Kto może starać się o emeryturę z Holandii

rys. Czyczyło
- Wysokość większości świadczeń nie jest uzależniona od wielkości zarobków, lecz od statusu osoby ubezpieczonej - wyjaśnia Magdalena Bałuch.
- Wysokość większości świadczeń nie jest uzależniona od wielkości zarobków, lecz od statusu osoby ubezpieczonej - wyjaśnia Magdalena Bałuch. rys. Czyczyło
Jeśli przez większość roku pracujesz w Holandii, dowiedz się, w jaki sposób i na jakich zasadach możesz starać się o tamtejszą emeryturę.

Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie się do The Sociale Verzekeringsbank (SVB), instytucji, która w Holandii odpowiada za sprawy socjalne i emerytalne po tzw. number of social security schemes.

- Holenderski system emerytalny składa się z trzech filarów: emerytury państwowej przysługującej wszystkim obywatelom (AOW - General Old Age Pensions Act), emerytur zakładowych oraz dodatkowo emerytury indywidualnej - tłumaczy Magdalena Bałuch z biura podatkowego Perfecta ze Strzelec Opolskich.

W pierwszym filarze systemu emerytalnego obowiązkowo uczestniczą wszyscy obywatele Holandii. Składkę opłacają jedynie pracownicy. Składki są gromadzone w postaci odrębnego funduszu (AOW Fund), tak więc pieniądze na wypłatę emerytur nie pochodzą z budżetu państwa.

- Wysokość większości świadczeń nie jest uzależniona od wielkości zarobków, lecz od statusu osoby ubezpieczonej - wyjaśnia Magdalena Bałuch. - Przykładowo, według stanu ze stycznia 2000 r., emerytura dla osób samotnych wynosi 9412 EUR rocznie, a dla małżeństw - 13049 EUR.
Wysokość składek jest ustalana indywidualnie w każdym programie - opłacana jest zwykle zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Zasadniczo emerytura wynosi 70 proc. ostatniego wynagrodzenia - przy założeniu 40-letniego okresu ubezpieczenia i przyroście uprawnień emerytalnych o 1,75 proc. rocznie.

Od początku 1999 roku istnieje przepis dotyczący uprawnień emerytalnych, jakie mogą nabyć pracownicy tymczasowi (czyli zatrudniani przez agencje pośrednictwa pracy). Jednak decyzją holenderskiego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych regulacja ta obowiązuje wszystkie biura pośrednictwa pracy dokładnie od 1 stycznia 2004 roku, co oznacza, że firmy pośrednictwa pracy od tego dnia zostały obowiązkowo przyłączone do branżowego funduszu emerytalnego (Stiplu).

- Przed tą datą jedynie agencje zrzeszone w ABU (stowarzyszenie agencji pracy - przyp. red.) były zobowiązane do uczestnictwa w branżowym funduszu emerytalnym
- dodaje Magdalena Bałuch.
Najlepiej więc o odprowadzane w przeszłości składki zapytać bezpośrednio pracodawcę.

Pracodawca zgłasza pracownika

Rozmowa z Agnieszką Bałuch, właścicielką biura podatkowego Perfecta.

- Czy zgromadzony kapitał może przepaść?
- Gdy przerwa w świadczeniu pracy trwa dłużej niż 12 miesięcy, uczestnictwo w funduszu emerytalnym zostaje przerwane. Wówczas okresy brane pod uwagę w przypadku świadczeń emerytalnych są liczone ponownie. Jednak pracownicy, których członkostwo w funduszu zostanie w taki sposób przerwane, nie muszą się obawiać o uprzednio zgromadzony kapitał emerytalny. On nie przepada. Jego dalsze tworzenie zostanie rozpoczęte po przepracowaniu kolejnych 26 tygodni na rzecz kolejnego biura pośrednictwa pracy. Dodatkowo też, kiedy np. dana osoba pracująca dotychczas za pośrednictwem agencji zatrudnienia otrzyma propozycję pracy bezpośrednio od przedsiębiorstwa (a więc gdy nie będzie korzystała z usług agencji pośredniczącej), zgromadzony kapitał emerytalny może przekazać do innego funduszu emerytalnego, do którego należy jej nowy pracodawca.

- Co dzieje się w przypadku zmiany funduszu?
- W momencie podjęcia decyzji o przeniesieniu kapitału z jednego funduszu do innego należy skontaktować się z nowym funduszem i podać swój numer rejestracyjny w systemie Stiplu (identyczny z numerem So-Fi). Trzeba to zrobić w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia pracy w przedsiębiorstwie, które podlega innemu funduszowi emerytalnemu. Na nowym funduszu spoczywa obowiązek wystąpienia do Stiplu o transfer dotychczas zgromadzonego kapitału. Podobnie rzecz się ma w przypadku odwrotnym - przeniesienia kapitału z innego funduszu do funduszu Stiplu - w tym przypadku również obowiązuje termin dokonania tej czynności - do dwóch miesięcy, jednak nie od momentu rozpoczęcia pracy za pośrednictwem agencji, ale w terminie dwóch miesięcy od nabycia praw do uczestnictwa w funduszu, czyli znów po przepracowaniu ponad 26 tygodni na rzecz jednego biura pośredniczącego. Warto również wiedzieć, że pomiędzy poszczególnymi funduszami emerytalnymi zawarte zostały odpowiednie umowy, dzięki którym przeniesienie kapitału emerytalnego nie powoduje poniesienia dodatkowych kosztów.

- Kto zgłasza pracownika do funduszu?
- Osoba zatrudniona w Holandii nie musi sama zgłaszać swojego uczestnictwa w funduszu emerytalnym, ponieważ obowiązek ten ma biuro pośrednictwa pracy, które ją zatrudnia. Również obowiązek potrącenia składki emerytalnej z tygodniowego wynagrodzenia brutto pracownika leży po stronie agencji pracy. Wysokość składki emerytalnej wynosi 3,5 procent tygodniowego wynagrodzenia (brutto), z czego z dochodu pracownika tymczasowego potrąca się maksymalnie 1/3 składki, tj. 1,17 procent. Natomiast agencja zatrudnienia pokrywa pozostałe 2,33 procent. Wysokość składki jest ściśle związana z przepracowanym czasem w danym tygodniu. Natomiast za dni, w których praca nie była świadczona, nie płaci się składki emerytalnej i automatycznie okres ten nie powoduje nabywania uprawnień emerytalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska