Kto stanie na drodze piłkarzy ręcznych Gwardii Opole?

Sławomir Jakubowski
Sławomir Jakubowski
W akcji Marcin Śmieszek, kołowy Gwardii Opole.
W akcji Marcin Śmieszek, kołowy Gwardii Opole. Sławomir Jakubowski
Wczoraj poznaliśmy ostatni z 24 zespołów, które w sezonie 2012/2012 będą rywalizowały w I lidze mężczyzn. Teraz przed Komisją Ligi trudne zadanie podziału ich na dwie grupy.

Kłopot związany jest z tym, że ciężko ustalić sensowny podział geograficzny, a gdyby zastosować dotychczas obowiązujący w jednej grupie znalazłoby się 14 zespołów. Kolejny z tym związany problem to fakt, iż z ekstraklasy spadły aż trzy drużyny (Warmia Olsztyn, Jurand Ciechanów i Nielba Wągrowiec), które powinny występować w grupie A.

W efekcie, gdyby ZPRP zastosował ubiegłoroczne kryteria podział na grupy wyglądałby następująco:
Grupa A (14 drużyn): Nielba Wągrowiec (spadkowicz), Warmia Olsztyn (spadkowicz), Jurand Ciechanów (spadkowicz), Zepter AZS UW Warszawa, Spójnia Wybrzeże Gdańsk, Arot Leszno, Sokół Kościerzyna, GSPR Gorzów Wlkp., Wolsztyniak Wolsztyn, Grunwald Poznań, Pomezania Malbork (utrzymanie po barażach), SMS Gdańsk, KPR Legionowo (beniaminek), Spójnia Gdynia (beniaminek).
Grupa B (10 drużyn): Gwardia Opole, KSPR Końskie, Olimpia Piekary Śląskie, AZS Politechnika Radom, Viret Zawiercie, Ostrovia Ostrów Wlkp., ASPR Zawadzkie, ŚKPR Świdnica (utrzymanie po barażach), Śląsk Wrocław (beniaminek), Unia Tarnów (beniaminek).

Taki podział jest jednak niemożliwy, bo w grupach musi być po 12 drużyn. Wydaje się, że rozwiązaniem jest przesunięcie dwóch drużyn z grupy A do B, a mogłyby to być ze względu na odległość ekipy z Leszna i Wolsztyna. Tyle, że wówczas trzech spadkowiczów znalazłoby się w jednej grupie, a w ZPRP jest tendencja do ich podziału (2 w jednej grupie i jeden w drugiej). I znów pojawia się problem, bo która z nich miałaby jeździć do Tarnowa, czy Piekar Śląskich.

Dlatego najbardziej prawdopodobny wydaje się nowy podział Polski, który nie będzie jej dzielił na północ i południe, a raczej w poprzek. Obowiązywała bowiem już zasada, że drużyny na zachód od linii Szczecin - Przemyśl grały w jednej grupie, a pozostałe w drugiej. Teraz można by z kolei linię wyznaczyć między Zgorzelcem, a Białymstokiem. Wówczas jednak w jednej grupie byłyby zdecydowanie mocniejsze drużyny. W efekcie w ZPRP jest kilka wariantów, a podział ma zostać ogłoszony po 4. czerwca.

Rozgrywki ruszą 22 września, a w stawce będą dwie opolskie drużyny: Gwardia Opole i ASPR Zawadzkie. Podział jest szczególnie istotny dla pierwszej, która chce walczyć o awans i wolałaby uniknąć skumulowania silnych zespołów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska