Kredyty gotówkowe bez tajemnic. Jak zaplanować domowy budżet?

Robert Makowski, ekspert eurobanku ds. kredytów gotówkowych (oprac. dora)
Podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać to oczywiście: jak wysoka ma być kwota kredytu? (fot. sxc)
Podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać to oczywiście: jak wysoka ma być kwota kredytu? (fot. sxc)
Pojawia się nie wiadomo kiedy i nie wiadomo skąd, ale nie sposób go przeoczyć – brak gotówki. Może się wiązać z niespodziewanymi wydatkami, doskwierać przy planowaniu remontu lub organizacji Świąt.

W takiej sytuacji często pożyczamy pieniądze od rodziny, znajomych lub w zakładzie pracy. Rozwiązanie znajdziemy także w ofercie banków. Kredyt gotówkowy to jeden z najbardziej powszechnych sposobów zasilenia domowego budżetu w potrzebne fundusze.

Na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt gotówkowy i czy na pewno stanowi on panaceum na wszystkie przejściowe potrzeby finansowe Polaków?

Kredyty gotówkowe na dobre zadomowiły się w naszej świadomości i są obok rachunków bankowych najbardziej znanym produktem finansowym. Ich popularność bierze się przede wszystkim z faktu ich łatwej dostępności, co pozwala zaspokajać występującą często dość nagle potrzebę uzupełnienia domowego budżetu.

Połączenie w jednym produkcie dostępności, szybkości obsługi oraz prostoty powoduje, że sięga po niego tak wielu klientów. Tak jak przy każdym zobowiązaniu finansowym, zanim złożymy wniosek o kredyt, warto jednak przemyśleć kilka kwestii.

Czytaj dalej: Jak dobrze zaplanować kredyt?

Jakie są formalności?

Główną zaletą kredytu gotówkowego jest to, że daje on szybki dostęp do pieniędzy. Można go otrzymać nawet w ciągu kilkunastu minut, w czasie jednej wizyty w placówce bankowej. Po prostu składamy wniosek i przedstawiamy potrzebne dokumenty, a po analizie naszych danych bank podejmuje decyzję kredytową.

Nie musimy tłumaczyć bankowi, na co wydamy pożyczone nam pieniądze. Jeżeli chodzi o formalności - zwykle wystarcza udokumentowanie dochodu i dowód osobisty, a w przypadku wielu klientów, którzy mają dobrą historię kredytową, nawet tylko dowód osobisty. Mniej formalności mają zwykle stali klienci danego banku.

Z bankiem podpisujemy umowę, która powinna zawierać wszystkie ważne informacje związane z naszym kredytem, m.in. oprocentowanie, prowizję, czy harmonogram spłat. Uwaga, za nieterminowe spłacanie kredytu banki naliczają karne odsetki lub inne opłaty.

Czytaj dalej: O co zapytać w banku?

Do czego nie jest nam potrzebny kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem wszystkich bolączek finansowych. Gdy pieniądze potrzebne są nam na konkretny zakup, np. telewizor lub pralkę, warto rozważyć kredyt ratalny, który w związku z zabezpieczeniem w postaci zakupywanego towaru będzie niżej oprocentowany.

Jeżeli chcemy natomiast sfinansować krótkotrwałe potrzeby finansowe – warto pomyśleć np. o zaopatrzeniu się w kartę kredytową. Kredyt na karcie kredytowej może nic nie kosztować. To świetne rozwiązanie, jeśli wiemy, że potrzebujemy tylko chwilowego uzupełnienia domowego budżetu i kredyt spłacimy szybko, np. z kolejną pensją.

Tzw. okres bezodsetkowy dla transakcji bezgotówkowych (zakupy w sklepach, w Internecie, płatności za usługi) trwa zwykle około 52 dni. Jeśli więc spłacimy kwotę w tym okresie, unikniemy w ogóle płacenia odsetek. Oprocentowanie kredytu na karcie może być jednak wyższe niż dla kredytu gotówkowego.

Czytaj dalej: Kto może dostać kredyt?

Co robić w przypadku problemów ze spłatą?

W życiu zdarzają się różne sytuacje, które mogą utrudnić terminowe regulowanie zobowiązań wobec banku – nagła choroba, utrata dochodu itp.

Po pierwsze, warto sprawdzić, czy nasz kredyt był ubezpieczony na tę okoliczność i jeśli był – skorzystać wówczas z ubezpieczenia. Jeśli kredyt nie był ubezpieczony, niezależnie od przyczyny kłopotów, nie warto chować głowy w piasek.

Przeważnie banki zainteresowane będą udzieleniem pomocy w postaci np. wydłużenia okresu spłaty kredytu, tak aby klient płacił niższe miesięczne raty lub ustaleniem innych zmian w harmonogramie spłat, które pozwolą Klientowi na szybsze wyjście z trudnego położenia finansowego.

Oczywiście najważniejsza jest w takiej sytuacji szybkość reakcji – nie warto czekać w myśl zasady „jakoś to będzie”. Bank może nas także poprosić o udokumentowanie swojego wniosku – np. jeżeli nasz budżet domowy się skurczył z powodu większych wydatków na leczenie, możemy być poproszeni o okazanie stosownych rachunków.

Czytaj dalej: Jak dopasować kredyt do swoich bieżących potrzeb?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska