Kremówki i ofiary na stypendia. Dzień Papieski w Opolu

Krzysztof Ogiolda IAR
wsparła Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
wsparła Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.
We wszystkich kościołach diecezji opolskiej modlono się dziś o beatyfikację Jana Pawła II. Wierni mieli też okazję, by wesprzeć Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W opolskiej katedrze większość wiernych podchodziła do kwestujących stypendystów, by wrzucić dar do puszki.

- Mam dwie córki, które ukończyły studia i na których życie papież wywarł duży wpływ - mówi, wychodząc z kościoła Maria Kośniewska - chętnie wspieram zdolną młodzież, dla której słowa papieża także są ważne.

Paulina Bak studiuje na Uniwersytecie Opolskim. Od siedmiu lat jest stypendystką papieskiej fundacji.

- Jako studentka otrzymuję miesięcznie 380 zł stypendium - mówi - częściowo finansuję za to stancję, a także pomoce naukowe i kurs językowy.

Wielu opolan nie tylko wrzucało pieniądze do puszek fundacji, ale i kupowało kremówki oferowane przez harcerzy z I Opolskiej Drużyny ZHR.

- Ludzie chętnie kupują ciastka - cieszyli się harcerze Michał Przysiężnik i Mirosław Zawadzki - część osób dawała na stypendia więcej pieniędzy niż kosztowały kremówki. Ale narzekania, że 5 zł za dwa ciastka to drogo, też słyszeliśmy.

W diecezji opolskiej jest obecnie 94 stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W całym kraju trwają obchody 10. Dnia Papieskiego.

Jest on organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia pod hasłem "Jan Paweł II - odwaga świętości".

W homilii podczas mszy w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach kardynał Antonio Canizares Llovera, prefekt Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powiedział, że pontyfikat Jana Pawła II jest żywym świadectwem o Jezusie, a także życia wolnego od strachu. Zaznaczył, że to świadectwo jest wciąż aktualne. Kardynał Antonio Canizares Llovera powiedział, że Jan Paweł II był pełnym pasji ewangelizatorem i obrońcą życia, rzecznikiem cywilizacji miłości.

Podczas mszy świętej kardynał Stanisław Dziwisz powiedział, że pontyfikat Jana Pawła II był wielkim darem dla Polski. Metropolita krakowski wezwał do refleksji nad tym, co czynimy z dziedzictwem, które papież pozostawił naszemu krajowi. Zwrócił uwagę, że ostatnie wypowiedzi niektórych osób publicznych tworzą wrażenie, iż "zapomnieliśmy, kim jesteśmy i w jakiej ojczyźnie żyjemy". Kardynał Stanisław Dziwisz przypomniał, że Kościół musi być blisko narodu i spraw, które go dotyczą. Metropolita krakowski pytał w homilii, dlaczego pojawia się "wrogość wobec Kościoła". Przypomniał, że próby pozbawienia Kościoła głosu i prawa uczestnictwa w życiu narodu podejmowano także w czasach reżimu komunistycznego. Kardynał podkreślił, że Kościół w Polsce "nie chce czuć się obco, bo na to nie zasłużył". Zaznaczył, że Kościół nie pragnie przywilejów, ale chce służyć narodowi.

Tradycyjnie w Dniu Papieskim przed kościołami i na głównych ulicach miast organizowana jest zbiórka pieniędzy na rzecz podopiecznych Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która obejmuje ona opieką szczególnie uzdolnione dzieci i młodzież, pochodzące z niezamożnych rodzin.

Pieniądze ze zbiórki przeznaczone są na stypendia dla nich. Obecnie programem stypendialnym
jest objętych blisko 2 tysiące 300. stypendystów w 42. diecezjach.

Ponad 680. stypendystów podjęło studia na 52. uczelniach, ponadto 800 osób uczy się w szkołach średnich, a ponad 400 w gimnazjach.

Wolontariusze Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" będą kwestować do wieczora. Można ich poznać po białych puszkach i żółtych chustkach na ramionach.

Dzień Papieski zawsze jest obchodzony w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, to jest 16 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska