Anna Muszyńska, znana opolska gospodyni, autorka książek o śląskiej tradycji, także kulinarnej, podzieliła się z nami jednym ze swych przepisów.

Makowiec na półkruchym cieście podaję od święta, ale równie dobrze sprawdzi się przy mniej uroczystych okazjach - mówi pani Anna. - Zapewniam, że jest wyśmienity i wcale nietrudny w wykonaniu.

Można zaryzykować stwierdzenie, że jest dietetyczne, gdyż nie zawiera wiele tłuszczu.
Pani Anna, jak przystało na tradycyjną gospodynię, sama wykonuje masę makową do tego ciasta. Zabiegane Opolanki mogą skorzystać z masy gotowej, kupowanej w puszkach.

Czekamy na Wasze rodzinne receptury!

> Przysyłajcie przepisy (składniki oraz sposób przygotowania) na ebilicka@nto.pl lub adres: nto, ul. Powstańców Śl. 9, 45-086 Opole z dopiskiem "Opolskie smaki".

Składniki na ciasto:

> 25 dag cukru
> 3 jajka
> 15 dag margaryny
> szklanka gęstej śmietany
> 50 dag mąki
> 1 proszek do pieczenia
> 1 cukier waniliowy

Masa makowa:
> 0,5 kg dobrze zmielonego maku
> bakalie według uznania (rodzynki, migdały, orzechy mielone)
> aromat waniliowy według uznania

Sposób przygotowania:

> W głębokim naczyniu utrzeć cukier, jajka, margarynę. Do utartej masy dodać śmietanę i przesianą mąkę. Wyrobić ciasto tak, aby nie było za gęste (w razie konieczności dosypać odrobinę mąki) i rozprowadzić rękoma na blasze. Pozostawić trochę ciasta do ozdoby wierzchu makowca.

> Mak wsypać do wrzącej wody (mniej więcej 0,75 litra na 0,5 kg maku) i gotować na małym ogniu. Mieszać, aż się zagotuje. Dodać bakalie, aromat i wystygłą masę równomiernie rozprowadzić na cieście. Pozostawioną resztę ciasta rozwałkować, pokroić w paski i ułożyć na masie makowej w formie kratki. Włożyć do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika. Piec od 25 do 30 minut.