jednak to ja zdaje się muszę, zarówno Ciebie jak i Tobie podobnym pomóc, wyjaśniając, że pojęcie "Sląsk" nie jest tożsame z pojęciem "województwo śląskie". Zarówno czeskie miasto Opava jak i nasz K-K znajdują się wprawdzie na Sląsku, lecz poza województwem śląskim, którego spora część położona jest poza Śląskiem i należy historycznie do Małopolski. Zamieszanie w tej dziedzinie spowodowali autorzy infantylnego nazewnictwa regionów administracyjnych co stało się przy ostatniej reformie administracyjnej kraju. Dla przypomnienia dodam, że historyczną stolicą Śląska jest Wrocław zaś Górnego Śląska Opole.

K
KK

Kędzierzyn-Koźle leży w woj. Opolskim według informacji. Jest to blisko granicy ze Śląskiem ale to jeszcze Opolszczyzna.

G
Gość

Czy określenie "przedsiębiorcy ze Śląska", użyte w tekście, oznacza, że chodzi o przedsiębiorców z Kędzierzyna-Koźla? Nasze miasto położone jest bowiem na Ślasku. Jeżeli się mylę to proszę mi wybaczyć i pomóc w edukacji historycznej i geograficznej.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie