Ksiądz do parafian: śmieci zabierajcie do domów

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Zaktualizowano 
Taki napis wita wchodzących na cmentarz w Kalinowie. Sprawą zajęli się gminni urzędnicy, bo zgodnie z przepisami parafia powinna wyposażyć nekropolię w co najmniej jeden pojemnik.
Taki napis wita wchodzących na cmentarz w Kalinowie. Sprawą zajęli się gminni urzędnicy, bo zgodnie z przepisami parafia powinna wyposażyć nekropolię w co najmniej jeden pojemnik. Radosław Dimitrow
Z małych cmentarzy znikają kontenery. Likwidują je sami księża, żeby zaoszczędzić na opłatach za wywóz śmieci.

"Śmieci z cmentarza zabieramy do domu" - takie apele witają odwiedzających groby bliskich w Kalinowie i w Wysokiej pod Strzelcami Opolskimi. Kartkę wywiesił proboszcz Jan Sacher, a wcześniej zdecydował o wywiezieniu kontenerów stojących przy nekropoliach. Parafianie narzekają, że mają teraz problem.

- Do cmentarza dojeżdżam na rowerze, to co zrobić ze zwiędłymi kwiatami i wieńcami - żali się starsza kobieta, którą spotkaliśmy na cmentarzu w Kalinowie. - Są tak namoknięte, że nie ma jak tego zabrać.

Część parafian, niezadowolona z decyzji proboszcza, zgłosiła sprawę do urzędu gminy i sanepidu. Jak tłumaczą, skoro opłacają miejsce na cmentarzach, parafia powinna zapewnić im chociaż śmietniki.

Proboszcz Jan Sacher z taką opinią się nie zgadza. - Problem jest wyolbrzymiony przez kilka osób, które chcą zrobić niepotrzebny szum - uważa. - Ja miałem wcześniej umowy na wywóz śmieci, ale zrezygnowałem z tej usługi, jak dostałem rachunek na 960 złotych. To są ogromne koszty, znacznie przewyższają możliwości parafii. Większość to rozumie i zabiera odpady ze sobą.

Sęk w tym, że proboszcz jako zarządca nieruchomości niezamieszkanej (a taki status mają cmentarze) ma obowiązek podpisania umowy na wywóz odpadów. Za niestosowanie się do przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku grożą kary finansowe.

- Zgodnie z prawem śmieci muszą być gromadzone w miejscu, gdzie są wytwarzane - tłumaczy Zbigniew Babski, który w Urzędzie Gminy w Strzelcach Opolskich odpowiada za gospodarkę komunalną. - Dlatego nie można wzywać ludzi do przenoszenia odpadów w inne miejsce. Problem jest nam znany, pilnie chcielibyśmy spotkać się z proboszczami, żeby wszystko wyjaśnić i wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie.

Na sąsiednim cmentarzu, w Szymiszowie-Wsi, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Mieszkańcy, którzy porządkowali groby bliskich, mieli do dyspozycji kontener. Został jednak usunięty, a w zamian parafia ustawiła na parkingu niewielki pojemnik z napisem "kościół". Tuż nad nim zawisły tabliczki: "Nie zaśmiecaj swojego sumienia. Śmieci do kosza - najlepiej swojego". Część parafian uznała, że z tego śmietnika nie można korzystać. Inni podrzucają śmieci pod mur cmentarza i górka rośnie.

Według sanepidu w Strzelcach Opolskich zalecenie, by zabierać odpady do domów, nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego, dlatego nie ma potrzeby, by pilnie interweniować.

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 83

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Angelika
W dniu 01.06.2015 o 10:48, Maria napisał:

Niczym nie rozni sie osoba zarzadzjaca Cmentarzem Komunalnym w Strzelcach Opolskich od pozostalych zarzadcow Cmentarzy na Opolszczyznie jedynie normalnoscia i jest normalnym czlowiekiem

Stara się Zarządca dbać o teren najlepiej jak się da. Ludziom nigdy nie dogodzi - temu to nie pasuje, a tamtemu tamto. Człowieka nie poznaje się po tym co zrobił, tylko co po sobie zostawił.

M
Maria

Niczym nie rozni sie osoba zarzadzjaca Cmentarzem Komunalnym w Strzelcach Opolskich od pozostalych zarzadcow Cmentarzy na Opolszczyznie jedynie normalnoscia i jest normalnym czlowiekiem

K
Kwiatuszek
W dniu 29.05.2015 o 22:57, Grobowiec.Pl napisał:

Jaka grobowa cisza nastała... :(

No nie? Nie wiem czego Ci ludzie się boją :D Opłaty za Grobowiec w Strzelcach Op. nie są drogie - jak na dożywotnie opłaty. Płacisz raz, aż do śmierci.

G
Grobowiec.Pl

Jaka grobowa cisza nastała... :(

J
Jolanta Pigulska

W Strzelcach Opolskich stoją normalnie kontenery - tylko co niektórym nie  chce się segregować śmieci, a potem mamy to co mamy. Sami ludzie sobie potrafią zaszkodzić. A swoją drogą - Cmentarz ładny, bo dba o niego człowiek, który nim zarządza. Bywają różni ludzie, którzy chcą na siłę coś zmienić. Ostatnio w wydaniu gazety strzeleckiej było głośno, a sprawa dotyczyła niby absurdu ale... ławki. Teraz trzeba za taki "interes" zapłacić. Chcieliście, to macie- na własne życzenie.

I
Ironia losu
W dniu 29.05.2015 o 09:48, Mir napisał:

Wzor to Cmentarz Komunalny w Strzelcach Opolskich i bardzo dobrze zarzadzajacy Kierownik.

Skąd taka wiedza? Czym się różni ten Cmentarz i osoba Nim zarządzająca od pozostałych w woj. opolskim?

M
Mir

Wzor to Cmentarz Komunalny w Strzelcach Opolskich i bardzo dobrze zarzadzajacy Kierownik.

e
este

Groby murowane rodzinne, zarówno tradycyjne jak i urnowe, nie podlegają opłatom za kolejne okresy dwudziestoletnie.

 Przepisy ustawowe dotyczące opłat za groby ziemne i murowane pojedyncze nie zmieniły się od 1932 r. – znajdują się w ustawie z 17 marca 1932 r. o chowaniu zmarłych i stwierdzaniu przyczyny zgonu i zostały przeniesione do ustawy obecnie obowiązującej.

I to co najważniejsze, wynikające z Ustawy o cmentarzach i pochówku, a o czym ludzie nie wiedząc, są przez nieuczciwych zarządców cmentarzy naciągani:

Groby murowane rodzinne, zarówno tradycyjne jak i urnowe, nie podlegają opłatom za kolejne okresy dwudziestoletnie. - czyli płaci się tylko raz, na cały okres istnienia grobowca.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2010 roku, w którym to w pkt.4 mowa jest na ten temat; cytat:

…Do grobów murowanych przeznaczonych do pochowania więcej niż jednych zwłok nie mają zastosowania ograniczenia dotyczące ponownego użycia grobu (art. 7 ust. 3 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych), a zatem członkowie rodziny uprawnieni do tego grobu nie tylko nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ale także uiszczać ponownej opłaty. W tym wypadku zarządowi cmentarza nie przysługuje prawo dysponowania wolnymi miejscami w grobie murowanym ani przed, ani po upływie dwudziestu lat od pochowania, ani do pobierania kolejnej opłaty.

 

 

r
robnowak

Moim zdaniem ksiądz dobrze prawi i ma święta racje. Serce mi sie kraja, że gdy ide posprzatac, przyzdobic groby moich bliskich widze tak duzo zaniebanych nagrobkow, rozwalajace sie krzyze, powywracane kwiaty, poniszczone ozdoby. A co dopiero gdy jest tam tona śmieci! jak można tak nie szanowac takiego miejsca!

p
prostak

Szanowni Państwo, ksiądz ma wykształcenie wyższe, ma pełną  świadomość swojego postepowania ale jego zachowanie wskazuje na to, że likwidację śmietnika przeprowadził z premedytacją, co innego szary człowiek który nieznajomość przepisów przypłaca grzywną, ale być może teraz po nagłośnieniu problemu proboszcz stanie się reformowalny

C
Czesiek
W dniu 08.02.2014 o 20:51, Gość napisał:

Polska to kraj półmózgów chyba ? Kontener ma być bo tak mówi prawo . A wy biernie zgadzacie się na to co mówi wam klecha masakra jaki ciemnogród .

Masz rację. A ponadto usunięcie kontenera nie zwalnia od wnoszenia opłaty śmieciowej. O tym też mówi prawo.Ksiądz jako zarządca cmentarza musi taką opłatę wnosić czy chce czy nie chce. I tyle  ! ! !Rozumowanie,że jak usunę kontener na śmieci to nie muszę wnosić opłaty śmieciowej jest  wynikiem kompletnej ignorancji księdza. 

G
Gość
W dniu 08.02.2014 o 20:06, parafianin napisał:

widać ciężko co po nie którym zabrać pare śmieci do woreczka ... masakra... najlepiej groby piękne ładne i jeden przed drógim kupuja stroiki... a jak trzeba wyrzócić to głubio już tak do domu brac co ? :) pomyślcie 

Polska to kraj półmózgów chyba ? Kontener ma być bo tak mówi prawo . A wy biernie zgadzacie się na to co mówi wam klecha masakra jaki ciemnogród .

p
parafianin

widać ciężko co po nie którym zabrać pare śmieci do woreczka ... masakra... najlepiej groby piękne ładne i jeden przed drógim kupuja stroiki... a jak trzeba wyrzócić to głubio już tak do domu brac co ? :) pomyślcie 

G
Gość

Bezpłatny dwutygodnik kulturalno-informacyjny INFORMATOR STRZELECKI nr 23 (114) 5-18 grudnia 2013 r. na str. 8 w artykule "Śmieciowy ból głowy" opisał przypadki podrzucania śmieci do pojemników w zabudowie wielorodzinnej. Autor artykułu wyjaśnia, że podrzucając śmieci narażamy się na konsekwencje finansowe i moralne bowiem kara wynosi 500 zł, a zdjęcia podrzucającej osoby mogą trafić na strony lokalnych gazet bądź telewizji.Czyli zabieranie z cmentarza zniczy, wkładów do zniczy, zwiędłych kwiatów, wieńców, stroików czy zgniłych sadzonek z grobów do osiedlowych śmietników jest niedopuszczalne i niedozwolone.

Brak kontenera na odpady i napis na cmentarzu "śmieci zabieramy do domu" jest podstawą skierowania sprawy na drogę prawną. Wprowadza ludzi w błąd i wskazuje złe nawyki dlatego tego typu praktykom należy bezwzględnie się przeciwstawiać. Nie wyobrażam sobie by ktokolwiek stosując się do niezgodnej z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach sugestii księdza umieszczonej na cmentarzu został ukarany za to, że wrzucił odpady z cmentarza do pojemnika przed blokiem i poniósł za to karę. Zapytam jeszcze dlaczego gmina Strzelce Opolskie miałaby zagospodarowywać śmieci zwiezione z Wysokiej czyli miejscowości położonej w innej gminie tj. Leśnicy. 

O
Oświecona

A ja myślałam, że ktoś sobie przypomniał o moich bliskich i stawia znicze i kwiaty na moich grobach. Zastanawiało mnie tylko dlaczego tak szybko się wypaliły, a kwiaty były przywiędłe. Niech to czort weźmie! Jaka ja byłam naiwna! Od najbliższej niedzieli zmniejszam ofiarę na tacę i będę wrzucać tak jak wszyscy - po 20 zł. Do Torunia też nie będę wysyłała więcej jak 200 zł. Motyla noga! Do Świebodzina też muszę coś zabrać! Czekam, bo nie mam Karty Seniora... Skąd u Państwa pełny pojemnik śmieci co miesiąc? Ja uzbierałam zaledwie jeden przez 5 miesięcy. I to dopiero jak wyrzuciłam pierzynę. Takie życie, psiakość!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3