Krapkowice: Starosta zwolnił sekretarza powiatu. To zemsta?

Beata SzczerbaniewiczZaktualizowano 
Przykład panów Sonika (z lewej) i Nadbrzeżnego pokazuje po raz kolejny, że w polityce uśmiechy i uściski są tylko na pokaz. Na zdjęciu były sekretarz gratuluje Sonikowi wyboru na starostę.  <br>
Przykład panów Sonika (z lewej) i Nadbrzeżnego pokazuje po raz kolejny, że w polityce uśmiechy i uściski są tylko na pokaz. Na zdjęciu były sekretarz gratuluje Sonikowi wyboru na starostę. Beata Szczerbaniewicz
Nowy starosta zwolnił dyscyplinarnie wieloletniego sekretarza powiatu, który był jego kontrkandydatem w wyścigu do fotela burmistrza. To wendetta - twierdzi Jan Nadbrzeżny

Główne postacie tej historii to starosta Maciej Sonik, który ubiegał się wcześniej o stanowisko burmistrza oraz Jan Nadbrzeżny - zwolniony dyscyplinarnie 19 stycznia sekretarz powiatu, kontrkandydat Sonika.
O zwolnieniu Nadbrzeżnego ze starostwa informowaliśmy przed tygodniem: zarzucono mu brak nadzoru nad biurem rady, w którym podczas kontroli wykryto wiele nieprawidłowości. m.in. brakowało protokołów z sesji oraz Zarządów Powiatu z kilku lat.

Ściśle mówiąc Nadbrzeżny został zwolniony po raz drugi: 8 grudnia otrzymał trzymiesięczne wypowiedzenie, gdzie również zarzucono mu zaniedbania. m.in. chodziło o "późne przygotowanie" uchwał dot. konsultacji społecznych i rocznego programu współpracy z tymi organizacjami (choć zostały podjęte w terminie).

Były sekretarz uważa, że w obu przypadkach zwolniony został niesprawiedliwie i z naruszeniem prawa pracy. Złożył już drugi pozew do sądu o odszkodowanie.

- Działania nowego starosty mają znamiona mobbingu ,to zemsta na tle politycznym, pospolita wendetta - mówi Nadbrzeżny.- Nie jest tajemnicą, że nie akceptowałem jego poglądów i byłem dla niego przez trzy kadencje rywalem w bezpośrednich wyborach na burmistrza. Ostatnio przed drugą turą, gdy zwrócił się do mnie o poparcie - odmówiłem z powodu jego narodowościowych uprzedzeń.

Nadbrzeżny nie zgadza się z uzasadnieniem zwolnienia: argumentuje że opisane tam zadania bezpośrednio mu nie podlegały, a ich wykonanie do niego nie należało.

Starosta Maciej Sonik nie boi się procesów sądowych:

- Decyzję podjąłem w oparciu o przepisy prawa i dokumenty, natomiast pan sekretarz dorabia do tego spiskową teorię prześladowań politycznych - mówi Sonik. - Naruszenie obowiązków służbowych jest tu oczywiste i trudno z tym polemizować. Dobrze, że pan Nadbrzeżny nie jest Murzynem bo pewnie oskarżyłby mnie o rasizm!

Czytaj e-wydanie »

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 138

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Powoli też działa nowy starosta.Najgorsze jest małpowanie starych zwyczajów.W dalszym ciągu nie są podpisywane protokoły z zarzadu i sesji.Wstyd!Jeżeli daje się do je do BJP to przynajmniej podpiszane!Kogo teraz zwolnic?STAROSTA zapewne pogoni kota komu nalezy.Głupio wyglądają protokoły z pustymi miejscami do podpisu.Panie się postarały,co może mają jeszcze kazać podpisywać?

gdzie masz te niepodpisane protokoły? w bip daje się pewnie plik żeby łatwiej czytać a nie skan z podpisami tyle że ja ich nie mogę znależć.
G
Gość
Spoko!
Młyny sprawiedliwości mielą powoli.

gdyby szybciej mieliły to pan pewnie by się już przeterminował jako mąka. dałby już pan spokój. mądralą to trzabyło być zanim pana wywalili.
G
Gość

Też jestem za sprawiedliwością,podobno ostatnio na antenie Radia Opole podano komunikat źe Centralne Biuro Antykorupcyjne ma pod lupą ok. 300 samorządowców na Opolszczyźnie. Jeśli to prawda to jak myślicie ilu z nich pochodzi z naszego powiatu czy gminy ? Młyny sprawiedliwości mielą powoli, tylko czy nie zmielą naszych "młynarzy".

?
Spoko!
Młyny sprawiedliwości mielą powoli.

Powoli też działa nowy starosta.Najgorsze jest małpowanie starych zwyczajów.W dalszym ciągu nie są podpisywane protokoły z zarzadu i sesji.Wstyd!Jeżeli daje się do je do BJP to przynajmniej podpiszane!Kogo teraz zwolnic?STAROSTA zapewne pogoni kota komu nalezy.Głupio wyglądają protokoły z pustymi miejscami do podpisu.Panie się postarały,co może mają jeszcze kazać podpisywać?
J
JaN46

Spoko!
Młyny sprawiedliwości mielą powoli.

A
Alan

Panie Janie,kiedy sąd zajmie się pana sprawą? ciekaw jestem wyniku.Oczywiście nie ukrywam że Panu kibicuję

n
nieUbekom
Narzekacie tu na starostę Sonika,że robi porządki w starostwie a mnie martwi cisza,która panuje wokół urzędu miasta. Wielu mieszkańców oczekiwało zmian oraz m.in. tego by władza prowadziła dialog z nimi,była otwarta na sugestie,informowała społeczeństwo o swoich planach i zamiarach. Ze strony UMiG brak jest takiego stylu

a kto niby miałby ten dialog prowadzić, może wiceburmistrz albo sekretarz? poza tym żeby informować o planach i zamiarach to najpierw trzeba je mieć.
Teraz już można przyrównać sposoby, metody i skuteczność działania POlskiego Starosty i MNiemieckiego Burmistrza. Już na starcie UMiG nie może oderwać się od dna, może dlatego że to miękkie dno nad którym jest jeszcze ze trzy metry mułu?
M
Maniek

Narzekacie tu na starostę Sonika,że robi porządki w starostwie a mnie martwi cisza,która panuje wokół urzędu miasta. Wielu mieszkańców oczekiwało zmian oraz m.in. tego by władza prowadziła dialog z nimi,była otwarta na sugestie,informowała społeczeństwo o swoich planach i zamiarach. Ze strony UMiG brak jest takiego stylu jak w przypadku starostwa,wiadomo można się narazić na ostrą krytykę na tym forum,przykre słowa ale jednak ludzie w końcu doceniliby taki tryb kontaktu. Sztuka rządzenia to przecież również umiejętność słuchania,gotowość do dialogu i kontaktu,odporność na krytykę i odpowiadania na czasem nawet głupie zarzuty.. Gdy tego nie ma ludzie zastanawiają się czy urząd jeszcze funkcjonuje,czy może odgrodzili się wysokim murem i dbają tylko o siebie.

G
Gość

[

Wiec pytam sie "goscia",czy to Mniejszosc Niemiecka zarzadzala tymi"zdobycznymi" ziemiami po 1945 roku.
Spojrzmy prawdzie w oczy-"koszmarny obraz zaniedban" to nie ich dzielo!.Znam rdzennych ludzi tych ziem ,
to pracowici gospodarze wychowani w "poniemieckim stylu". Czego nam brakuje!. Dziekujmy Mniejszosci Niemieckiej,ze zechciala nam w ostatnich latach dopomoc, bo bez nich byloby jeszcze gorzej.

... masz blaszane okulary, kpisz w "poniemieckim stylu", czy o drogę pytasz ?

G
Gość
Slonsoki i Hanysy! -pytom se Wos, jak tu w tym Hajmatcie zyc??.
Spytejcie se Wasze Olmy i Olpy,jak to pierwi bylo?.Jedni Autobany wtedy obiecywali,
a drudzy Wom tera Laptopy.Po tich pierwszich to aby Wasze dzieci do Rajchu na zarobek jezdza,
po tich drugich zostana wom ino obiecanki( no i Vigniety od 2012 roku)-jak za komuny. Skoro Ci "po szkolach",se do zlobu dostali,to ino same zwady,i przeciepowania!!. Skad tyn Bismarck mial wtedy tyla rozumu???
Jol wiem ,ze Ci na "gorze" nos kajs maja,ale bez tich unijnych pieniadzy tyz sila zrobic nie umia.
A mozno by tak juz za zycia,tymu Panu Sonikowi,pomnik na Annabergu postawic???

Sami pościeliliście sobie wyrko i dokładnie taki odczuwacie komfort, jaki sobie zażyczyliście oddając na tyle lat władzę w lepkie łapki swoich czerwonych MNiejszościowych ulubieńców. Nie pytaj dziadków, ale lepiej własnych dzieci, czy szczęśliwe są z tego, co teraz robią oraz z tego, jakie otwarliście przed nimi perspektywy na przyszłość. Jeśli Wasze zachowanie ma być odwzorowaniem poglądów Bismarcka, to rzeczywiście wiele wyjaśnia, ale szczerze wątpię, by ktokolwiek w świecie próbował jeszcze dzisiaj z jego mądrych rad korzystać, licząc na odniesienie sukcesu. Sami Niemcy też zbyt długo nie potrafili z nim wytrzymać. Tak więc dziadkowi Bismarckowi, współcześnie, pozostała już chyba tylko MNiejszość jako historyczny rezerwat jego fanatycznego "Kulturkampfu". Wątpię, by akurat p. Sonik próbował wyrwać staremu Krollowi tło Annbergu dla własnego pomnika, ponieważ to pokolenie pozostawi po sobie z pewnością większe, ale zupełnie inne i przez Was zupełnie nierozpoznawalne monumenty o których wymiarach i wartościach nie macie zielonego pojęcia. Ja wiem, że może to być niełatwe do zrozumienia, ale podkreślę, że nowe pokolenie urządzające nasze wspólne życie, według nowych reguł, nastawione jest na dawanie z siebie, tego co mają najlepsze : wyobraźnię, wiedzę, własną wizję świata i bystry rozum - starzy wodzireje MNiejszości, to typy nastawione wyłącznie na branie i tylko branie, do samego dna. Dlatego nie dziw się, że znalazłeś się nagle goły a każą Ci jeszcze przy tym śpiewać hajmatmelodie i udawać wesołka.
s
swoj
> Uchylenie MNiemieckiej kotary na naszym starostwie odsłoniło koszmarny obraz zaniedbań i niekompetencji, z którą wszyscy mają okazję zapoznać się na żywo. Ta wiwisekcja jest potworna. Ale teraz, pozbawieni już złudzeń, wiemy przynajmniej z jak marnej pozycji musimy startować. Makabreska zafundowana nam przez MNiejszość w starostwie może okazać się zaledwie biurokratycznym drobiazgiem, w porównaniu z tym, co jeszcze skrzętnie leży pochowane w biurku burmistrza i wątpię, by podobnie otwarcie zaprezentował on resztę resztę MNiejszościowego dorobku, bo przy takiej zabawy w "dwa ognie" niejednego mieszkańca Krapkowic szlak by trafił. >

Wiec pytam sie "goscia",czy to Mniejszosc Niemiecka zarzadzala tymi"zdobycznymi" ziemiami po 1945 roku.
Spojrzmy prawdzie w oczy-"koszmarny obraz zaniedban" to nie ich dzielo!.Znam rdzennych ludzi tych ziem ,
to pracowici gospodarze wychowani w "poniemieckim stylu". Czego nam brakuje!. Dziekujmy Mniejszosci Niemieckiej,ze zechciala nam w ostatnich latach dopomoc, bo bez nich byloby jeszcze gorzej.
G
Gość

Hasło "stoliczku nakryj się" jest możliwe do realizacji tylko w bajkach. W szarej rzeczywistości jest kompletnie pozbawione sensu, niezależnie od tego w jakim systemie politycznym by je ktoś wykrzykiwał. Na zabawę w utopijne pogaduszki szkoda czasu. Aby zmieniać rzeczywistość trzeba się najpierw jej dotknąć, zapoznać się z nią, zbadać i ustalić programowe kierunki zmian w ściśle określonym celu. Uchylenie MNiemieckiej kotary na naszym starostwie odsłoniło koszmarny obraz zaniedbań i niekompetencji, z którą wszyscy mają okazję zapoznać się na żywo. Ta wiwisekcja jest potworna. Ale teraz, pozbawieni już złudzeń, wiemy przynajmniej z jak marnej pozycji musimy startować. Makabreska zafundowana nam przez MNiejszość w starostwie może okazać się zaledwie biurokratycznym drobiazgiem, w porównaniu z tym, co jeszcze skrzętnie leży pochowane w biurku burmistrza i wątpię, by podobnie otwarcie zaprezentował on resztę resztę MNiejszościowego dorobku, bo przy takiej zabawy w "dwa ognie" niejednego mieszkańca Krapkowic szlak by trafił. Dodam jednak przekornie, że pomimo tego już jest dobrze, bo nie mamy złudzeń, co do oceny rzeczywistości, a to powinno skutkować podejmowaniem mądrych decyzji umocowanych w dokładnie zdefiniowanych, krapkowickich realiach.

g
gorol

Na pomnik nie starczy bo Wasz poprzedni starosta Macha i sekretarz pobierając wysokie odprawy wyczyścili kasę starostwa. Panu Sonikowi jednak życzę by powoli dystansował się od tego co robi Platforma bo kiedy podwyższali vat to zapewniali,że podwyżek nie będzie a tu lawinowo wszystko drożeje. Tak naprawdę to Polską chyba nikt nie potrafi rządzić,jesteśmy chorym krajem,który musiałby znowu stracić niepodległość by ludzie się opamiętali,a te świnie przy korycie podzieliły się trochę jedzeniem z ludźmi ubogimi. Przewiduję,że dym w kraju rozpocznie się za kilka lat, gdy okaże się,że dla ludzi,którzy pracowali całe życie nie ma kasy na emerytury a samorządowcy dalej będą popełniać błędy za setki tysięcy złotych ( przykład kostka na rynku,sygnalizacja świetlna) i po spieprzonej robocie wypłacać sobie magiczne odprawy. Za co ??? Jak bardzo ludzie na dole muszą zostać upodleni by zrozumieli,że politycy,samorządowcy mają lud za nic,bo lud w chorym kraju ma płacić podatki,siedzieć cicho ale w wypadku np wojny ma bronić kraju jak najwięksi patrioci bo władza która robi ten cały syf najszybciej ucieknie z tonącego statku - będzie ich na to stać. Wszystkim samorządowcom życzę aby się opamiętali i myśleli nie tylko o sobie. Tyle osób w urzędach zarabia po prostu nieprzyzwoite pieniądze,naczelnicy,kierownicy itd. Jednocześnie tylu osób na dole choć mają pracę nie stać na żłobek,przedszkole,wyprawkę do szkoły,urlop,a czasami na jedzenie. Co wtedy mają myśleć o takich odprawach samorządowców i o tych nietrafionych inwestycjach typu sygnalizacja świetlna (500 000 zł). Ale nawet gdy mówią o tym otwarcie to władza w swoich szklanych pałacach,schronach i tak jest głucha na ich wołanie. Bo bogaty nigdy nie zrozumie głodnego. Amen.

h
hanys

Slonsoki i Hanysy! -pytom se Wos, jak tu w tym Hajmatcie zyc??.
Spytejcie se Wasze Olmy i Olpy,jak to pierwi bylo?.Jedni Autobany wtedy obiecywali,
a drudzy Wom tera Laptopy.Po tich pierwszich to aby Wasze dzieci do Rajchu na zarobek jezdza,
po tich drugich zostana wom ino obiecanki( no i Vigniety od 2012 roku)-jak za komuny. Skoro Ci "po szkolach",se do zlobu dostali,to ino same zwady,i przeciepowania!!. Skad tyn Bismarck mial wtedy tyla rozumu???
Jol wiem ,ze Ci na "gorze" nos kajs maja,ale bez tich unijnych pieniadzy tyz sila zrobic nie umia.
A mozno by tak juz za zycia,tymu Panu Sonikowi,pomnik na Annabergu postawic???

s
slug
A co z tymi leniwymi babkami z Biura obsługi rady.One też zwolnione dyscyplinarnie?Jak prać,to prać!Nie zamiatać pod dywan.Chyba,że za cwaniactwo należy się nagroda?Całą radę robiły w konia.Czekać tylko a sprawa dostanie się do "Teleexpresu".Chyba to może uratować J.N. protokoły były,rada je przegłosowała.A to buraki,niektórzy z nich ponownie dostali się do rady.

a kto kawe szefowi poda??-automatow jeszcze nie zakupili!!!!
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3