SPRAWDŹ I WEŹ UDZIAŁ W AKCJI ODDAWANIA KRWI
Przede wszystkim zanim udasz się do punktu krwiodawstwa sprawdź czy możesz zostać dawcą. Zrobisz to sprawdzając podstawowe wytyczne medyczne, które mówią, kto może a kto nie może oddawać krwi. W tym celu przejrzyj przeciwskazania do oddawania oraz przykładowe ankiety dla kandydatów na dawców. Jeżeli stwierdzisz, że możesz oddać krew, zaplanuj dzień w którym to zrobisz.
Sprawdź w jakie dni jest czynny punkt, w którym chcesz oddać krew. Na Opolszczyźnie jest kilka takich miejsc.
- Poza Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krew możemy na terenie województwa opolskiego oddać w czterech punktach. Są to Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Nysa oraz Brzeg – informuje Monika Feret z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.
Ważne, aby w dzień oddania krwi być wyspanym i wypoczętym. Nie zalecane jest aby oddawać krew po “nocce” (pracy w nocy). Należy zjeść wcześniej lekkostrawny posiłek oraz pić dużo wody i soków owocowych. Niewskazany jest także nadmierny wysiłek fizyczny.
Jeżeli pierwszy raz idziesz oddawać krew, warto wziąć ze sobą kogoś do towarzystwa. Wtedy można poczuć się swobodniej i bezpieczniej. Trzeba pamiętać również, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości.
Oddawanie krwi krok po kroku
- Skorzystaj z szatni – Do punktu krwiodawstwa najlepiej przyjść w “luźnym” ubraniu, które pozwoli na łatwe odsłonięcie ramienia. Kurtkę, płaszcz zostaw w szatni lub w wyodrębnionym miejscu na wieszaku.
- Rejestracja – Każda osoba zgłaszająca się do punktu musi zostać zarejestrowana. Tak więc w pierwszym kroku zgłoś się do rejestracji dawców.
- Badanie poziomu hemoglobiny – Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi musi spełniać wymagania zdrowotne pozwalające na ustalenie, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla ich stanu zdrowia lub stanu zdrowia biorców krwi. Pierwszym kryterium czy osoba zgłaszająca się do punktu może oddać w danym dniu krew lub jej składnik jest oznaczenie poziomu hemoglobiny (normy to: kobiety > 125 g/l, mężczyźni > 135 g/l)
- Gabinet lekarski – Jeżeli poziom hemoglobiny znajduje się w normie po kilku minutach zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz przeprowadzi badanie lekarskie. Badanie to obejmuje: wywiad medyczny oraz badanie kwalifikacyjne. Lekarz po ich przeprowadzeniu zakwalifikuje Cię do oddawania krwi lub jej składników, albo wyjaśni dlaczego dziś nie możesz oddać krwi.
- Sala pobrań – Tu czeka Cię przygotowanie a następnie pobranie krwi.
- Poczekalnia – Po oddaniu krwi należy odczekać 15 minut. W rejestracji odbierz czekolady, które mają uzupełnić ubytek energetyczny. Możesz też otrzymać zaświadczenie zwalniające w dniu oddania krwi z pracy lub szkoły, a także zwrot kosztów podróży. Cały proces oddawania krwi pełnej trwa zwykle mniej niż jedną godzinę.
Po oddaniu krwi
Po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu. Odpocznij kilkanaście minut w punkcie, zjedz czekoladę, wypij sok. Skorzystaj jeżeli potrzebujesz z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi.
Następnie unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew i jedz regularne posiłki bogate w węglowodany. Ważny jest także odpoczynek. Powinno się unikać wysiłku fizycznego i ciężkich prac.
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?