Krapkowice. Poszukiwacz skarbów z zarzutami. Znalazł 64 średniowieczne oraz nowożytne monety i nie oddał ich Skarbowi Państwa

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Kolekcja monet zabezpieczona przez policjantów z Krapkowic.
Kolekcja monet zabezpieczona przez policjantów z Krapkowic. Policja
Jak informują policjanci z Krapkowic, monety pochodzą z Polski, Niemiec i Austrii. Oprócz wartości materialnej, stanowią również bezcenną wartość kulturową.

Jak poinformowali policjanci z Krapkowic, 20-latek nie posiadając stosownego pozwolenia i przy użyciu wykrywacza metali, przeczesywał teren w poszukiwaniu znajdujących się pod ziemią wartościowych przedmiotów.

- W czasie takich poszukiwań natknął się na 64 średniowieczne i nowożytne monety - mówi starszy sierżant Dominik Wilczek z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach. - Wszystkie leżały w jednym miejscu

Pochodzą one z Polski, Niemiec i Austrii. Oprócz wartości materialnej, stanowią również bezcenną wartość kulturową. Mężczyzna wpadł, bo pokazał je w internecie, chcąc poznać ich wartość.

- 20-latkowi został postawiony zarzut przywłaszczenia , grozi mu do 2 lat więzienia- dodaje Dominik Wilczek.

W myśl polskiego prawa tego typu rzeczy należą do Skarbu Państwa, a już samo ich poszukiwanie bez stosownego pozwolenia jest złamaniem przepisów, ponieważ kulturowa wartość takich znalezisk może być bezcenna.

- Mówi o tym ustawa o ochronie zabytków i opiece nad nimi - mówi Dominik Wilczek. - Takiego właśnie zezwolenia nie posiadał 20-letni mieszkaniec powiatu krapkowickiego.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska