Kto powinien wypłacić wyrównanie chorobowego?

Redakcja
Odpowiada Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Ryszard z Opola:
- W związku z różnymi interpretacjami proszę o wyjaśnienie, czy przepisy art. art. 9 - 11 do 13 tzw. ustawy antykryzysowej obowiązują wszystkich przedsiębiorców (w rozumieniu art. 4 o swobodzie działalności gospodarczej), czy też tylko przedsiębiorców, którzy mają przejściowe trudności finansowe w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy?

- Przepis art. 3 ust. 2 omawianej ustawy jednoznacznie stanowi, że przepisy art. 9 - 11 i 13 stosuje się także do pozostałych przedsiębiorców w rozumieniu art. 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, a więc przyjąć należy, że w tej części ustawa ta ma zastosowanie do wszystkich przedsiębiorców - pracodawców spełniających przesłanki określone w art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Robert:
- Słyszałem, że Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wysokość wypłaty chorobowego w ostatnich latach. Do kogo mam się zwrócić o wypłatę wyrównania - do ZUS czy do pracodawcy?

- Istotnie, w związku z tym orzeczeniem, w którym stwierdzono wadliwość ustalania podstawy, od której naliczać należy to świadczenie, wystąpił obowiązek odpowiedniego wyrównania wcześniej wypłaconych świadczeń. Wyrównanie to wypłaca się na wniosek pracownika. Jeżeli do tej pory nie otrzymał Pan tego wyrównania, to w tej sytuacji należy zwrócić się do pracodawcy z pisemnym wnioskiem, bo to on winien był wypłacić Panu stosowne wyrównanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska