Ksiądz Popiełuszko jest męczennikiem

fot. Witold Chojnacki
- Stolica Apostolska ma obowiązek sprawdzać wszystkie okoliczności związane z życiem i śmiercią kandydata na ołtarze - mówi ks. Glaeser.
- Stolica Apostolska ma obowiązek sprawdzać wszystkie okoliczności związane z życiem i śmiercią kandydata na ołtarze - mówi ks. Glaeser. fot. Witold Chojnacki
Udostępnij:
Ks. prof.dr hab. Zygfryd Glaeser z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego: - Nowe hipotezy mogą opóźnić proces beatyfikacji.

Przy okazji rocznicy śmierci ks. Popiełuszki pojawiła się hipoteza, że zginął on nie 19 października, a kilka dni później na terenie radzieckiej bazy. Czy takie rewelacje mają znaczenie dla oceny jego postawy?
- Tylko wtedy, jeśli są prawdziwe i dadzą się udowodnić. Bez tego są raczej zakłócaniem pamęci o księdzu Jerzym i mąceniem. Oczywiście, warto i trzeba poznać całą prawdę o kapelanie "Solidarności". Ale mnożenie hipotez przez jednych historyków, które natychmiast są obalane przez innych, niekoniecznie zbliża nas do prawdy.

- Te nowe ustalenia niemal zbiegły się w czasie z dostarczeniem do Rzymu dokumentacji potrzebnej w procesie beatyfikacji...
- A ze strony autorów tych rzekomych rewelacji przynajmniej ja nie usłyszałem żadnych informacji o źródłach ich wiedzy. To każe w te hipotezy powątpiewać. I jeszcze jedna sprawa zastanawia. Skoro ks. Jerzego zamordowali inni funkcjonariusze niż skazani w pamiętnym toruńskim procesie, to dlaczego ci ostatni się nie bronili? W PRL mogli się bać o własne głowy. Ale w wolnej Polsce? Aż o taki heroizm i lojalność wobec mocodawców bym tych ubeków nie podejrzewał.
- Na ile pogłoski, że ks. Popiełuszko był w radzieckiej bazie torturowany i - być może - zmuszany do jakichś słów lub czynów, mogą opóźnić proces beatyfikacyjny?
- Stolica Apostolska ma obowiązek sprawdzać wszystkie okoliczności związane z życiem i śmiercią kandydata na ołtarze. Jeśli nie ma pewności, kiedy i w jakich okolicznościach zmarł ani kto go zabił, jeżeli nie wiemy, czy torturami nie zmuszono go na przykład do zaparcia się wiary, to takie wątpliwości mogą poważnie opóźnić przebieg procesu. To każe stawiać raz jeszcze pytania o motywację autorów ostatnich rewelacji. Czy chodzi o prawdę? Czy o szukanie nowinek za wszelką cenę? To drugie byłoby nikczemnością.

- Ksiądz Jerzy powinien być beatyfikowany jako wyznawca czy jako męczennik?
- Jestem przekonany, że jest męczennikiem. To, że stanął w obronie robotników, było spowodowane nie tylko jego patriotyzmem. Jego czyny wynikały z potrzeby obrony praw i godności człowieka. Ksiądz Jerzy został zabity za swoje heroiczne wyznawanie wiary i wierność Ewangelii. A to jest męczeństwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
o
W dniu 21.10.2008 o 16:53, coyot napisał:

Tak tylko w Polsce może być.Za niedługo okrzykną Kaczyńskiego prezydenta świętym za życia, bo walczył z Tuskiem, a raczej męczył się ...


coyot, nie lecz się. Szkoda pieniędzy podatników.
~gosc~
...a ja sie zapytam tylko gdzie w tym czasie byl Popieluszki "aniol(lek) stroz" czy wszechmogacy sam papa bog....? ....ktos podrzuci jakas insynuacje ?????
G
Gość
W dniu 31.10.2008 o 22:33, mały napisał:

To znaczy zachowujesz sie chcesz czy nie komuszku według słów Jezusa i nadstawiasz drugi policzek ?


Ja się Mały nie zachowuję "czy chcę, czy nie"
Ja się zachowuję tak jak chcę i żaden Mały tego nie zmieni, nawet nazywając mnie komuchem, czy innym tam gównem.
m
mały
To znaczy zachowujesz sie chcesz czy nie komuszku według słów Jezusa i nadstawiasz drugi policzek ?
G
Gość
W dniu 31.10.2008 o 21:23, mały napisał:

Po co piszesz w tym temacie . Uprawiasz lewacką propagandę patafianie. Dlaczego nie jesteś teraz w chlewie, gdzie twoje miejsce ????


A co ty Mały możesz wiedzieć o tym, gdzie jest moje miejsce, a nawet gdybyś wiedzieć mógł, to co by to zmieniło, czy na co miało wpływ...?
Odpowiadam - nic nie możesz wiedzieć, a gdybyś nawet wiedzieć mógł, to niczego by to nie zmieniło i na nic nie miało wpływu. Nie aspiruję na "męczennika". Pierdoły pociskane na mój temat przez jakiegoś Małego, jego popluwanie i wyzwiska, nie tylko mnie nie wywrócą, ale nawet mną nie zachwieją. Fajnie jest nie aspirować na "męczennika"
m
mały
Po co piszesz w tym temacie . Uprawiasz lewacką propagandę patafianie. Dlaczego nie jesteś teraz w chlewie, gdzie twoje miejsce ????
G
Gość
W dniu 30.10.2008 o 20:56, mały napisał:

U nas ludzie jedynie w Kościele mogli liczyć na wsparcie moralne, czasem materialne.


Każdy szuka sobie wsparcia, gdzie chce, ale ja w kościele nigdy go nie szukałem i nie będę szukał. Pieprzę takie "wsparcie".
G
Gość
W dniu 31.10.2008 o 12:11, Polonus napisał:

Ty - skora i kosc ale ~Gosc~ powiem Ci krotko: zycze Wam w Polsce choc kilku milionow takich szlachetnych obywateli jak sp. ks. Popieluszko. Aha i jeszcze jedno - to twoje "szajbus" pasuje jak ulal do C...bie i twoich autorytetow z gatunku homosovieticus.


To "szajbus" nie jest moje. To podobno sam Glemp tak się wyrażał o młodym Popiełuszce, ale jak mi ktoś nie wierzy, to ostatecznie może mnie nazwać zasranym komuszkiem, prawda Mały? Ty i Polonus, nie krępujcie się. Mam w du*** jak tam zechcecie sobie mnie nazwać.
P
Polonus
Ty - skora i kosc ale ~Gosc~ powiem Ci krotko: zycze Wam w Polsce choc kilku milionow takich szlachetnych obywateli jak sp. ks. Popieluszko. Aha i jeszcze jedno - to twoje "szajbus" pasuje jak ulal do C...bie i twoich autorytetow z gatunku homosovieticus.
m
mały
Wielka mi sensacja. Przypomnij sobie zachowanie Kościoła pod rządami Franco w Hiszpanii, stosunek papieża Piusa któregośtam w czasie wojny do Holokaustu i nazizmu. Polityka i religia są nierozłączne od starożytności. Niestety.

Popatrz na Czechy . Komuna wytępiła religię. U nas ludzie jedynie w Kościele mogli liczyć na wsparcie moralne, czasem materialne.

Twoje dywagacje to nic innego jak teoria spiskowa. Wg takich teorii Elvis żyje, Hitler zmarł niedawno w Argentynie, a Kennedy'ego nie zastrzelił Oswald. Aha, i zamachy z 11.09.2001 zorganizowała sama na siebie Ameryka.
G
Gość
I jeszcze to powinieneś wiedzieć Mały, że kler katolicki już nie raz współpracował z bardzo różnymi władzami i w bardzo różnych ustrojach społecznych i politycznych. Gwarantuję ci Mały, że współpracowałby, gdyby musiał nawet z samym diabłem, byle tylko ocalić swój Kościół. On to bowiem jest dla kleru sprawą nadrzędną ponad wszelkie ustroje i polityczne układy.
G
Gość
W dniu 29.10.2008 o 22:10, mały napisał:

Podaj źródło mistrzu, bo trąci to propagandą i pustosłowiem. Masz coś wspólnego z SB ? Bleeeeeeeee...Nie podam ci mistrzu źródła, bo za wiele lat upłynęło. Ja zaś nie mam żadnego interesu w tym żeby uprawiać tu jakąkolwiek propagandę. Pamiętam takie głosy na temat Popiełuszki i zauważyłem też, że przyszła pora, kiedy one, ni stąd ni z owąd nagle ucichły. To zastanawiające, że pierwotną wersją jednej z wiadomości było, że Glemp chce wysłać Popiełuszkę do Rzymu na studia, żeby mu nie psuł w kraju dobrych stosunków z władzami (komunistycznymi, a jakże), a później rozpowszechnia się wersję jakoby w ten sposób chciał go uchronić przed zagrożeniem życia. Historia mistrzu, czy ci się to podoba, czy nie, odcieni ma wiele, a różni ludzie w różnym czasie bardzo różnie się zachowywali. Jeśli jeszcze tego nie doświadczyłeś, to niechybnie jeszcze cię to czeka. Nawiasem mówiąc chyba nigdy nie było w polskim kościele katolickim takiego boomu na budownictwo sakralne jak właśnie w latach schyłku komuny i działo się to przy wsparciu lokalnych władz w czasie gdy byle cegła była materiałem deficytowym i trudnym do zdobycia. Był to właśnie jeden z efektów unormowania stosunków z komunistyczną władzą na którym zależało episkopatowi.
m
mały
Z wami komuchami inaczej sie nie da rozmawiać. A wynocha w p..du !
K
KO
W dniu 29.10.2008 o 22:29, mały napisał:

Jak zwykle, pytasz o konkrety i ... d..a! Spadajcie na drzewo komuchy obsrane !!!!!!


Gratuluję wysokiej kultury osobistej.
m
mały
Jak zwykle, pytasz o konkrety i ... d..a! Spadajcie na drzewo komuchy obsrane !!!!!!
Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie