Kto jest patronem moskiewskiej TV? - komentarz Wacława Grzybowskiego

Wacław Grzybowski
Scenariusza serialu „ЗАХВАТ” z roku 2014 (Zabór) nie powstydziłby się sam Clint Eastwood. Jest to historia napadu na bank we Władywostoku. Rabunek pieniędzy nie jest jednak głównym celem. Chodzi tu o kompromaty ze skrytki samego właściciela banku i dostarczenie ich organizatorowi napadu, pracownikowi tego samego banku, który chce w ten sposób wymierzyć sprawiedliwość za śmierć narzeczonej.

Problem w tym, że skrytka jest pod wodą, bo w porze monsunowej wszystkie piwnice są zalane. Napad przeciąga się. Zakładnicy czekają całą dobę zanim zostaną wypuszczeni. W pewnym momencie ukazana jest jest znamienna scenie. W pustej sali inspektoratu, przeznaczonej na polityczne uroczystości, młody inspektor policji, zajmujący się tą sprawą, stojąc przy mównicy, zastanawia się, co może znajdować się w rzeczonej skrytce. Jednym jego słuchaczem jest metaliczne popiersie Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy Czeka, bliskiego współpracownika Lenina.

Wizerunki Dzierżyńskiego pojawiają się regularnie w rosyjskich kryminalnych filmach. To on jest patronem moskiewskiej TV i kinematografii. Ciekawe, że nie jest nim ani Lenin ani Stalin. W ten sposób wyraźnie zaznaczony jest związek rosyjskiego filmu z sowiecką policją polityczną, w tym z dzisiejszym FSB.

Młody inspektor wspomina moment, kiedy właścicielowi banku podsunął kłamstwo: „Przestraszył się, kiedy skłamałem mu, że wiem, co w niej jest”. Wówczas w centrum obrazu pojawia się popiersie żelaznego Feliksa. Młodzieniec, wpatruje się w niego i jakby słyszy jego głos. Pyta więc: „Co pan powiedział?”. Słucha dalej i pochyla się nad Żelaznym Feliksem. Z jego piersi wyrywa się kolejne pytanie: „Na prawdę?” Słucha dalej. Jakby broniąc się przed jakąś tyradą Dzierżyńskiego mówi: „No dobrze już, dobrze...”.

Młody policjant jest dociekliwym idealistą. Przemawiający zza światów Dzierżyński jest dla niego autorytetem. Przesłanie tego serialu zawiera się w wyraźnej acz nieprawdziwej tezie: w Rosji sowieckiej była sprawiedliwość, teraz jej nie ma, ponieważ porzucono drakońskie, podstępne metody Czeka. Data produkcji tego filmu, rok 2014, jest nieprzypadkowa. Cel moskiewskiej propagandy jest jasny: sfanatyzowanie społeczeństwa w celu odbudowy ZSRS.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska