Kto może uczyć języka mniejszości narodowej w klasach I-III?

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN
Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN Archiwum
Jeżeli nauczyciel germanista ma uprawnienia do nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkole, to może uczyć tego języka także w klasach I-III – odpowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej na pytanie TSKN.

Wysłaliśmy oficjalne zapytanie do ministerstwa, ponieważ od dyrektorów kilku szkół dostaliśmy informację, że Kuratorium Oświaty zakwestionowało w tych placówkach arkusze organizacyjne, sugerując, iż nauczyciel niemieckiego jako języka mniejszości powinien mieć także uprawnienia do nauczania na wczesnym etapie edukacyjnym – mówi Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN.

Ministerstwo udzieliło następującej odpowiedzi: - Jeżeli nauczyciel germanista ma uprawnienia do nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkole, to może uczyć tego języka także w klasach I-III. Natomiast gdyby ten sam nauczyciel miał prowadzić zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej w języku mniejszości, to wówczas powinien posiadać także kwalifikacje do nauczania na wczesnym etapie edukacyjnym.

- To ostatnie jest dla nas sprawą oczywistą – dodaje Rafał Bartek. - Dziwię się natomiast, że problem w ogóle się pojawił w sytuacji, gdy żadne przepisy się nie zmieniły, co list z MEN potwierdza, natomiast szkoły mają mnóstwo innych i prawdziwych problemów. By wymienić choćby trudności ze zdalnym nauczaniem czy sprawę odchodzenia części nauczycieli z zawodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska