Krasiejów zamieni się w największy park jurajski w Polsce

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Sprzęt budowlany na teren wykopalisk wjedzie już latem. Otwarcie zaplanowano w maju 2010 .

Inwestor, czyli stowarzyszenie Delta, pierwszych gości do swojego parku chce zaprosić w połowie 2010 roku. - W maju przyszłego roku zostanie otwarta część rozrywkowa: ścieżki dydaktyczne z makietami dinozaurów oraz place zabaw i zaplecze gastronomiczne - mówi Halina Kisiel, zastępca prezesa stowarzyszenia Delta z Bałtowa. - Zagospodarowana zostanie również część wyrobiska oraz istniejący już trap.

W drugim etapie powstanie trzypiętrowe muzeum. - Będzie to największy tego typu obiekt w Polsce - zapowiada Piotr Lichota, prezes Delty.

Cała inwestycja zakończy się do 2012 roku i ma kosztować około 28 mln złotych. Stowarzyszenie Delta ma już dwa podobne parki jurajskie w Polsce - jeden w Bałtowie (4 ha), a drugi w Solcu Kujawskim (14 ha). Inwestorzy zapowiadają, że obiekt w Krasiejowie będzie się od nich znacznie różnił.

- Po pierwsze dlatego, że w Krasiejowie jest do zagospodarowania prawie 40 ha, ale spokojnie, mamy tyle pomysłów, że i tak może nam zabraknąć miejsca - przekonuje Halina Kisiel. - To wyjątkowe, zwłaszcza pod katem naukowym, miejsce, dlatego chcemy połączyć funkcję rozrywkową z dydaktyczną.

W Krasiejowie ma być dużo wody: jeziorka, rzeczka, przy której staną rekonstrukcje gadów - w sumie będzie ich kilkadziesiąt.

- Największym z nich ma być 7-metrowy teratozaur. Wszystko oczywiście w otoczeniu flory i fauny z tamtego okresu. Zadbamy o każdy detal - zapewnia dr Andrzej Boczarowski, informatyk, grafik i paleobiolog , który będzie się zajmował rekonstrukcjami w Krasiejowie.

- W naszej pracowni prace idą pełną parą, większość modeli jest już gotowa - dodaje dr Boczarowski. Wykonaniem modeli zajmuje się Marta Szubert, najlepsza w Polsce artystka zajmująca się rekonstrukcjami.
Nowością w Krasiejowie ma być ekspozycja dotycząca historii człowieka. - To będzie coś na kształt drzewa genealogicznego - tłumaczy dr Boczarowski. - Poszczególne stadia ewolucji zostaną przedstawione w postaci scenek rodzajowych. To ma być pierwsza tego typu kompletna ekspozycja w Polsce.
W Krasiejowie powstanie również tunel czasu. - W 300-metrowym obiekcie widzowie będą świadkami aktu powstania życia. Najpierw z ciemności wyłoni się światło. Potem na ścianach rozegrają się kolejne sceny z prehistorii ziemi - opowiada dr Boczarowski.

Stowarzyszenie Delta chce, żeby do Krasiejowa przyjeżdżali turyści nie tylko z Polski, ale także z Czech i Niemiec.
- Dlatego zadbamy o odpowiednia bazę hotelową - deklaruje Jan Labus, burmistrz Ozimka. Zarówno władze gminy, jak i Delta liczą również na rozwój lokalnej agroturystki.

- To dobry sposób na biznes. U nas w Bałtowie wszyscy w ten sposób zarabiają - twierdzi Halina Kisiel.

Potwierdza to także Antoni Narocki, burmistrz Solca Kujawskiego.
- Już na początku park jurajski przyniósł dodatkowe 100 tys. zł w budżecie gminy - podkreśla. - Poza tym pracuje tam ponad 50 osób. U was zajęcie znajdzie pewnie jeszcze więcej ludzi, bo park ma być dużo większy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska