Kto ma odwagę sprzedawać wiedzę?

Redakcja
Grzegorz Stankiewicz z OPNT: – Wartość opracowanej technologii, która staje się podstawą do stworzenia firmy, jest o wiele większa niż sprzedaż pomysłu.
Grzegorz Stankiewicz z OPNT: – Wartość opracowanej technologii, która staje się podstawą do stworzenia firmy, jest o wiele większa niż sprzedaż pomysłu.
Opolski Park Naukowo-Technologiczny rusza z projektem, dzięki któremu na Opolszczyźnie może powstać dwanaście firm typu spin-off.

Słownik

Słownik

Firma spin-off to nowe przedsiębiorstwo, które powstało w drodze usamodzielnienia się pracownika lub pracowników przedsiębiorstwa macierzystego lub innej organizacji (np. laboratorium badawczego, szkoły wyższej), wykorzystujące intelektualne zasoby organizacji macierzystej.
Typowa spółka spin-off to taka, której produkty stworzono na bazie innowacyjnej (najczęściej ochronionej)technologii lub wynalazku. W spółkach takich udziały posiadają naukowiec/naukowcy z uczelni oraz sama uczelnia, za pośrednictwem wyodrębnionego podmiotu.
Bardzo często jednak spółkami spin-off nazywa się również działalności biznesowe, które wykorzystują istniejący na uczelni potencjał intelektualny:wiedzę ekspercką, umiejętności obsługi aparatury, odkrycia i udoskonalenia. Większość takich spin-offów działa w sektorze usług.

Zaprasza chętnych (naukowców, studentów i absolwentów), którzy chcieliby spróbować swoich sił w tym przedsięwzięciu.

To propozycja dla mieszkających na Opolszczyźnie pracowników naukowych, naukowo-dydaktycznych, studentów i absolwentów, którzy ukończyli studia nie później niż 12 miesięcy i, co najważniejsze, chcieliby założyć firmy typu spin-off (definicja w ramce).

Partnerami OPNT w tym przedsięwzięciu są Uniwersytet Opolski i Technologie- und Gründerzentrum Bautzen GmbH.

- Chcemy oprzeć się na kilkunastoletnim doświadczeniu Niemców w zakładaniu firm odpryskowych, bazujących na innowacyjnych pomysłach, które zrodziły się podczas studiów czy pracy na uczelniach - mówi Grzegorz Stankiewicz, asystent kierownika tego projektu pod nazwą "Od nauki do biznesu. Projekt wsparcia spin-off".

Oferta skierowana jest do przedstawicieli wszystkich opolskich uczelni, choć OPNT szuka osób związanych głównie z kierunkami technicznymi i innowacyjnymi, takimi jak m.in. biotechnologia, chemia, mechanika czy informatyka.

Spośród chętnych koordynatorzy projektu wybiorą 12 osób, które chciałyby założyć działalność gospodarczą, wykorzystując w niej swoje osiągnięcia naukowe.
Warunek? Muszą one dobrze posługiwać się językiem niemieckim albo angielskim, ponieważ projekt zakłada wizyty w Niemczech.

Pod lupą

Pod lupą

Opolski Park Naukowo-Technologiczny Sp. z o.o. - instytucja powołana w 2001 r. Jego celem jest tworzenie środowiska innowacyjnego wpływającego na rozwój gospodarki opartej na wiedzy i nowych technologiach.
OPNT realizował projekty dla Naczelnej Organizacji Technicznej (opracowania i wdrożenia nowych technologii dla MŚP), uczestniczył w opracowaniu Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego na lata 2004-2013. Od 2006 r. właścicielem OPNT jest Politechnika Opolska, która jest również partnerem Parku w realizacji projektów.

- Pod koniec maja osoby, które zostaną zakwalifikowane do udziału w projekcie, pojadą na pierwszą wizytę studyjną m.in. do Bautzen, Drezna i Berlina. Potem będą uczestniczyły w 7-dniowych stażach w niemieckich firmach typu spin-off, wskazanych przez partnera projektu, czyli Technologie- und Gründerzentrum Bautzen GmbH - mówi Grzegorz Stankiewicz z OPNT. - Uniwersytet w Dreźnie jest jedną z najbardziej doświadczonych w zakładaniu firm spin-off czy spin-out spośród niemieckich uczelni - dodaje.

Żeby przedsięwzięcia opolskich naukowców miały jak największe szanse na realizację, będzie ich wspierać 25 osób z kadry naukowej opolskich uczelni i biznesu, wśród nich prof. Marek Tukiendorf (prorektor Politechniki Opolskiej), prof. dr hab Krzysztof Malik (dziekan Wydziału Zarządzania i Inżynierii Produkcji PO), prof. dr hab. inż. Piotr Paweł Wieczorek (prorektor UO), dr Bogdan Tomaszek (prezes OPNT) oraz Wiesław Hreczuch (prezes firmy Mexeo).

- Opolskie uczelnie nie są jeszcze prawnie przygotowane do zakładania takich firm. Ważna jest też akceptacja środowiska akademickiego dla takich przedsięwzięć, ale to bez wątpienia jedna z najbardziej dochodowych dróg komercjalizacji myśli naukowej - przekonuje Grzegorz Stankiewicz.
Projekt potrwa do marca 2011 roku. OPNTotrzymał na jego realizację 1,2 mln zł z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Więcej informacji na stronie: www.spinoff.uni.opole.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska