Kryzys zaczął się już w Biblii – od Adama i Ewy

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ks. dr Andrzej Demitrów wygłosił wykład "Kryzys w Biblii".
Ks. dr Andrzej Demitrów wygłosił wykład "Kryzys w Biblii". Krzysztof Ogiolda
W Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpoczęły się w sobotę Wielkopostne Wykłady Otwarte. Zaprasza Wydział Teologiczny UO.

Spotkania będą się odbywać w kolejne soboty wielkiego postu pod hasłem: „Kryzys w świecie, kryzys w Kościele”. Pierwszy wykład wygłosił ks. dr Andrzej Demitrów. Biblista z Wydziału Teologicznego UO przedstawił temat „Kryzys w Biblii”.

Wystąpienie rozpoczęło się od przywołania pojęcia kryzys w ujęciu różnych filozofów i badaczy, m.in. Immanuela Kanta, Edmunda Husserla, Oswalda Sprenglera, Leszka Kołakowskiego pod medyczne ujęcie zakorzenione w myśleniu Hipokratesa, iż kryzys jest to stan choroby, w którym jej objawy narastają, a następnie przełamują się i zmierzają albo do stanu polepszenia albo przeciwnie doprowadzają do pogorszenia i ostatecznie do śmierci.

Z Pisma Świętego ks. dr Demitrów wybrał jedną historię i jedną sytuację kryzysową. Przywołał pochodzący z drugiego rozdziału Księgi Rodzaju opis stworzenia świata i pierwszych rodziców w raju, podkreślając stan obdarowania Adama i Ewy przez Boga. Nie tylko światem przyrody – roślinami i zwierzętami, ale i sobą nawzajem. Ks. Demitrów podkreślił, że biblijny opis zbudowania kobiety z żebra mężczyzny pokazuje, że łączy ich to samo człowieczeństwo, wspólna istota i jednakowa godność. Takie myślenie nie było w czasach powstawania księgi oczywiste.

Kryzys w funkcjonowaniu pierwszych rodziców zaczyna się wraz z pojawieniem się podstępnego i przebiegłego węża, który symbolizuje szatana. Wąż wyolbrzymia zakaz Boga odnoszący się do korzystania z owoców drzewa w środku ogrodu. Zasiewa nieufność w Adamie i Ewie wobec Boga, a także zachęca pierwszych rodziców do podjęcia z Bogiem rywalizacji. Aż do stanu w którym człowiek chce sam stać się Bogiem. - „Wszyscy nosimy w sobie kroplę tego samego myślenia” - cytował Benedykta XVI ks. Demitrów.

- Pierwsi rodzice pytani przez Boga, kim się stali po upadku – mówił wykładowca – próbowali zrzucić odpowiedzialność albo na samego Boga, albo na węża. Przypominali w tym trochę nam współczesnych, którzy oskarżają Boga, że powinien stworzyć lepszy świat niż jest.

Za tydzień – także w sobotę o 15.00 – ks. dr Janusz Podzielny omówi „Kryzys w uzasadnianiu i przedstawianiu moralności katolickiej”.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska