Kredyt na wykończenie domu krok po kroku

Materiał informacyjny mFinanse
Potrzebujesz funduszy na budowę lub wykończenie domu? Na początek poznaj różnicę pomiędzy kredytem budowlanym a hipotecznym, który może stanowić uzupełnienie środków własnych na Twoją inwestycję. Następnie zdecyduj, co się bardziej opłaca.

Kredyt hipoteczny, a kredyt budowlany ― podstawowa różnica

Rzadko kiedy dochody uzyskiwane z własnej działalności lub pracy zawodowej są w stanie w pełni pokryć koszty budowy domu. Skąd wziąć dodatkowe pieniądze? Pierwsza możliwość to zaciągnięcie kredytu budowlanego, ale musisz posiadać działkę, na której będzie stawiana nieruchomość. Jeśli jeszcze nie masz zakupionego gruntu pod budowę, rozważ drugą opcję, czyli uzyskanie funduszy z zabezpieczeniem hipotecznym.

Ze względu na mniejsze formalności, wiele osób posiadających teren pod budowę domu, decyduje się na kredyt hipoteczny. Kwotę, o którą wnioskujesz, możesz przeznaczyć zarówno na budowę, jak i na wykończenie domu ― tak samo, jak w przypadku kredytu budowlanego.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

W celu uzyskania omawianego finansowania niezbędna jest zdolność kredytowa oraz wkład własny. Co to oznacza? W pierwszej kolejności bank sprawdzi Twoją wypłacalność m.in. na podstawie:

 • wysokości uzyskiwanych dochodów i posiadanego majątku;
 • formy zatrudnienia lub Twojej działalności gospodarczej;
 • innych zobowiązań finansowych, np. zaciągniętych pożyczek;
 • liczby osób w gospodarstwie domowym.

Jeśli spełnisz warunki, konieczne jest również określenie wysokości wkładu własnego, wynoszącego zazwyczaj 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Elastyczność propozycji banków sprawia, że znajdziesz nawet oferty z wkładem minimalnym na poziomie 10%. Jednak im jest on większy, tym korzystniejsze warunki kredytu uzyskasz.

Dodatkowe warunki kredytu hipotecznego

Bank przyzna kredyt hipoteczny, jeśli konkretnie wskażesz cel inwestycji. Zwiększysz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, składając go razem ze swoim współmałżonkiem. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie przeanalizuj:

 • RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania);
 • system spłaty rat;
 • koszt ubezpieczenia (pomostowego lub niskiego wkładu własnego);
 • wszystkie koszty kredytu, np. prowizje, dodatkowe opłaty, a nawet inne z tym związane zobowiązania, tj. założenie konta ROR, dodatkowe ubezpieczenia itp.

Symulacja kredytu

Kalkulator rat kredytu hipotecznego pozwala na wstępną symulację. Szybko ocenisz, czy Twoje oczekiwania są możliwe do realizacji określając:

 • kwotę i okres spłaty zobowiązania;
 • wartość nieruchomości;
 • cel kredytu oraz rodzaj zabezpieczenia.

W procesie kredytowym istotną rolę odgrywa też wiek kredytobiorcy, ale nie w chwili podpisywania umowy, lecz w momencie spłaty ostatniej raty. Z kredytu hipotecznego pokryjesz nie tylko wykończenie domu, ale również niektóre opłaty okołokredytowe. Zapytaj eksperta mFinanse o możliwość wcześniejszej częściowej lub pełnej spłaty. Informacje o szczegółach mogą wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję.

Dodaj ogłoszenie