Ksenofobia? Nie dla nas!

Tmk
Uczniowie klas piątych oleskiej szkoły podstawowej nr 2 poznają historię, kulturę, tradycje i zwyczaje mniejszości narodowych w Polsce. Uczą się tolerancji wobec nich.

Wczoraj piąta "a" z "dwójki" przygotowała prezentację mniejszości niemieckiej, "b" - romskiej, "c" - białoruskiej i ukraińskiej, zaś V "d" - żydowskiej. Przedstawiano krótko historię narodów, zróżnicowane kultury, zwyczaje i tradycje. Poza tym "Niemcy" pokazali charakterystyczne stroje ludowe, a zaproszonych gości częstowali kluskami z roladą i czerwoną kapustą. "Romowie" nucili "Tylko koni żal...", "Ukraińcy i Białorusini" rozdawali pierogi, a "Żydzi" opowiadali o dawnej synagodze w Oleśnie.

- Dla nas to fajna zabawa - cieszyły się dziewczyny z V "b". - Ale możemy się też nawzajem nauczyć, jak być tolerancyjnym, dowiedzieć się czegoś ciekawego o innych ludziach i narodach - mówiły Kasia, Monika, Beata, Karolina i Stefania, wszystkie przebrane za romskie kobiety.
- Uczniowie przygotowywali się do niej podczas godzin wychowawczych - wyjaśnia Anna Mysiakowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Oleśnie. - Wczorajszy program odbył się w ramach trwającego w naszej szkole o trzech lat programu uzupełniania realizacji treści ścieżek edukacyjnych.
Taki program, składający się z kilku projektów realizowanych w ciągu roku, w klasach czwartych, piątych i szóstych, przygotowała właśnie Anna Mysiakowska. - W klasach czwartych kładzie on głównie nacisk na edukację ekologiczną, w piątych na poszerzenie wiadomości i umiejętności z zakresu edukacji wielokulturowej, prozdrowotnej i wychowania patriotycznego, zaś w szóstych - głównie wychowania patriotycznego - wyjaśnia autorka programu.

W tym roku piątoklasiści mają już za sobą zajęcia, podczas których zaznajomili się z elementami historii regionu, poznali sylwetki osób zasłużonych dla środowiska lokalnego. Przed świętami wielkanocnymi interesować ich będzie nadal Opolszczyzna, ale także warunki życia ludności wiejskiej i miejskiej na przełomie XIX i XX wieku oraz dawne zwyczaje i obrzędy ludowe związane z Wielkanocą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska