Krowy z Langowa mają być bezkonkurencyjne w Europie

Sławomir Draguła
W gospodarstwie w Langowie będzie aż trzy tysiące krów, którym kombinat chce stworzyć optymalne warunki - żeby się lepiej doiły.
W gospodarstwie w Langowie będzie aż trzy tysiące krów, którym kombinat chce stworzyć optymalne warunki - żeby się lepiej doiły. Joanna Urbaniec
46 milionów złotych ma kosztować nowoczesna ferma bydła, która powstaje pod Baborowem na Opolszczyźnie. To będzie największy tego typu obiekt w Polsce.

Tą olbrzymią inwestycję realizuje Kombinat Rolny w Kietrzu.

- Technika idzie do przodu, również w tej dziedzinie, dlatego musimy robić wszystko, by nie zostawiać w tyle, by polska hodowla zarodowa, którą i my realizujemy, nie odstawała od tej niemieckiej czy holenderskiej - mówi Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego z Kietrza. - Dziś cały czas dotrzymujemy im kroku, a nawet jesteśmy przed nimi. Dlatego wszystko, co robimy, robimy według najnowszych osiągnięć techniki tak, by móc dostarczać polskiemu rolnikowi jak najlepszej jakości bydło hodowlane.

 

Na przykład w nowoczesnych oborach ciągi komunikacyjne dla zwierząt pozbawione będą ostrych zakrętów, bo jak ustalili naukowcy, krowa nie widzi ich i ma wówczas problemy z poruszaniem się.

- A my musimy zrobić wszystko, by czuła się jak najlepiej, bo co tu dużo mówić, wówczas daje na przykład więcej mleka - mówi prezes kietrzańskiego kombinatu.

 

Nowoczesna ferma krów powstaje w Langowie pod Baborowem, w miejscu starych obiektów tego typu, ale o wiele mniejszych i skromniejszych, no i nie tak nowoczesnych, bo wybudowanych jeszcze w 1986 roku.

Teren, na którym budowana jest ferma, obejmuje 15 hektarów. Staną na niej aż 23 różnego rodzaju obiekty i budynki, między innymi: obory dla bydła, miejsce do dojenia krów, magazyny, zbiorniki, silosy, hydroforownia, stacja transformatorowa, przepompownie czy budynki administracyjne.

- Ferma ma być tak na prawdę samowystarczalna - mówi prezes Sikora.

 

Ferma w Langowie będzie też prowadzić hodowlę zarodową, żeby uzyskać jak najbardziej mleczne krowy

 

W sumie "Langowo" przyjmie aż trzy tysiące sztuk bydła, w tym 1400 krów mlecznych, ale będą tam również krowy cielne, cielaczki i byczki.

To będzie najwiekszy obiekt tego typu w Polsce. Koszt inwestycji to 46 milionów złotych.

Pracę na fermie w Langowie (razem z kadrą zarządzającą) znajdzie 40 osób.

Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na połowę przyszłego roku.

 

- Ferma zasiedlona w stu procentach zostanie natomiast do grudnia przyszłego roku, wtedy też osiągnie pełne moce produkcyjne - informuje prezes Kombinatu Rolnego z Kietrza.

Oprócz budowanej właśnie fermy w Langowie kombinat rolny ma jeszcze dwa inne obiekty tego typu: w Pilszczu i Krotoszynie. W każdym z nich jest po tysiąc sztuk bydła.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska