Kształcą postawy obywatelskie

red
Podczas Silesian Model United Nations  uczestnicy wcielają się w delegatów  ONZ wybranego przez siebie państwa.
Podczas Silesian Model United Nations uczestnicy wcielają się w delegatów ONZ wybranego przez siebie państwa. Fot. III LO
III Liceum Ogólnokształcące organizuje po raz kolejny Modelowe Obrady ONZ - SilMUN. W Elektryczniaku działa artystyczny wolontariat. Uczniowie zagrali w sztuce z mieszkańcami DPS.

Opolska Trójka zaprasza młodych ludzi do dyskusji o problemach współczesnego świata.

Silesian Model United Nations to konferencja, podczas której uczestnicy wcielają się w delegatów ONZ wybranego przez siebie państwa, tworząc sześcioosobowe grupy. Wymaga to nie tylko solidnego przygotowania się w sferze wewnętrznej polityki kraju, którego jest się reprezentantem, ale również orientację w zakresie polityki zagranicznej. Dzięki temu będzie możliwe stworzenie rezolucji - jednego z ważniejszych dokumentów obrad.

Rezolucja prezentuje konkretne rozwiązania dla problemów dzisiejszego świata, nierzadko proponując proste, konstruktywne, efektywne i długoterminowe sposoby działania. W tym roku młodzi dyplomaci będą pracowali w sześciu komisjach nad wybranymi problemami współczesnego świata, reprezentując 20 krajów członkowskich. Całe obrady, zgodnie z procedurami konferencji MUN, organizowanymi na całym świecie, odbywają się w języku angielskim.

Po raz kolejny w opolskim MUN- ie wezmą udział uczniowie i studenci z całej Polski oraz zagranicy. W sumie będzie to ponad 100 osób. Spotkają się w Opolu 14-16 grudnia.

Patronat nad tegorocznym SilMUN’em objęli: marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła oraz prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski. Gościem specjalnym konferencji, 15 grudnia, będzie Pamela DeVolder, konsul ds. prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.

Impreza organizowana jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, opolskim Ratuszem oraz Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji w Opolu. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.silmun.com.pl.

Rok szkolny 2016/2017 został ogłoszony przez MEN “Rokiem wolontariatu”. Od wielu lat uczniowie Elektryczniaka podejmują aktywność na tym polu. Listopad przyniósł dwa artystyczne działania, które wpisały się w ideę roku wolontariatu.

Pierwszą inicjatywą był koncert zespołu „Muzyczny Elektryczniak” na życzenie uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Zespół tworzą: Piotr Słodkowski, Grzegorz Kuryła oraz Patryk Kurt. Przyjęli to niezwykłe zaproszenie po konkursie pieśni patriotycznych, który odbył się w Centrum Nauk Przyrodniczych. W Zespole Szkół Specjalnych wystąpili na apelu poświęconym Narodowemu Świętu Niepodległości. Zagrali i zaśpiewali wiązankę piosenek patriotycznych z filmu „Zakazane piosenki” oraz - wspólnie z grupą uczniów z I LO - wykonali hymn Solidarności „A mury runą”.

Swoim występem wzbudzili aplauz wśród dzieci specjalnej troski, które bardzo żywiołowo reagowały, wspólnie śpiewały, biły brawo, wiwatowały i nie chciały wypuścić zespołu ze sceny. Widać było, że występ sprawił im ogromną radość. To było dla wszystkich niezwykłe przeżycie.

Przed zupełnie inną publicznością wystąpili uczniowie ze szkolnego koła teatralnego: Arkadiusz Konieczny, Piotr Scześniok oraz Wojciech Tokarczyk. Wraz z seniorami i pracownikami Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów oraz uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 w Opolu, wzięli udział w realizacji spektaklu teatralnego na podstawie bajki Jana Brzechwy „Kot w butach”. Ten międzypokoleniowy projekt, wyreżyserowany przez Magdalenę Kowal, pracownika DPS, zaprezentowany został przed równie wielopokoleniową publicznością. Na widowni zasiedli mieszkańcy DPS i ich bliscy, pracownicy oraz goście - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 oraz przedszkolaki.

Spektakl wzbudził wiele radości. Wartka akcja, rewelacyjne role, barwne kostiumy i porywająca muzyka sprawiły, że spektakl podobał się wszystkim, bez względu na wiek. Aplauz wzbudziła zwłaszcza scena finałowego tańca, w którym wzięli udział uczniowie Elektryczniaka.

Wcześniej członkowie koła teatralnego wystąpili też w montażu słowno-muzycznym z okazji Dnia Matki. W planach są również inne projekty artystyczne.

Uczniowie Elektryczniaka biorą udział w programie edukacyjnym „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. Program dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze), także w kontekście przyszłych ról rodzicielskich. Adresowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i współfinansowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wyjątkowość programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” autorstwa dr. Krzysztofa Wojcieszka, polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień, opartym o wartości uznawane przez młodych ludzi.

Program ma 3 części. Pierwsza to: „Życie i dobre zdrowie podstawowym warunkiem ludzkiej miłości”. Druga: „Czy używanie substancji psychoaktywnych może popsuć ludzką miłość”. Trzecia część to: „Substancje psychoaktywne a zdrowie”.

Artystyczny wolontariat

Jak dbać o miłość

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska