Książka "Arcybiskup Nossol: Miałem szczęście w miłości" ukazała się w Niemczech

Fot. Krzysztof Świderski
Wywiad rzeka Krzysztofa Zyzika i Krzysztofa Ogioldy z ks. abp. Alfonsem Nossolem trafił do niemieckich księgarń Posłowie napisał Hans-Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Gdzie kupić?

Gdzie kupić?

W Niemczech książka jest do kupienia w księgarniach tradycyjnych i internetowych. U nas nieco taniej i prościej jest ją nabyć za pośrednictwem naszej gazety (zapewniamy ponadto darmową przesyłkę do domu). Wystarczy wypełnić kupon, który drukujemy w piątkowym wydaniu "Nowej Trybuny Opolskiej" i przesłać do naszego wydawnictwa (Pro Media Sp. z o.o., ul. Powstańców Śląskich 9, 45-086 Opole, dopisek "Zamówienie"). Na jeden kupon można zamówić dowolną ilość egzemplarzy - wystarczy to zaznaczyć w odpowiednim polu.

Odkąd trzy lata temu książka "Arcybiskup Nossol: Miałem szczęście w miłości" trafiła do kiosków w całym regionie i znalazła 20 tysięcy czytelników, autorzy byli wielokrotnie pytani, czy i kiedy zostanie ona przetłumaczona na język niemiecki.

Jej przeczytaniem po niemiecku interesowali się zarówno liczni mieszkańcy Śląska Opolskiego, Opolanie którzy wyjechali z Heimatu i osiedlili się w Republice Federalnej, a także ich krewni i przyjaciele urodzeni i wychowani nad Renem, którym nieznajomość polskiego uniemożliwiała lekturę wywiadu z arcybiskupem.

Dla wszystkich tych odbiorców mamy dobrą wiadomość: książka "Erzbischof Alfons Nossol: Glück in der Liebe" właśnie trafiła do niemieckich księgarń. Przetłumaczył ją Winfried Lipscher, a wydała oficyna EOS Verlag Sankt Ottilien przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

- Ks. arcybiskup podarował mi tę książkę przed dwoma laty podczas mojej wizyty w Opolu - wspomina Winfried Lipscher, długoletni przyjaciel arcybiskupa, a także przez kilka kadencji tłumacz Rządu Federalnego w Ambasadzie Niemiec w Warszawie. - Zacząłem czytać i bardzo szybko uświadomiłem sobie, że to jest bardzo ciekawy tekst, który warto przetłumaczyć.

Jako człowiek urodzony w 1938 roku w niemieckim wtedy Barczewie, wychowujący się do 1957 w Polsce, ze wzruszeniem zobaczyłem w losach arcybiskupa cząstkę moich losów. Te same problemy z językiem niemieckim w szkole czy z pisownią mego imienia i nazwiska, wynikające z właściwego komunizmowi ignorowania tego, co wielokulturowe i wielojęzyczne.

Warto przypomnieć, że rozmowa z ordynariuszem opolskim została przeprowadzona przez dziennikarzy nto z okazji jego 75-lecia urodzin, 50-lecia kapłaństwa i 30-lecia święceń biskupich i znalazły się w niej zarówno unikatowe wspomnienia abp. Nossola z domu rodzinnego, skrzące się anegdotą opowieści o latach szkolnych i studiach w nyskim seminarium i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jak i refleksje dotyczące jego kapłaństwa i związane z wielokulturowym Śląskiem i polsko-niemieckim pojednaniem.

Osobne miejsce w książce zajmuje zapis przyjaźni ks. biskupa z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI oraz rozdział poświęcony jego dorobkowi jako ekumenisty. Dla niemieckiego czytelnika szczególne znaczenie będzie mieć z pewnością fakt, że słowo wstępne i posłowie do książki napisały ważne postaci niemieckiego życia publicznego - premier Nadrenii Benhard Vogel oraz były przewodniczący Parlamentu Europejskiego i wieloletni poseł do europarlamentu Hans-Gert Pöttering.

Obaj podkreślają unikatowość biografii biskupa opolskiego i jego rolę budowniczego mostów między Polakami i Niemcami w Europie, gorąco polecając książkę czytelnikom w swojej ojczyźnie. I my serdecznie polecamy!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska