Krasiejów - stanowisko paleontologiczne

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Badacze z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie odkryli w Krasiejowie warstwę skalną przepełnioną szkieletami wielkich płazów i gadów, a wśród nich dinozaurów.
Badacze z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie odkryli w Krasiejowie warstwę skalną przepełnioną szkieletami wielkich płazów i gadów, a wśród nich dinozaurów.
Propozycja 12. W Krasiejowie od 1993 roku prowadzone są największe w Polsce wykopaliska paleontologiczne.

Badacze z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie odkryli warstwę skalną przepełnioną szkieletami wielkich płazów i gadów, a wśród nich dinozaurów. Światowy rozgłos zyskało znalezienie przez zespół prof. Jerzego Dzika licznych szczątków pradinozaura - na cześć miejsca nazwanego Silesaurus opolensis - najstarszego dinozaura na świecie, pochodzącego sprzed ok. 230 mln lat.
Odkryto go w 2000 roku, a rok później wielką sensacją stało się znalezienie całego stada zwierząt tego gatunku. Bogaty materiał kostny pradinozaura pozwolił na wykonanie pełnej rekonstrukcji jego szkieletu.

Nasz silezaur prawdopodobnie był przodkiem kilkunastometrowych dinozaurów kaczodziobych i iguanodonów. Jak na dinozaura nie był zbyt duży. Osiągał wysokość psa owczarka. Był roślinożercą, wyposażonym w niewielki dziób na żuchwie. Jego jedyną przewagą nad drapieżnikami była szybkość - biegnąc na tylnych kończynach, wyposażonych w trójpalczaste stopy, mógł osiągnąć dużą prędkość.

Jeśli chcesz zagłosować wyślij na nr 7168 SMS-a o treści NTOCUD.XX,XX (w miejsce XX wstaw siedem numerów - kandydatur).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska