W sumie chodzi o 92 hektary należące do terenów z Krapkowic i Gogolina.

Z terenu gminy Krapkowice do strefy włączono 73 ha przy węźle autostradowym w Dąbrówce Górnej, z Gogolina - 19,3 ha na terenie miasta przy ulicy Kamiennej, które w 2007 roku uzyskały tytuł "Grunt na Medal”.

Zobacz: Opolszczyzna. Przybędzie stref ekonomicznych

W sumie Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna została powiększona o 387 ha (jej powierzchnia całkowita wynosi teraz 1 917,6837 ha.) Z województwa opolskiego weszły do niej jeszcze tereny z gminy Kędzierzyn - Koźle oraz nowe ziemie z Ujazdu . Jak ocenia Ministerstwo Gospodarki, zmiana granic strefy pozwoli utworzyć w ciągu kilku lat co najmniej 19 953 nowych miejsc pracy.

Specjalna strefa ekonomiczna to wydzielona część terytorium kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach: działąjącym tam przedsiębiorstwom przysługują zwolnienia podatkowe. Gminy Gogolin i Krapkowice ubiegały się o dołączenie do strefy od kilku lat. Strefa oznacza dynamiczny rozwój gospodarczy gmin.

- Mamy już dwóch inwestorów, którzy czekali na tę decyzję Rady Ministrów już od dawna - mówi Arnold Joszko z Urzędu Miejskiego w Gogolinie.- To firma budowlana z Niemiec oraz firma współpracująca z branżą motoryzacyjną. Sa zdecydowani ulokować tu swoje zakłady.

Zobacz: Strefa ekonomiczna w Opolu ma w końcu przyciągać inwestorów

Zainteresowanego inwestora ma również gmina Krapkowice. Jednego - ale gotowego kupić całość!

- Chce tu lokować i handel, i usługi i przemysł, rozmowy ze strefą prowadzi już dwa lata, to będą drugie Bielany a nawet coś większego - relacjonuje wiceburmistrz Krapkowice Romuald Haraf. Taka inwestycja to przede wszystkim miejsca pracy, ale zyskają na niej również lokalne firmy. Chodzi o zlecenia na budowę oraz możliwość kooperacji. Dla gminy to również podatki od nieruchomości.

Czytaj więcej 7 grudnia w papierowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej.