Kresowa Wikipedia. Powstała baza internetowa kresowian na Śląsku. Ciekawy projekt Instytutu Śląskiego

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Leksykon Kresowian to baza około 600 haseł o kresowianach na Śląsku.
Leksykon Kresowian to baza około 600 haseł o kresowianach na Śląsku. Łukasz Biernacki
Leksykon Kresowian to strona internetowa, na której zebrano artykuły nt. kresowian przybyłych na Śląsk po 1945 roku oraz ich lokalnej działalności. Założona została przez pracowników Instytutu Śląskiego. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że swoją szatą graficzną i działaniem przypomina popularną Wikipedię.

Spis treści

Prawie 600 artykułów o Kresowianach na Śląsku

Leksykon przygotowany przez Instytut Śląski zawiera, wciąż powiększającą się bazę niespełna 600 haseł opisujących życiorysy i działalność kresowian, którzy w wyniku wydarzeń II wojny światowej trafili na Śląsk. Jego celem jest zebranie w jednym miejscu tekstów o tematyce kresowej oraz kultywowanie pamięci zasłużonych kresowianach przesiedlonych na Śląsk. Artykuły i hasła przygotowane do Leksykonu pogrupowane zostały na różne kategorie, największą grupę (450 haseł) stanowią teksty o charakterze biograficznym. Wśród haseł odnajdujemy nie tylko osoby znane powszechnie w całej Polsce i na świecie takie jak Adam Didur czy Adam Zagajewski, ale również postaci znane jedynie regionalnie np. bp Antoni Adamiuk lub Jan Cichewicz. Po za życiorysami w bazie odnajdziemy również kategorie tematyczne dotyczące m.in. instytucji zakładanych przez kresowian oraz tworzonych publikacji i dzieł sztuki.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wkład kresowian w rozwój Śląska w różnych dziedzinach życia był olbrzymi. Opracowując hasła i szukając osób, które tutaj przyjechały i tutaj tworzyły, byłem zaskoczony, że ten wkład był naprawdę duży i dzieło ich było znaczące – mówił dr Krzysztof Kleszcz, wicedyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.

Każdy może dodać swój artykuł

Dużą zaletą powstałego portalu jest powszechna dostępność do jego edycji. Każda osoba posiadająca informacje na temat problematyki kresowej, które nie zostały ujęte w przygotowanej bazie, może samodzielnie dodać swój artykuł. Możliwe jest również aktualizowanie i zmienianie powstałych wcześniej tekstów. Instytut Śląski zapewnia użytkownikom dwa sposoby autorskiej ingerencji w Leksykon. Bazę można edytować zarówno poprzez stronę internetową jak i poprzez wysłanie przygotowanego tekstu pod adres mailowy [email protected]. Warunkiem akceptacji artykułu przez administratora jest posiadanie do niego pełnych praw autorskich oraz przygotowanie odpowiednich przypisów i bibliografii.

- Liczymy na to, że społeczność kresowian włączy się do redagowania tego Leksykonu. Jeżeli ktoś uzna, że w ich środowisku jest jakaś postać, którą warto upamiętnić to wtedy może zamieścić hasło w naszym Leksykonie – opowiadał dr Krzysztof Kleszcz.

Twórcy strony zapewniają, że samodzielne dodanie do bazy nawet krótkiego tekstu może być bardzo wartościowe dla innych użytkowników.

- Czasami wystarczy napisać dwa akapity tekstu. Jeżeli to są dwa akapity, o których nikt nie wie, a ta jedna osoba wie i ma dowody na prawdziwość tej informacji, to może być bardzo cenny artykuł, który jest jednocześnie bardzo krótki – tłumaczy Piotr Solga z Instytutu Śląskiego.

Nad Leksykonem pracowało wielu specjalistów

Pracę nad stroną trwały od ubiegłego roku, sfinansowane zostały przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nad przygotowaniem haseł pracowali głównie lokalni historycy i naukowcy, którzy już wcześniej zajmowali się opisywaniem dziejów kresowian. Pod każdym z opracowanych artykułów znajdziemy informację kto jest jego autorem. W całym projekcie wzięło udział około 70 osób. Leksykon Kresowian odnajdziemy w Internecie pod adresem leksykonkresowian.instytutslaski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska