Kredyt technologiczny. Nowa dokumentacja, stare zasady

Michał Knapik bonusconsulting.pl
Wnioski o kredyt technologiczny można składać w placówkach banków kredytujących, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. (fot. sxc)
Wnioski o kredyt technologiczny można składać w placówkach banków kredytujących, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. (fot. sxc)
Jeżeli przedsiębiorstwom nie udało się uzyskać bezzwrotnej dotacji na innowacyjne inwestycje mogą starać się o kredyt technologiczny, który zostanie częściowo spłacony ze środków Funduszu Kredytu T

echnologicznego w formie premii technologicznej.

Od 1 października 2010 roku Bank Gospodarstwa Krajowego ze względu na zmiany w dokumentacji konkursowej ogłosił nowy konkurs w ramach Działania 4.3 Kredyt Technologiczny Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, który co do fundamentalnych zasad nie uległ zmianie.

Zobacz: Kredyt technologiczny – alternatywna forma pomocy publicznej dla przedsiębiorstw

Niestety oczekiwana przez przedsiębiorców zmiana zasady wypłaty tzw. premii technologicznej pozostała w niezmienionej formie. Mianowice sama premia będzie wypłacana w całości lub w ratach, w zależności od osiągniętego poziomu sprzedaży.

BGK wypłaca premię technologiczną do wysokości odpowiadającej wartości netto sprzedaży towarów lub usług będących wynikiem inwestycji technologicznej, z zastrzeżeniem, że nie może przekroczyć przyznanego poziomu dofinansowania.

Podstawą wyliczenia premii jest 100 proc. wartości netto (bez VAT) faktur sprzedaży towarów, procesów lub usług wyprodukowanych w wyniku wdrożenia nowej technologii.

Tym samym nie uwzględniono postulatów sugerujących wypłatę premii technologicznej w całości po realizacji inwestycji, uzależniając ją jedynie od prawidłowego rozliczenia rzeczowo-finansowego projektu.

Kredyt technologiczny jest udzielany, jeśli inwestycja dotyczy nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat, a w jej wyniku dojdzie do wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług. Kredyt technologiczny jest udzielany przedsiębiorcy przez bank komercyjny na warunkach rynkowych. Następnie zostaje częściowo spłacany ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie premii technologicznej.

Zobacz: Przedsiębiorcy sięgają po dotacje na tereny wiejskie

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji premia ta może wynieść nawet 70% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji technologicznej, jednak nie więcej niż 4 mln zł.

Wnioski o kredyt technologiczny można składać w placówkach banków kredytujących, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) i mają prawo udzielać tego rodzaju kredytów. Przedsiębiorstwo musi posiadać zdolność kredytową na potrzeby planowanej inwestycji.

Należy podkreślić, iż przepisy ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej zastrzegają jednak, że warunki udzielania kredytu technologicznego, w szczególności prowizje i opłaty, nie mogą być mniej korzystne niż warunki proponowane przy udzielaniu innych kredytów inwestycyjnych.

Udogodnieniem dla przedsiębiorców jest fakt, iż wnioski o udzielenie kredytu technologicznego składane są w trybie ciągłym, aż do wyczerpania środków przewidzianych na dany rok. W 2010 roku przewidziane jest ponad 222 mln zł na premie technologiczne.

Udzielanie kredytu technologicznego będzie odbywało się w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, tym samym premia technologiczna będzie miała znamiona regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Warunkiem wypłaty premii jest wykorzystanie całości kredytu, zakończenie inwestycji oraz rozpoczęcie sprzedaży towarów lub usług powstałych w wyniku inwestycji. Podstawą jej naliczenia są tzw. wydatki kwalifikowane, jakie przedsiębiorca poniesie na realizację inwestycji finansowanej kredytem technologicznym.

Jednak wypłata premii będzie uzależniona od wysokości poziomu sprzedaży towarów lub usług będących wynikiem inwestycji technologicznej. BGK będzie jednak wypłacał premię technologiczną aż do 31 grudnia 2015 roku.

W perspektywie wyczerpywania się środków na klasyczne dotacje premia technologiczna wydaje się jednak kuszącym źródłem refundacji inwestycji o innowacyjnym poziomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska