Krapkowice prawie jak Davos. Starostwo wspólnie z Opolską Izbą Gospodarczą zorganizowało spotkanie dla przedsiębiorców

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Starostwo Powiatowe w Krapkowicach
Ponad stu przedstawicieli firm z regionu uczestniczyło w spotkaniu pod nazwą Kompas Przedsiębiorczości w sercu Opolszczyzny, które odbyło się na Zamku w Mosznej. Wydarzenie zainicjował powiat krapkowicki przy współpracy z Opolską Izbę Gospodarczą.

Kompas Przedsiębiorczości ma być okazją do wymiany doświadczeń, ale też dyskusji o problemach i pomysłach, a także o tym, jak je rozwiązać.

- Jako Opolska Izba Gospodarcza chcemy, aby takie spotkanie odbywały się cyklicznie na terenie całego województwa. To w powiecie krapkowickim odbywa się dzięki dobrej współpracy z samorządem, ale też ze względu na liczbę przedsiębiorców zrzeszonych w OIG z tego terenu - podkreśla Bartosz Ryszka, prezes izby gospodarczej. – We wrześniu robiliśmy takie spotkania, w nieco innym formacie, w powiecie brzeskim. Planujemy także w kluczborskim i oleskim.

W spotkaniu w Krapkowicach uczestniczyli przedstawiciele firm z różnych branż – od tych jednoosobowych po duże przedsiębiorstwa. Tak było ono zaplanowane, by prelekcjach znalazły się treści przydatne dla wszystkich.

Uczestnicy mogli dowiedzieć się między innymi o zmianach form opodatkowania, zasadach odliczania składki zdrowotnej, zmianach w przepisach prawach pracy, czy wsparciu przedsiębiorców ze środków Powiatowego Urzędu Pracy.

Urząd Skarbowy radził jaką formę opodatkowania wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę przy tym wyborze.

- To jest taki pomysł na to, aby się spotkać i porozmawiać, bo wtedy rodzą się najlepsze rozwiązania. Jako powiatowy szczebel samorządu mamy mało narzędzi, żeby wspierać rozwój gospodarczy, bo to nie my ustalamy podatki i to nie my mamy tereny inwestycyjne – mówi Maciej Sonik, starosta krapkowicki. - Możemy stworzyć za to jak najlepszy klimat inwestycyjny i to w oparciu o dialog i wsłuchiwanie się w oczekiwania robimy.

W wydarzeniu oprócz przedsiębiorców uczestniczyli wiceprezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach Jacek Bialik oraz wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski.

Wiele rozmów – i tych oficjalnych, i tych kuluarowych – dotyczyło kryzysu i sposobów jak sobie z nim radzić.

- Obawy przedsiębiorców spowodowane obecną sytuacją są i to spore, były one werbalizowane, ale nie ma paniki – relacjonuje Adam Niewalda, koordynator w Biurze Dialogu Społecznego Starostwa Powiatowego w Krapkowicach. – Przedsiębiorcy starają przygotować się na to, co się wydarzy, analizują i szukają konstruktywnych rozwiązań, a także wymieniają się nimi.

Przy okazji wydarzenia swoje stoiska zaprezentowały Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy w Krapkowicach, Powiatowy Urząd Pracy w Krapkowicach, Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu oraz Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich.

Jeśli chodzi o przedsiębiorczość, to powiat krapkowicki ma się czym pochwalić.

- Strefa ekonomiczna w Gogolinie rozwija się prężnie. W strefie w Krapkowicach też coś zaczęło się dziać. Mamy nadzieję, że budowa ronda wokół tej strefy spowoduje, iż ulokują się w niej nowe firmy – mówi Adam Niewalda. – Działa też u nas kilka czołowych firm, chociażby Cementownia Górażdże, która jest potentatem nie tylko w regionie, ale także w Europie czy Nagaba, producent butów, który dostarcza je również polskim skoczkom narciarskim. Kryzysy spowodowane pandemią czy wojną, nie sprawiły, że liczba działających firm zmalała.

Chociaż starostwo powiatowe ma niewielkie możliwości, aby wspierać przedsiębiorców, stara się w zakresie swoich kompetencji ułatwiać im życie.

- Na przykład decyzje budowlane wydawane są u nas w bardzo szybkim tempie, w minimalnym okresie, niektóre nawet w ciągu dwóch tygodni – informuje urzędnik. – Jeśli chodzi o statystyki, to jesteśmy pod tym względem na czele w województwie opolskim. Ponadto powołujemy specjalny zespół do obsługi inwestora, aby ułatwić mu proces inwestycyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska