Kto może starać się o podwyższenie emerytury?

Redakcja
Dorota Grund ekspert z Wydziału Zmiany Uprawnień Emerytalno-Rentowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. (fot. archiwum)
Dorota Grund ekspert z Wydziału Zmiany Uprawnień Emerytalno-Rentowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. (fot. archiwum)
Dorota Grund ekspert z Wydziału Zmiany Uprawnień Emerytalno-Rentowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu: - Chcesz podwyższyć emeryturę wypłacaną przez ZUS? Jest na to szansa.

- Osoba, której ZUS przyznał emeryturę, może wystąpić o jej przeliczenie. Należy pamiętać, że by tak się stało, osoba zainteresowana zawsze sama musi złożyć wniosek do terenowej jednostki ZUS, która wypłaca świadczenie.

Zobacz: Emerytura ponad granicami. Kto ma do niej prawo?

Warunki i sposób przeliczenia emerytury uzależnione są od tego, czy świadczenie zostało obliczone według starych czy nowych zasad, a także od tego, czy ktoś dalej pracuje bądź może odnalazł nowe dokumenty i jak ZUS wyliczył mu kapitał początkowy.

Po złożeniu stosownych dokumentów i wniosku ZUS wydaje decyzję. Jeśli osoba zainteresowana nie zgadza się z nią, zawsze można się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia.

Pobierasz emeryturę i pracujesz?. Co możesz zrobić, żeby przeliczono ci emeryturę?

- Konieczne jest złożenie wniosku o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu. Wniosek taki można zgłaszać nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Można także złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu.

Zobacz: Nie chcesz dorabiać na emeryturze? Pomyśl o III filarze

Do wniosku dołącza się zaświadczenie o okresie pracy oraz o wysokości zarobków, wystawione przez pracodawcę (formularz ZUS Rp-7). Jeśli nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury będzie wyższy, do przeliczenia emerytury zastosowana zostanie kwota bazowa obowiązująca w dacie zgłoszenia wniosku o ponowne obliczenie emerytury.

Tak wyliczone świadczenie, a więc z wyższym wskaźnikiem i obliczone od nowej kwoty bazowej, z pewnością będzie korzystniejsze. Liczy się każdy przepracowany miesiąc po przyznaniu emerytury, czyli staż pracy - pod warunkiem, że odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne. Natomiast uzyskane za ten czas zarobki podniosą podstawę wymiaru emerytury, gdy wskaźnik podstawy wymiaru obliczony z uwzględnieniem tych zarobków będzie wyższy od poprzedniego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska