Krzysztof Ćwik nagrodzony Złotą Spinką 2012 w kategorii biznes

JAN/MIKA
Złotą Spinkę 2012 Krzysztofowi Ćwikowi wręczał Kazimierz Łukawiecki, członek kapituły Złotych Spinek, nagrody NTO.
Złotą Spinkę 2012 Krzysztofowi Ćwikowi wręczał Kazimierz Łukawiecki, członek kapituły Złotych Spinek, nagrody NTO. Paweł Stauffer nto
Krzysztof Ćwik to twórca i właściciel powstałej kilkanaście lat temu w Opolu firmy Pro-vent.

Jest ona ważnym, uznawanym na rynku producentem rekuperatorów (urządzeń umożliwiających odzyskiwanie ciepła), a także płytowych i gruntowych wymienników ciepła typu Provent-GEO.

Wymienniki Provent-GEO to autorskie i opatentowane przez pana Krzysztofa rozwiązanie coraz szerzej stosowane w kraju i za granicą. Służą do naturalnej klimatyzacji obiektów za pomocą powietrza wentylacyjnego.

Firma Krzysztofa Ćwika i jej produkty po ponad 10-letniej obecności na rynku znane są w całej Polsce.

W wybudowanej kilka lat temu pod Opolem wytwórni zatrudnia kilkudziesięciu pracowników z Opola i okolicy. - Innowacje - to jest to, czego naszej gospodarce najbardziej potrzeba - mówi Andrzej Balcerek, członek tegorocznej kapituły.

- Musiałem dostać Złotą Spinkę, żeby się dowiedzieć, jak bardzo moja żona mnie ceni. Nigdy wcześniej mi nie mówiła, że zauważa moją innowacyjność - mówił po odebraniu nagrody biznesmen. - Na Opolszczyźnie działa wiele znaczących firm, więc nie spodziewałem się, że to właśnie ja dostanę Złotą Spinkę. Ale to miłe zaskoczenie - cieszył się Krzysztof Ćwik.

W kategorii kultura i nauka członkowie tegorocznej kapituły nagrodzili Krystiana Czecha, dyrektora Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej, zaangażowanego w popularyzowanie rodzimego folkloru.

W kategorii postawa społeczna kapituła postanowiła nagrodzić Sabinę Ledwig, studentkę Uniwersytetu Opolskiego, a zarazem wolontariuszkę Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu, która wśród znajomych słynie z tego, że entuzjazmem, pomysłowością i zapałem do działania potrafi zarażać innych.

W kategorii samorządność Złota Spinka powędrowała do Jadwigi Wójciak i Daniela Podobińskiego, liderów lokalnych z Wierzbia.

Diamentową Spinkę dostał natomiast 70-letni Bernd Moser, za sprawą którego  do opolskich szpitali, noclegowni i domów prywatnych trafiło ponad 5 tys. łóżek, wózków inwalidzkich i krzeseł toaletowych.

Druga Diamentowa Spinka powędrowała do prof. Jerzego Skubisa, rektora Politechniki Opolskiej. - Gdyby Jerzy Budowniczy rządził jeszcze jedną kadencję, to chyba pół Opola zostałoby zaadaptowane na potrzeby politechniki - mówił z uznaniem o nagrodzonym rektor elekt PO Marek Tukiendorf. - To miłe, kiedy o rektorze relikcie tak miło mówi jego następca - skwitował słowa uznania profesor.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska