KRUS zaprasza: Rolniku, rehabilitacja jest dla ciebie!

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu oferuje pacjentom m.in. hydromasaż suchy (na zdjęciu).
Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu oferuje pacjentom m.in. hydromasaż suchy (na zdjęciu). www.jedlec.pl
Powrót rolników do czynnego życia zawodowego oraz poprawa ich zdolności do pracy w gospodarstwie to jedno z najważniejszych zadań KRUS. Z rehabilitacji można skorzystać w sześciu centrach w różnych regionach Polski.

Na rehabilitację leczniczą kierowani są rolnicy ubezpieczeni w KRUS, zagrożeni całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym, uznani okresowo za całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym, którzy jednak rokują jej odzyskanie w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji.

Rehabilitacja przysługuje także dzieciom rolników uprawnionych do świadczeń KRUS, jeśli przynajmniej jeden rodzic jest ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Aby skorzystać z rehabilitacji, trzeba spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków: - podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie; - podlegać ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie, nieprzerwanie przez co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą, przy czym okres ten nie jest wymagany, gdy osoba uległa wypadkowi przy pracy rolniczej; - ustalonego prawa do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli tylko zachowały zdolność do samodzielnej egzystencji. Rehabilitacja lecznicza KRUS jest dobrowolna i jest realizowana w warunkach stacjonarnych .

Podstawą skierowania jest: wniosek o skierowanie sporządzony przez lekarza POZ prowadzącego pacjenta lub prawomocne orzeczenie lekarza rzeczoznawcy KRUS/komisji lekarskiej KRUS po 180 dniach pobierania zasiłku chorobowego (okresowa niezdolność do pracy powyżej 180 dni) albo po uzyskaniu okresowej renty rolniczej, a także w sytuacji, kiedy rolnik ubiega się o rentę okresową. Rehabilitacja nie obejmuje emerytów i rencistów z rentą stałą.

Kasa ponosi całkowite koszty rehabilitacji leczniczej, całodobowej opieki medycznej, a także koszty zakwaterowania i wyżywienia. Osoba skierowana otrzymuje także zwrot kosztów dojazdu do zakładu rehabilitacji w postaci ryczałtu za najtańszy środek transportu (w jedną stronę). Wniosek złożony przez rolnika w oddziale regionalnym KRUS lub w placówce terenowej jest sprawdzany pod względem formalnym (pod kątem posiadanych uprawnień do korzystania z Kasy). Po ustaleniu uprawnień wniosek jest weryfikowany merytorycznie przez lekarza - regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego, który ocenia potrzebę skierowania na rehabilitację. W przypadku decyzji pozytywnej rolnik otrzymuje propozycję wyjazdu, a po uzgodnieniu terminu skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

Rehabilitacja lecznicza jest realizowana w warunkach stacjonarnych w centrach i ośrodkach Kasy w formie turnusów rehabilitacyjnych (trwają one 21 dni). Pacjent poddawany jest rehabilitacji leczniczej w ciągu 17 dni zabiegowych. W czasie pobytu ma całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską. W miarę potrzeby może zostać skierowany na niezbędne badania pomocnicze. Ośrodkami rehabilitacji KRUS są Centra Rehabilitacji Rolników Szklarska Poręba (211 km od Opola), Iwonicz Zdrój (386 km), Horyniec (przy granicy z Ukrainą 466 km), Kołobrzeg (599 km), Świnoujście (571 km) oraz Jedlec (162 km). W ośrodkach KRUS wskazaniami do rehabilitacji są schorzenia narządów układu ruchu, z zakresu ortopedii, reumatologii i neurologii. W Kołobrzegu jest prowadzona także rehabilitacja osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Tu rolnicy mogą się rehabilitować:

  • Centrum Rehabilitacji Rolników „Sasanka” Świnoujście - zapalenie stawów okres I-III, choroby raumatoidalne i zesztywniejące zapalenie stawów i kręgosłupa;
  • CRR „Niwa Kołobrzeg - zespoły bólowe kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, zespoły zwyrodnieniowe stawów obwodowych, choroby reumatoidalne;
  • CRR „Granit” Szklarska Poręba - zesztywniające zapalenie stawów i kręgosłupa, zapalenie nerwów, splotów i korzeni nerwowych, zespół rwy kulszowej i barkowej;
  • CRR Iwonicz-Zdrój - dysfunkcja szyjnego odcinka kręgosłupa, zmiany pourazowe, stłuczenia, zwichnięcia, złamania, zmiany zwyrodnieniowe bioder;
  • CRR Horyniec Zdrój - reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, stwardnienie rozsiane;
  • CRR Jedlec - choroby zwyrodnieniowe stawów obwodowych, stany pourazowe kości, stawów, stawy po operacjach ortopedycznych i neurochirurgicznych.

FLESZ. Grzyby jadalne, grzyby trujące. Jak odróżnić?

Zobacz, jakie kwiaty lubią słońce i nie trzeba ich ciągle podlewać. Przejdź do kolejnych slajdów, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Polecamy kwiaty ogrodowe, które znoszą upał i suszę. Posadź ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska