Kozielski szpital od wtorku na głównym froncie walki z koronawirusem. Jakie zmiany? Co z OIOM, oddziałem dziecięcym, kto będzie przyjmowany?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
OIOM w Kędzierzynie-Koźlu. Wiadomo, że będzie służył także pacjentom "niecovidowym".
OIOM w Kędzierzynie-Koźlu. Wiadomo, że będzie służył także pacjentom "niecovidowym". Archiwum powiatu
Od 15 września SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu staje się jednym z dziewięciu specjalistycznych szpitali w Polsce, które przeznaczone zostały do leczenia chorych na COVID-19. Dobra informacja jest taka, że pacjenci "niecovidowi" także będą tu leczeni. Najważniejszy oddział - OIOM - zostaje.

Dotychczas główny ciężar walki z pandemią koronawirusa brały na siebie tzw. szpitale jednoimienne. W sumie powstały 22 takie placówki w Polsce, w tym jedna z Kędzierzynie-Koźlu (w wyniku przekształcenia tutejszego szpitala powiatowego). Stało się to w marcu, a w czerwcu przywrócono w Koźlu większość oddziałów, zachowując jednak 90 łóżek "covidowych" na specjalnie stworzonym zamkniętym oddziale zakaźnym.

Teraz Ministerstwo Zdrowia zmienia strategię walki z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Przede wszystkim znika pojęcie szpitali jednoimiennych. Osoby z koronawirusem będą mogły być leczone na oddziałach zakaźnych ponad 80 placówek medycznych w całej Polsce. W szczególnie trudnych przypadkach chorzy trafiać będą do jednego z dziewięciu szpitali wielospecjalistycznych.

Te ostatnie będą stały na trzecim, najwyższym poziomie tzw. zabezpieczenia szpitalnego. Wśród nich znalazł wspomniany SP ZOZ Kędzierzyn-Koźle. Nie podoba się to jednak wielu mieszkańcom tego miasta, którzy chcieliby przywrócenia szpitala powiatowego w jego pierwotnej wersji sprzed marca 2020 roku. Od tamtego czasu dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej został tu bowiem istotnie ograniczony.

Decyzja o przekształceniu szpitala w wielospecjalistyczny, przeznaczony przede wszystkim do leczenia chorych na COVID-19, wchodzi w życie od 15 września. Podjął ją wojewoda opolski i ma rygor natychmiastowej wykonalności. Część radnych powiatowych najpierw chciała się odwołać od tej decyzji.

Zwołano w tej sprawie nawet specjalną radę powiatu, ale ostatecznie samorządowcy ograniczyli się jedynie do apelu w tej sprawie. Radni wnieśli do wojewody opolskiego o kierowanie przez koordynatorów medycznych do kozielskiego szpitala wyłącznie osób z rozpoznanym zakażeniem, wymagających jednocześnie opieki wielospecjalistycznej. Radni wnieśli też o utrzymanie w obecnym kształcie Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. SP ZOZ nie posiada bowiem odpowiedniej kadry, która pozwoliłaby zabezpieczyć jednocześnie OIOM dla chorych z COVID-19.

Jak udało nam się w poniedziałek wieczorem ustalić pierwszy argument zostanie spełniony. Drugi również.

- OIOM także ma pozostać w gotowości na potrzeby pacjentów nie zakażonych - powiedział portalowi nto.pl, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Wiadomo również, że od dziś liczba łóżek dla dla pacjentów chorych na koronawirusa pozostanie na niezmienionym poziomie - 90. Jednocześnie oddział dziecięcy będzie do dyspozycji tylko dla młodych pacjentów "niecovidowych".

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska