KRUS zapowiada wypłatę świadczeń dla rolników. Epidemia koronawirusa w tym nie przeszkodzi

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Koronawirus nie zagrozi wypłatom dla emerytów i rencistów, także tzw. trzynastce - zapowiada opolski oddział Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rolnicy są zwolnieni z płacenia składki na II kwartał.

Mimo wielu ograniczeń wynikających z zagrożenia wirusem COVID–19, podstawowe zadania Kasy są wypełniane i nie grozi choćby opóźnienie w wypłacie świadczeń – podkreśla Piotr Ciona, zastępca dyrektora opolskiego oddziału KRUS. - Dodatkowe roczne świadczenie przysługuje z urzędu w wysokości 1200 zł osobie uprawnionej, co oznacza, że w celu uzyskania „trzynastki” nie trzeba będzie składać do KRUS żadnych wniosków – będą automatycznie wypłacone z urzędu razem z regularną emeryturą lub rentą.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego OR KRUS w Opolu na bieżąco wypłaca także inne świadczenia, takie, jak: zasiłek pogrzebowy, opiekuńczy, czy zasiłek chorobowy. Żadne świadczenia nie są obecnie zagrożone.

Czytaj także

KRUS informuje także o zmianie rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.

Zmiana spowodowana jest stanem zagrożenia epidemiologicznego w związku z rozprzestrzenianiem się korona-
wirusa SARS-CoV-2.

Rozporządzenie wprowadza kwotę zasiłku chorobowego w wysokości 15 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie, nie dłużej niż 14 dni - jeżeli niezdolność spowodowana jest zakażeniem lub chorobą układu oddechowego oznaczonymi w zaświadczeniu lekarskim jako U07.1 COVID-19.

Aktualnie zasiłek chorobowy wynosi 10 zł za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.

Czytaj także

Celem zmian w rozporządzeniu jest ułatwienie ubezpieczonemu w KRUS sprawne uzyskanie zasiłku chorobowego w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Szybka diagnoza lekarska i zaświadczenie o niezdolności do pracy spowoduje izolację osób chorych, a tym samym spowolni rozprzestrzenianie się choroby.

Dodatkowo KRUS OR w Opolu informuje, że z powodu zagrożenia epidemiologicznego COVID-19, w związku z utrudnieniami w sprzedaży swoich surowców, decyzją ministra rolnictwa, rolnicy podlegający ubezpieczeniu społecznemu będą zwolnieni z opłacenia składki na ubezpieczenie społeczne rolników za II kwartał 2020 r.

Opolski KRUS w związku z epidemią ogranicza bezpośrednie kontakty z interesantami do niezbędnego minimum. - Wiele spraw można załatwić telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej, skrzynki e-PUAP czy strony e-KRUS - podkreśla Piotr Ciona. - Dopuszczona została możliwość składania wniosków drogą elektroniczną. Jeżeli nie ma możliwości wykorzystania tej drogi, dokumenty w kopertach można składać w dostępnych w OR KRUS w Opolu oraz podległych placówkach terenowych, w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach.

Kontakt z opolskim oddziałem regionalnym jest możliwy pod nr. tel: (77) 454 47 77, (77) 454 56 41, pocztą elektroniczną: opole@krus.gov.pl lub pocztą zwykłą: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Opolu ul. Ozimska 51a, 45-058 Opole.

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie