Kredyt ze stałym oprocentowaniem "nieco droższy" ale z gwarancją "stabilnej obsługi". Czy to się opłaca?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Jak wynika z raportu AMRON– SARFiN, 2021 rok zakończył się rekordowo wysokim wynikiem w segmencie kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie ekspert w rozmowie ze strefą Biznesu przyznaje, że osoby "o wyższej świadomości edukacji ekonomicznej, sięgający po droższe mieszkania chcą się zabezpieczyć przed ryzykiem zmiennej stopy kupując dzisiaj "nieco droższy kredyt" ale z gwarancją "stabilnej obsługi w kolejnych pięciu latach".

Zgodnie z przewidywaniami, rok 2021 zakończył się rekordowo wysokim wynikiem w segmencie kredytów mieszkaniowych. Z kwotą ponad 86 mld złotych nowo udzielonych kredytów, sektor bankowy osiągnął historycznie najwyższy wynik, a liczba nowych umów w ciągu roku zwiększyła się o 256 tys. Całkowita liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowy przekroczyła 2,5 mln sztuk, a zadłużenie z ich tytułu – 500 mld zł – wynika z 50. edycji Raportu AMRON-SARFiN. Jednocześnie wskazano, że widoczne są sygnały osłabienia akcji kredytowej.

Spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi

– Mamy pierwsze sygnały o zachowaniach klientów w ostatnim kwartale w 2021 roku, gdzie obserwujemy już lekki spadek aktywności kredytobiorców, czyli tych kredytów udzielonych w 4 kw. liczbowo w porównaniu do 3 kwartału, było ich nawet mniej, niż w 2 kw roku 2021 – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu dr Jacek Furga, Prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich. – Widać pewne ostudzenie apetytów na kredyty – dodaje.

Jednocześnie zaznacza, że to dopiero były pierwsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące podwyższenia stóp procentowych. – Ze styczniowych sygnałów płynących z banków wynika, że te apetyty rzeczywiście są mniejsze – tłumaczy ekspert. – Zakładamy jednak, że w skali 2022 roku ta produkcja będzie niższa, niż nawet w 2020 roku, czyli poniżej 200 tys. sztuk nowych kredytów w tym roku – dodaje.

Kwoty udzielanych kredytów wzrastają

Jak wynika z raportu, rok 2021 okazał się dla segmentu kredytów hipotecznych oraz dla rynku mieszkaniowego rokiem bardzo dobrym - pomimo utrzymującego się stanu zagrożenia pandemicznego. Z kwotą ponad 85,7 mld złotych, sektor bankowy osiągnął najwyższy w historii polskiego rynku kredytów hipotecznych wynik akcji kredytowej, który okazał się o 41 proc. wyższy niż w rekordowym dotychczas roku 2019.

W 2021 roku banki udzieliły łącznie 256 456 nowych kredytów mieszkaniowych i jest to najlepszy wynik osiągnięty przez sektor bankowy od roku 2008 - o jedną czwartą wyższy niż w roku 2020.

"Nieco droższy kredyt" ale z gwarancją

– Kwoty udzielanych kredytów nie spadły, one rosną systematycznie - wymienia Furga. Jak tłumaczy, na koniec 2021 roku przekroczyły poziom średniej wartości kredytu w wysokości 350 tys. zł. – W porównaniu do roku 2009 jest to wzrost o 65 proc. – mówi i dodaje, że w tym przypadku nie powinniśmy się spodziewać spadków. – Obserwując pierwsze kredyty hipoteczne o stałej stopie, które zostały być udzielane przez banki, widzimy, że kwotowo są one nawet nieco wyższe niż te o stopie zmiennej – stwierdził.

Jego zdaniem jest to spowodowane faktem, że osoby "o wyższej świadomości edukacji ekonomicznej, sięgający po droższe mieszkania chcą się zabezpieczyć przed ryzykiem zmiennej stopy procentowej kupując dzisiaj "nieco droższy kredyt" ale z gwarancją "stabilnej obsługi w kolejnych pięciu latach".

Stałe oprocentowanie się opłaca?

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB zapytany - czy to się opłaca? Sugeruje dość proste rozwiązanie, czyli porównanie stałego oprocentowania proponowanego przez bank z rynkową 5-letnią stopą (obecnie wynosi 5,5 proc.). Jeśli po odjęciu marży od zaproponowanej stawki mamy wartość niższą od rynkowej, to się opłaca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kredyt ze stałym oprocentowaniem "nieco droższy" ale z gwarancją "stabilnej obsługi". Czy to się opłaca? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska