Ks. Waldemar Musioł przyjął święcenia biskupie. Za patrona obrał św. Józefa. Wierni z terenu diecezji opolskiej przybyli na uroczystość

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W niedzielę 10 grudnia w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu ks. Waldemar Musioł przyjął sakrę biskupią i został biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Uroczystość zgromadziła duchownych i wiernych z terenu całej diecezji i nie tylko.
W niedzielę 10 grudnia w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu ks. Waldemar Musioł przyjął sakrę biskupią i został biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Uroczystość zgromadziła duchownych i wiernych z terenu całej diecezji i nie tylko. Marcin Żukowski
W sobotę (10 grudnia) kościele seminaryjno-akademickim w Opolu ks. Waldemar Musioł przyjął sakrę biskupią. Patronem swojej posługi obrał św. Józefa, z którym jest szczególnie związany. Uroczystość zgromadziła duchownych i wiernych z całej diecezji.

Msza święta z uroczystością udzielenia święceń biskupich została odprawiona w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. Wzięli w niej udział duchowni i świeccy, w większości z terenu diecezji opolskiej. W uroczystości uczestniczyło łącznie 20 biskupów i arcybiskupów. Głównym celebransem Eucharystii i konsekratorem nowo wyświęconego biskupa był ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja. Współkonsekracji dokonali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W homilii biskup opolski przywołał m.in. słowa Jezusa „nie wy mnie wybraliście, ale ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili”. Przypomniał też, że w życiu doczesnym należy w pierwszej kolejności szukać Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości.

- Temu dziełu trzeba życie poświęcić. Trzeba ofiary życia. Miłością naszą na miłość Jezusa odpowiedzieć. Na ołtarzu więc trzeba będzie nie raz, drogi biskupie nominacie, położyć swoje dobre imię. Trzeba będzie stale dopełniać braki udręk Chrystusa dla dobra jego ciała, którym jest Kościół. I nie wolno nam stawiać oporu złemu, ale zło dobrem zwyciężać. A we wszelkich przeciwnościach i prześladowaniach znajdywać sposobność do dawania świadectwa. Tak dokonujące się w nas obumieranie jest konieczne dla dobrego plonu na niwie Pańskiej. Trzeba obumierania, aby nasze życie i posługiwanie wydało plon trzydziesto, sześdziesięcio, a najlepiej stukrotny - mówił bp Andrzej Czaja.

Stolicą tytularną biskupa Waldemara jest Bagis na terenie dzisiejszej Turcji. Jego zawołanie biskupie brzmi „Patris corde amare”, czyli „Kochać sercem ojcowskim”. Hasło nawiązuje do treści listu apostolskiego „Patris Conde” papieża Franciszka wydanego 8 grudnia 2020 roku w 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Poprzez to zawołanie biskup Waldemar chce naśladować miłość ojcowskiego serca św. Józefa wobec Jezusa i realizować ten ideał wobec każdego człowieka.

Patron nie jest przypadkowy. Ksiądz Waldemar Musioł jest rektorem odtworzonego w 2012 roku na terenie diecezji opolskiej Bractwa św. Józefa. To wspólnota mężczyzn, którzy formują się biorąc przykład ze wzoru opiekuna Świętej Rodziny. Korzenie wspólnoty sięgają na Górnym Śląsku czasów XVII-wiecznej kontrreformacji.

List od abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski, odczytał rzecznik KEP Ks. Leszek Gęsiak. Z kolei list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Głos w imieniu świeckich wiernych zabrał przedstawiciel Bractwa św. Józefa.

Biskup Waldemar nie krył towarzyszących mu emocji. Zabierając głos na koniec uroczystości, wyznał, że czuje onieśmielenie hojnością Boga, zakłopotani zaufaniem Kościoła i wzruszenie ludzką życzliwością. To wszystko łączy z wdzięcznością.

- Na podziękę Bogu nie starczy mi, zapewne, życia. Wiem jakiej wdzięczności Pan Bóg ode mnie oczekuje, i jakiej oczekuje od każdego z nas. Po prostu odpowiedzi miłością na miłość. Tylko tyle i aż tyle – mówił biskup Waldemar.

Na zakończenie wyraził jedno ze swoich pragnień.

- Módlcie się za mnie. Pokornie was o to proszę – powiedział duchowny.

Biskup Waldemar Musioł urodził się 10 listopada 1976 w Krapkowicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 2001 roku. W ostatnich latach prowadził Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Opolu, był moderatorem etapu diecezjalnego Synodu Biskupów: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” oraz sekretarzem Komisji Duszpasterstwa KEP. Jest rektorem Bractwa Świętego Józefa będącego diecezjalną wspólnotą mężczyzn.

Ks. Waldemar Musioł zastąpił na funkcji biskupa pomocniczego diecezji opolskiej bp. Pawła Stobrawę, który w kwietniu tego roku przeszedł na emeryturę.

Zobacz również
>>Ksiądz Waldemar Musioł nowym biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Decyzję podjął papież Franciszek

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska