Kredyty gotówkowe w czasie pandemii - jak wygląda sytuacja?

Materiał partnera zewnętrznego
Koronawirus w bardzo istotny sposób wpłynął na sytuację gospodarczą i ekonomiczną. Jak pokazują badania, zagrożenie epidemią nie przełożyło się jednak na zmniejszenie zainteresowania kredytami na raty. Polacy coraz chętniej korzystają z kredytów gotówkowych, szczególnie często robią zakupy AGD w systemie ratalnym. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że regulacje finansowe podjęte w ramach tarczy antykryzysowej oraz decyzji Narodowego Banku Polskiego wpłynęły na rynek kredytów.

Kredyt gotówkowy - zmienione warunki przyznawania

Koronawirus a zainteresowanie kredytobiorców

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem gotówkowym, sprawdź ranking aktualnych ofert kredytów gotówkowych. Pomoże ci on zorientować się w ogólnych tendencjach na rynku. Pamiętaj, że dzięki obniżeniu stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski średni koszt kredytu gotówkowego znacznie zmalał. Oferty, które przypominają te z marca lub kwietnia są dzisiaj znacznie mniej atrakcyjne. Kredyt gotówkowy kosztuje bowiem dzisiaj znacznie mniej, obniżyło się nie tylko oprocentowanie, lecz także RRSO. To wszystko sprawia, że zainteresowanie kredytami gotówkowymi rośnie.

Wzrost liczby chętnych do skorzystania z takiej formy finansowania zakupów wynika także z niechęci Polaków do jednorazowego wydawania większej gotówki. Coraz więcej osób jest gotowych na wzięcie kredytu, którego rata poważnie nie wpłynie na domowy budżet, a sam kredyt pozwoli na zakup potrzebnego sprzętu lub wakacyjny wyjazd bez naruszania domowych oszczędności w większym, niż to konieczne stopniu. Jesteśmy coraz bardziej skłonni do zakupów na raty, ponieważ nie ingerują one tak mocno w codzienny budżet, a ten ze względu na epidemię koronawirusa i jej gospodarcze skutki wydaje się części osób zagrożony. Liczymy się z możliwością wzrostu cen, zmniejszenia wpływów do domowego budżetu, utraty części dochodów, dlatego zakup na raty wydaje się najrozsądniejszą formą finansowania części zakupów.

Kredyt gotówkowy - zmienione warunki przyznawania

Klienci zainteresowani wzięciem kredytu gotówkowego muszą jednak liczyć się z tym, że zmianie uległy warunki przyznawania tego typu pomocy finansowej. O ile dla kredytobiorców zmniejszenie stóp procentowych wprost przekłada się na niższą ratę kredytu, o tyle dla banków i firm pozabankowych oznacza to mniejszą rentowność kredytu. To z kolei w połączeniu ze zwiększonym ryzykiem niewypłacalności części klientów i problemów z regularną spłatą rat skłania banki (i nie tylko) do podniesienia wymagań koniecznych do wydawania pozytywnej decyzji kredytowej. Obecnie zakłada się, że przyznana chwilówka nie może być wyższa niż 50% dochodów miesięcznych, z kolei rata większej pożyczki nie może przekraczać 30% udokumentowanego dochodu.

Zmieniło się także podejście do samego procesu przyznawania tego typu kredytów. Obecnie ogromne znaczenie w decyzji kredytowej ma udokumentowany (poświadczony) dochód, najlepiej uzyskiwany na podstawie umowy o pracę. Banki i firmy pozabankowe są coraz mniej przychylne dla osób zadłużonych, a negatywna historia kredytowa właściwie automatycznie dyskwalifikuje wniosek. Najłatwiej kredyt gotówkowy będzie więc zdobyć osobom, które pracują na podstawie umowę o pracę, nie mają innych zadłużeń, a ich historia w BIK to dokumentacja regularnego spłacania zobowiązań. Oczywiście nie oznacza to, że tylko takie osoby mają szansę na kredyt gotówkowy, natomiast trzeba liczyć się z podniesionym progiem wymagań ze strony banku. Niezaprzeczalnym plusem jest natomiast to, że klienci, którzy otrzymają pozytywną decyzję, będą cieszyć się z kredytu na lepszych niż dotychczas warunkach.

Dodaj ogłoszenie